(new)ויקטורי
אבי אלבז תבע את העירייה, ונאלץ למשוך את התביעה

אבי אלבז תבע את העירייה, ונאלץ למשוך את התביעה

חבר המועצה הגיש את תביעת הדיבה בעקבות תגובת דוברות העירייה בה נטען כי אלבז היה מודע מזה שנים רבות לתופעת הפלישות לשטחים ציבוריים במכבים, אולם הוא טען כי נחשף לנושא רק לפני כשלוש שנים • בדיון המשפטי הציגו נציגי העירייה את תמלול הקלטות ישיבת המועצה, בה התברר כי נציג מודיעין חופשית הכיר את הנושא כבר מ-2013

(צילום ארכיון: פרטי)

אבי אלבז, חבר מועצת העירייה, תבע תביעת דיבה את חיים ביבס ועיריית מודיעין, אולם לאחר דיון קצר בבית המשפט לתביעות קטנות ברמלה נאלץ חבר המועצה מטעם סיעת מודיעין חופשית למשוך את תביעתו.

תחילתו של הסיפור בספטמבר 2020, אז הגיש אלבז את התביעה לבית המשפט, זאת לאחר שלטענתו הוציאה דוברות העירייה את דיבתו בתגובה שנתנה למודיעין NEWS. התגובה המדוברת ניתנה במסגרת כתבה שפורסמה באמצע חודש אוגוסט, שעסקה בתופעת סיפוח השטחים הציבוריים בידי תושבי מכבים וההתנצחויות בין חברי מועצת העירייה בעקבות דוח המבקר בנושא.

בתגובתה כתבה דוברות העירייה כי "מצער שחבר המועצה, יו"ר ועדת הביקורת (קרי – אלבז. ע"ק), שהעיד בישיבת המועצה בקולו, כי הוא מכיר את נושא הפלישות מזה שנים ארוכות, מנסה למסמס את הנושא משיקולים פוליטיים צרים, ולא מהשיקול הפשוט – בטיחות הציבור".

בכתב התביעה שהגיש אלבז הוא טען כי מעולם לא אמר דבר כזה, כי לא הכיר את הנושא מזה שנים רבות וכי הפעם הראשונה בה נתקל בתופעה הייתה לפני כשלוש שנים, ובעקבות זאת פנה אל מנהל מחלקת הפיקוח על הבנייה בעירייה וביקש לדווח לו על הנושא. לדבריו, מנהל המחלקה דחה את בקשתו. עוד טען אלבז כי תגובתו של חיים ביבס אליו במהלך ישיבת מועצה בה עסקו בנושא, לפיה "יש לך חברים במכבים שאני יודע שפלשו לשטחים ציבוריים", היא "השמצה שקרית וזולה", כפי שנכתב בכתב התביעה.

עוד כתב אלבז כי לאחר פרסום תגובת העירייה במודיעין NEWS הוא פנה אל שלוש פעמים בדרישה לפרסום התנצלות, אולם לא נענה. בכתב התביעה ביקש אלבז מבית המשפט להכריח את עיריית מודיעין לפרסם מכתב התנצלות, בין היתר גם בעיתון מודיעין NEWS, ולשם לו פיצוי סמלי בסך 5,000 שקל ולחייב את הנתבעים בהוצאות משפט.

חודש וחצי מאוחר יותר הגישה העירייה את כתב ההגנה שלה, בו נטען כי על בית המשפט לדחות את התביעה, בין היתר בשל הגנת "אמת דיברתי". אל כתב ההגנה צירפה העירייה את תמלול הקלטת אותה ישיבת מועצה, כאשר על פי התמלול אמר אלבז כי הוא מכיר את הנושא מאז שנת 2013, ולא רק לפני שלוש שנים כפי שטען.

ב-31 לדצמבר התכנס בית המשפט לתביעות קטנות ברמלה לדון בנושא. מעיון בפסק הדין עולה כי בתום דיון קצר נאלץ אלבז למשוך את התביעה, זאת לאחר שהבין כי אין בסיס לתביעה וכי הוא אף עלול להיות מחוייב בהוצאות משפט לעיריית מודיעין.

בפרוטוקול הדיון נכתב כי "נערכה שיחה בעלת אופי גישורי שבה בית המשפט הצביע על קשיים שונים העולים מן התובענה. בפסק הדין עצמו נכתב כי בהסכמת התובע, ששמע את הערות בית המשפט, אני דוחה את התביעה. לאור מכלול הנסיבות ובהסכמת הנתבעים, אינני עושה צו להוצאות".

