(new)ויקטורי
ירי חי, במרחק נגיעה מהבית

ירי חי, במרחק נגיעה מהבית

גדר ההפרדה באזור מודיעין פרוצה לחלוטין וצעירים פלסטיניים מנצלים לזאת לכניסה לשטח ישראל במטרה לתקוף מטיילים, כאשר לאחרונה אף החלה תופעה של השלכת מטעני צינור על חיילי צה"ל באזור כפר רות • ביום שישי האחרון זיהה מארב צה"לי משליכי מטענים, פתח באש ופצע אחד מהם

פלסטינים מיידים אבנים על מטיילים בסמוך לכפר רות (צילום מסך: פייסבוק)

לאחר למעלה משנה בה גדר ההפרדה באזור מודיעין פרוצה לחלוטין, כפי שפרסמנו מספר פעמים, מתברר כי המצב הביטחוני באזור הולך ומסלים.

על פי דיווחים מגורמי ביטחון ביישובים הסמוכים לגדר, שאושרו בידי דובר צה"ל, צעירים פלסטינים תושבי הכפרים הסמוכים לגדר החלו להגיע מדי שישי ל"ריטואל" של יידוי אבנים על חיילי צה"ל ומטיילים באזור, כאשר לאחרונה אף החלה תופעה של השלכת מטעני צינור על הסיורים הצה"ליים. אירוע כזה התרחש רק בשישי האחרון, כאשר מארב של חיילי צה"ל ירה ופגע באחד הפלסטינים ופצע אותו.

כזכור, במהלך השנה האחרונה הלך והדרדר מצבה של גדר ההפרדה, הפרוצה לגמרי במספר רב של מוקדים החל מאזור השדות החקלאיים של בית חורון, דרך סביבת כפר רות, לפיד ומודיעין עילית, ועד לאזור פארק נאות קדומים ביער בן שמן. דרך אותן פרצות עוברים מדי יום מאות פועלים פלסטיניים, בדרכם אל נקודות איסוף בהן מחכים להם רכבי ההסעות המסיעים אותם למקומות עבודתם. את הריטואל הזה חשפנו לפני מספר שבועות, בתיעוד בו נראים מאות פועלים פלסטיניים ורכבי הסעות באזור קברות המכבים בכביש 443.

ירי חי במרחק 100 מטר מבתי כפר רות

כעת מסתבר כי אותן פרצות משמשות את הפלסטינים תושבי הכפרים הסמוכים לא רק להסתננות לשטח ישראל למטרות עבודה. במהלך השבועות האחרונים אירעו מספר מקרים בהם פלסטינים הסתננו לשטח ישראל, באזור הגבעות ממזרח לכפר רות, ותקפו מטיילים באזור. אחד מאותם מטיילים סיפר לפני מספר שבועות: "יום שישי, שעה 15:00, טיול בטבע במסגרת ההגבלות, המיקום - עוקף כפר רות ואזור העתיקות. 4 פלסטינים שחצו את גדר הגבול דרך פרצה המוכרת לצבא, מתחבאים בשיחים כ-10 מטר מאיתנו ומתכננים עלינו אמבוש. בפתאומיות שוגר עלינו מטר אבנים בגודל אגרוף. רצנו אחריהם והצלחנו להבריח אותם בחזרה לצד השני של גדר הגבול. התקשרנו מהר למשטרה, שבלבלה לנו את השכל 30 דקות בטלפון בזמן שאנחנו חוטפים אבנים לכיוון הראש...זה לא בעזה ולא ברמאללה, זה מאחורי הבית שלנו, בשטחים בהם מטיילים כל יום ילדים, מבוגרים ורוכבי סוסים".

גורם ביטחוני באחד היישובים הסמוכים לגדר הסביר השבוע למודיעין NEWS: "יש בהחלט התפתחויות באזור. השכנים שהיו לנו לפני 10-20 שנה אלו לא השכנים שיש לנו היום. הדור הצעיר יותר מיליטנטי, בלשון המעטה. הכפר צפא היה פעם אי של שלום. באינתיפאדה הראשונה וגם בשנייה ישבנו עם ראשי הכפר ודיברנו, ושני הצדדים רצו לשמור על שקט ושלום. היום יש בצפא תאי טרור פעילים. הפרישה של השב"כ שם נמוכה יחסית, אבל יש עבודה כמעט יומיומית של הצבא באזור".

מה קורה שם בימי שישי בתקופה האחרונה?

