(new)ויקטורי
"תושבי מודיעין הם הלב הפועם שלנו"

"תושבי מודיעין הם הלב הפועם שלנו"

יאיר לפיד ויש עתיד חוזרים לרוץ לבד לאחר טראומת החבירה לכחול-לבן, ובריאיון בלעדי למודיעין NEWS מספר יו"ר המפלגה כיצד ישקם את אמון הציבור בפוליטיקאים, מהי תכנית החומש שלו עבור מערכת הבריאות ומדוע המשך שלטון נתניהו הוא איום אסטרטגי למדינה

(צילום: דוברות יש עתיד)

לאחר שלוש מערכות בחירות חוזרים יאיר לפיד ויש עתיד לרוץ לבד, זאת לאחר החבירה אל בני גנץ וכחול-לבן, שהסתיימה כזכור בכישלון מוחלט של הניסיון המי יודע כמה להחליף את שלטון נתניהו והליכוד.

שבוע בלבד לפני הבחירות ונראה שביש עתיד יכולים להיות מרוצים מתוצאות הסקרים, שהאחרונים שבהם ניבאו למפלגה 19 מנדטים, אולם כאשר הם מסתכלים על מצבו של גוש המרכז-שמאל, והאפשרות לבצע מהפך, התמונה נראית פחות מעודדת מבחינתם.

שוחחנו השבוע עם יאיר לפיד, איש התקשורת שהפך בתוך עשור לפוליטיקאי משופשף, שינסה כעת לטשטש את הצלחת מבצע החיסונים הישראלי ולהתמקד בכשליו של ראש הממשלה בניהול המשבר, וגם חוזר להתנגש בחרדים ובתופעת הסחטנות הפוליטית.

"הדרך היחידה לחזור לשפיות היא בהחלפת השלטון", אמר השבוע לפיד למודיעין NEWS. "בסוף זה או ממשלה של ליצמן, דרעי ובן גביר, או ממשלה שפויה שתחזיר את האמון לאזרחים, תפסיק את הסחטנות הפוליטית ותקום בבוקר כדי לעבוד למען מעמד הביניים, משלמי המיסים שמחזיקים את המדינה על הגב".

נדמה שבשנה האחרונה חלקים נרחבים מהציבור איבדו אמון במערכת השלטונית. איך מחזירים את האמון?

"החזרת האמון מתחילה בזה שהממשלה הופכת את עצמה לגוף יעיל וממוקד, בהקטנת הממשלה ל-18 שרים. לא צריך שר מים ושר לקהילות לא קיימות. אנחנו גם מתחייבים להגביל את כהונת ראש הממשלה, כדי שלא נגיע למצב הזה שוב. בסוף, החזרת אמון הציבור בפוליטיקה הוא קריטי, והוא מתחיל בהבנה שיש פה חוק אחד ושיש להם ממשלה שמקבלת החלטות בצורה עניינית ולא פוליטית".

אובדן האמון הציבורי בפוליטיקאים לא החל הרי בממשלה המנופחת. עד כמה גדול חלקו של ראש הממשלה בכך לדעתך?

"כבר המון שנים שנתניהו מסית ומפלג את החברה הישראלית ומשתמש באמצעים של תרבות שקר. הגענו למצב שאנחנו כבר לא מזדעזעים מזה. בנוסף, העובדה שבני גנץ בסוף הפר את ההבטחה העיקרית שלו למעל למיליון בוחרים, שברה באופן מהותי את אמון הציבור ביכולת שלו להשפיע ולשנות. אני גאה מאוד בעובדה שלא משנה אם אתם אוהבים אותנו או לא, אתם יודעים שאנחנו תמיד נעמוד בהתחייבויות שלנו ולעולם לא נרמה".

רבים נזעקים נגד מה שנראה בעיניהם כסכנה מוחשית לדמוקרטיה הישראלית. אתה רואה בהמשך שלטון נתניהו כאיום אסטרטגי למדינה?