אבי אלבז מסר: "אקדים ואומר שעשיתי מאמצים בכדי להימנע מהגשת התביעה – שלחתי אל ראש העיר 3 מיילים ומכתב לפני הגשת תביעה על הוצאת לשון הרע. בקשתי הצנועה מראש העיר הייתה שהוא יתנצל על ההכפשה והפגיעה בשמי הטוב, בפרסום הודעת דובר העירייה, שהפתיעה אותי, ב- 13/08/2020 בכתבה גדולה במקומון 'מודיעין ניוז': "מצער שחבר המועצה, יו"ר וועדת הביקורת, שהעיד בישיבת המועצה בקולו, כי הוא מכיר את נושא הפלישות מזה שנים ארוכות, מנסה למסמס את הנושא משיקולים פוליטיים צרים, ולא מהשיקול הפשוט ביותר – בטיחות הציבור". אגב, בהודעה אין התייחסות לאחריותם של בכירים בעירייה לנושא פלישות תושבים לשצ"פ (שטחים ציבוריים פתוחים).

יש בפרסום חוסר תום לב, מתוך התנכלות וכוונת זדון להכפיש, להעליב ולפגוע בשמי הטוב. זו אינה ביקורת ציבורית לגיטימית, לא אינטרס ציבורי, לא תועלת ציבורית בפרסום התנהלותי, לא מידע רלוונטי ובעל ערך ציבורי אודות התובע, כפי שטענו בעירייה. האמת היא פשוטה מאד - במהלך 2017 פנו אליי בנפרד תושבת ותושב מכבים, ועדכנו אותי שאחד משכניהם הקים גדר מעבר לגבול המגרש שלו, ליד גן שעשועים. זו הייתה הפעם הראשונה שנתקלתי במושג פלישה לשצ"פ (שטח ציבורי פתוח).

פניתי בנושא אל מנהל מח' פיקוח על הבניה, הוא דחה אותי על הסף בשני המקרים, והסביר שאינו מקבל פניות של חבר מועצה בענייני חריגות בניה של תושבים, וביקש שהתושבים ייפנו אליו ישירות, וכך עשיתי. בסיום ישיבת מועצת העיר בתאריך 05/08/2020, בעניין דו"ח מבקר העירייה (דהיינו כשבוע לפני הפרסום המכפיש) ראש העיר ניגש אליי בדרכו ללשכתו, ולחץ את ידי כהבעת הוקרה על עבודתי הרבה והשקעתי כיו"ר וועדת ביקורת. בנוסף, חברי מועצה אחדים פנו אליי באופן אישי ושיבחו אותי כיו"ר וועדת ביקורת ואת עבודת חברי וועדת ביקורת.  כמו"כ, דוברות העירייה פרסמה באתר העירייה בתאריך 13/08/2020, הודעה ארוכה ומפורטת בנושא דו"ח מבקר העירייה לשנת 2019 שהדובר העביר לאישורי לפני הפרסום באתר העירייה. פרסום דובר העירייה באתר העירייה בתאריך 13/08/2020, בוצעה בדיוק באותו תאריך שבו דוברות העירייה פרסמה את ההודעה המכפישה במקומון 'מודיעין ניוז'.

לאחר שראש העיר דחה את דרישתי להתנצלות של העירייה על ההכפשה והפגיעה בשמי הטוב, הגשתי תביעה לפיצוי ע"ס 5,000 ₪ בבימ"ש לתביעות קטנות. בתחילת הדיון המקדמי בדצמבר 2020, פנתה אליי כב' השופטת והודיעה לי שהיא קראה את כל המסמכים, והיא סבורה שאין במקרה זה הוצאת לשון הרע. היא הציעה שאמשוך את תביעתי, עוד בטרם הדיון בתביעה, והציעה לנציגי העירייה לוותר על הוצאות. ראיתי לאן נושבת הרוח, והסכמתי להצעת השופטת. הדיון המקדמי הסתיים בתוך דקות אחדות, ומבחינתי הנושא תם ונשלם".

מדוברות עיריית מודיעין נמסר:  "כהרגלה, העירייה הציגה לבית המשפט את המקרה בשקיפות מלאה כפי שהתרחש בפועל, לרבות הצגת הוידאו מהישיבה והתמלול ישיבה, ועל כן בית המשפט קיבל את עמדת העירייה ופסק כנגד חבר המועצה אלבז."

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21