"בתקופה האחרונה נהיה איזשהו "בילוי" של שישי, יום המנוחה של המוסלמים. הם באים לגדר לנקודה הזאת, כמה חבר'ה, זורקים אבנים ותוקפים מטיילים ישראלים. בנוסף, כבר כמה שבועות הם מניחים מטענים לצבא, ומפוצצים אותם כשהצבא מגיע לאזור. חלקם לא מתפוצצים כי מצאו וניטרלו אותם, וחלקם לא עשו נזק. מדובר על מטעני צינור קטנים, המורכבים לא מחומר נפץ תקני, אלא מחומרים מאולתרים עם מהירות פיצוץ נמוכה".

לדבריו של אותו גורם התופעה מוכרת היטב לגורמי הביטחון באזור. "הצבא מכיר, המשטרה מכירה, הגדר עדיין פרוצה לחלוטין כי ההחלטה היא מלמעלה. מדי פעם הצבא פורש איזו תלתלית, שמהר מאוד פורצים אותה. אין הרתעה, ובלי הרתעה הגדר לא שווה כלום".

מה קרה שם בשישי האחרון?

"בשישי אחרון צעירים פלסטינים זרקו שם אבנים, הצבא הגיע כדי להרחיק שני חבר'ה חרדים שישבו על הגבעה של הזיתים וסירבו להתפנות. אגב, תיאורטית, 50 מטר מהגדר זה שטח צבאי סגור בהוראת אלוף. הם זרקו מטען וצה"ל זיהו בתצפיות שהמטען עבר לצד הישראלי. ידענו מראש שמשהו כזה יקרה והוחלט להציב מארב שיחכה להם ויפגע בהם, כדי לשנות את כללי המשחק באזור. משליך המטען זוהה ונפגע מירי של חיילי צה"ל, פונה על ידי הסהר האדום ופוזרה ההפגנה".

חשבת שהמצב ידרדר לרמה כזאת?

"לא היה לי ספק שהמצב יגיע לזה, השאלה הגדולה היא מה יקרה עכשיו – האם זה ישקיט או יבעיר את השטח. גם אם זה יבעיר, זו רק הייתה שאלה של זמן. מי שמגיע עם מטען ימצא את האקשן. מה מפריע לו להתקדם 100 מטר ולזרוק מטען צינור לתוך כפר רות? או להגיע עם סכין ולפגוע באחד המטיילים באזור או בעובדים בחוות הסוסים? אמרתי את זה לקצין המודיעין פה ולמג"ד, ודרשנו התנהלות שונה. נוצר פה שינוי תודעתי. מטענים זה לא לבוא לזרוק אבנים על חיילים, אלא ניסיון אמיתי לפגוע. הם שינו פאזה, ומכאן ועד להיכנס לבית במושב המרחק קצר".

אתם מקבלים מגורמי הביטחון תשובות מעשיות?

"התשובות רחוקות מאיפה שאנחנו רוצים שיהיה, אבל לא אגיד שלא מקבלים כלום. אנחנו שומעים מהם שהצבא רוצה יותר ולא מקבל מספיק, אבל אני לא יודע לתקף את האמירה הזאת. אין לי כלים לקבוע האם זה נכון או לא. אנחנו בקשר עם כל הגורמים ולוחצים לקבל מענה. עובדה שהוצב מארב ירי חי, זה לא דבר שכיח פה באזור ומחייב אישורים מלמעלה. זה המצב, זו האמת. אנחנו לא בהיסטריה, אבל בהחלט אפשר להגיד שלא בטוח לטייל באזור הזה בימי שישי".

מדובר צה"ל נמסר: "השחתת גדר הביטחון ויצירת פרצות המאפשרות מעבר לא חוקי לשטח מדינת ישראל, הינן פעולות המהוות עבירה חמורה על החוק וסיכון ביטחוני. כוחות צה״ל פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב ולסד״כ בגזרה, ומשתמשים במגוון אמצעים שונים כנגד מי שפוגע בגדר הביטחון. באירוע המדובר, כוחות צה״ל ששהו בנקודה זיהו שני חשודים שהתקרבו לגדר הביטחון. אחד החשודים השליך מטען צינור לעבר אזרחים ששהו בקרבת מקום. בתגובה, לוחמי צה"ל פתחו לעברם בנוהל מעצר חשוד שכלל ירי חי אל עבר החשוד וזוהתה פגיעה".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20