"בהחלט. ממשלה של נתניהו, ליצמן ובן גביר היא ממשלה איומה למדינת ישראל. זאת ממשלה שתגרור את ישראל לתהומות כלכליים וריסוק של שלטון החוק ואמון הציבור. ממשלה שפויה זה לא סלוגן של קמפיין, זה הדבר שמדינת ישראל זקוקה לו יותר מכל".

אתה שותף להצהרות נתניהו ש"יצאנו ממשבר הקורונה"?

"אני חושב שאנחנו צריכים להתנהל באחריות ובמקצועיות. אף אחד לא באמת יודע בוודאות ואנחנו צריכים להתנהל בצניעות אל מול המגיפה הזאת. אנחנו בטוח יכולים לעשות עבודה הרבה הרבה יותר טובה בהתנהלות בכל התחומים. אנחנו יכולים וחייבים לאפשר את החיים גם לצד הקורונה".

איפה אתה עומד בוויכוח האם מערכת הבריאות הורעבה ונמצאת על סף הקריסה או שמדובר במערכת מצויינת?

"אנחנו מתכוונים לטפל טיפול שורש במערכת הבריאות ולהבריא אותה. הקורונה חשפה עד כמה המערכת הזו הורעבה, ומנגד עד כמה היא מערכת מצויינת עם כוח אדם איכותי ומחוייב. אנחנו נוסיף תקציבים משמעותיים, בין היתר לטובת תוספת מיטות בבתי חולים, קיצור זמני ההמתנה לטיפולים רפואיים, תוספת תקנים לצוותים רפואיים שקורסים מרוב העומס ותוספת לסל התרופות. יש לנו תכנית חומש שלמה שאנחנו מתכוונים להוציא אל הפועל. נביא את ישראל למה שמקובל ב-OECD. אין סיבה שהמצב המטורלל הזה יימשך".

משבר הקורונה הבליט מצוקות של מגזרים שלמים שנדמה כי הפכו לשקופים, כמו קשישים ונכים, חד הוריות והמובטלים. יש לכם בשורה עבורם?

"בנבחרת שלנו יש חברת כנסת עם מוגבלות וחד הוריות ואנשים שהגיעו מעיירות פיתוח. אנחנו החברה הישראלית ואף אחד לא שקוף בשבילנו. יש לנו פרק שלם במצע הכלכלי שלנו שעוסק ברווחה. מטיפול בנוער בסיכון, דרך השוואת קצבאות הנכים לשכר מינימום, העלאת מעמדם ושכרם של העובדים הסוציאליים ועד סיוע למשפחות שהידרדרו לעוני בעקבות משבר הקורונה".

עובדה נוספת הבולטת לאחרונה היא אובדן תחושת הביטחון במרחב הציבורי. איך פותרים בעיה כזאת?

"המשטרה בישראל היא אחת המשטרות הקטנות בעולם ביחס לגודל האוכלוסייה, אבל מנגד עם תפקידים נוספים של בטחון ומאבק בטרור. חייבים להוסיף תקנים וליצור משטרה ירוקה לטיפול בפשיעה החקלאית, להוסיף תחנות משטרה במגזר הערבי ולגייס עוד שוטרים ערבים למשטרה, ולהקים בכל עיר בארץ תחנת משטרה. כמו כן, צריך ליצור מסלול אזרחי לשירות לחרדים, שיסייע בתוספת משמעותית של כוח אדם. אסור להשלים עם איים של הפרת חוק. זה לא שפוי".

לסיכום, בפעם האחרונה שרצתם לבד בבחירות גרפתם במודיעין 18% מהקולות. מה יש לך לומר לתושבי העיר?

"קודם כל, תודה. העובדה שאנשים תומכים בנו לא מובנת מאליה ואנחנו מתייחסים לזה בחרדת קודש. הדבר השני שאני אומר להם, זה שיזכרו למה הם תומכים בנו. הם יודעים שעלינו אפשר לסמוך. הם יודעים שאנחנו באים לעבוד עבורם ושאנחנו לא נוותר לעולם. והדבר האחרון שאני רוצה להגיד להם, זה שהם יודעים שרק יש עתיד גדולה יכולה להביא להחלפת השלטון, ואנחנו סומכים עליהם כי הם הלב הפועם של יש עתיד".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21