(new)ויקטורי
עושים שינוי

עושים שינוי

עם השבעת הממשלה החדשה התחדשה השבוע מודיעין בנציג נוסף בכנסת – פרופסור אלון טל ממכבים, ממפלגת כחול-לבן • ולדימיר בליאק ירכז את פעילות הקואליציה בועדת הכספים

(צילום: פרטי)

כנסת ישראל השביעה השבוע את הממשלה החדשה ונציגי מודיעין במליאה משנים מיקומים, כאשר בכנסת זאת תתחדש העיר בנציג חדש – פרופסור אלון טל ממכבים.

יריב לוין, חבר הכנסת הוותיק ששימש כיו"ר הכנסת, יעבור יחד עם מפלגת הליכוד אל ספסלי האופוזיציה, אותם תאייש גם חברתו למפלגה, ח"כ גלית דיסטל-אטבריאן מכפר האורנים. מי שתישאר מחוץ למליאת הכנסת היא הילה שי וזאן, חברת מועצת עיריית מודיעין לשעבר. שי וזאן, שנטשה את כחול-לבן של בני גנץ וחברה אל תקווה חדשה של גדעון סער, מוקמה כזכור במקום ה-10 ברשימה ונשארה מחוץ לכנסת לאחר הבחירות האחרונות. כעת, עם החלתו הצפוייה של החוק הנורווגי, במסגרתו שרי המפלגה יתפטרו מתפקידם כחברי כנסת, יפריד מקום אחד בלבד בין שי וזאן לחזרה למליאה, כאשר שיר סגמן מיכל ששובצה במקום התשיעי ברשימה תושבע כחברת כנסת.

כאמור, מודיעין מתחדשת הפעם בנציג נוסף במליאת הכנסת, פרופסור אלון טל ממפלגת כחול-לבן. יום לפני שהוא מושבע לכנסת סיפר טל, מייסד עמותת אדם, טבע ודין בישראל, על התחושה: "האמנתי שזה יקרה רק ברגע שבני גנץ התקשר אלי ואמר שבכוונתו להפעיל את החוק הנורווגי, בתלוי כמובן בהקמת ממשלת השינוי, ולכן נלחמתי ושמרתי על ציפיות נמוכות. היום אני כבר לא יכוןל להתאפק ומרגיש התרגשות עצומה. כמי שעלה לישראל וניסה במשך שנים להשפיע על מקבלי ההחלטות, אני חש היום שאפשר להיכנס לזירה הזאת ולעשות טוב למען ישראל והדורות הרבים. אני רק מתפלל שאהיה ראוי".

רק לפני כמה חודשים כמעט נמחקתם מהמפה הפוליטית.

"תשמע, כחול-לבן בעיני משקפת את כל מה שאני אוהב במדינת ישראל. זאת המפלגה הכי לא פוליטית, במובן החיובי. עמיר פרץ בעצמו אמר שב-40 שנותיו בפוליטיקה הוא לא ראה חבורה כזאת ששמה את האגו בצד. בני גנץ יכול היה להיות עכשיו ראש הממשלה לשנתיים, אבל ויתר על זה לטובת המדינה. אנחנו פה כדי לקדם אג'נדה ואני מאוד מעריך את העובדה שבני סומך עלי".

נראה אותך מקדם את נושאי איכות הסביבה בכנסת?

"חד משמעית, כן. אני מגיע עם כמה דגלים שאחד מהם הוא דגל הקיימות והסביבה. אני מעוניין לקדם הצעת חוק לשמור על שטחים פתוחים הסמוכים ליישובים. ההצלחה הגדולה של הגבעות הדרומיות, הרבה בזכות ראש העיר ביבס, זה מודל לחיקוי שאנחנו חייבים להרחיב, גם כאן בעמק הצבאים בכפר רות. עוד כמה שנים ויהיה מאוחר מדי לשמור על פנינה כזאת. אני בעצמי אביא את הוועדה המתאימה למקום, ויש עוד 26 אתרים כאלה שנותנים לציבור בישראל את המרחב הפיזי והפסיכולוגי לשרוד את העתיד הצפוף שלנו. אם לא נפעל עכשיו, לא יהיה, כך שזה אחד היעדים העיקריים שלי בכנסת הקרובה".

"ביזו את הכנסת"

מי שנכנס השבוע לראשונה לקואליציה הוא חבר הכנסת ולדימיר בליאק, מקום 15 ברשימת יש עתיד, שסיפר למודיעין NEWS על התחושות ביום שאחרי השבעת הממשלה החדשה. "זה היה יום באמת מרגש. אני ביש עתיד כבר תשע שנים, מתחילת דרכה, ועשינו דרך ארוכה בה תמיד היינו נאמנים גם לדרך שלנו וגם לערכים שלנו. בהקשר הזה, בהחלט אתמול הגענו לנקודת ביניים. אומרים שהמטרה הייתה להחליף את נתניהו, אז לא. נתניהו זה אמצעי, המטרה היא באמת לשנות ולהקים סופסוף ממשלה אחרי שנתיים וחצי של טרלול מערכות, ממשלה טובה ומתפקדת שבאמת תקדם כאן דברים. אנחנו חיים על פי תקציב שגובש במרץ 2018, אני לא חושב שיש לכך תקדים כלשהו בעולם, אז יש לנו הרבה עבודה".

איזה תפקיד קיבלת בקואליציה?

"קיבלתי על עצמי להיות מרכז פעילות הקואליציה בוועדת הכספים. בהתחשב במטרות הממשלה, זה אחד התפקידים החשובים ביותר בקואליציה. יש לנו 145 ימים להעביר תקציב ל-2021 ו-2022 ולהבטיח את יציבות הקואליציה לשנתיים לפחות".

לאור המחזות שראינו אתמול נראה שהדרך תהיה מאתגרת במיוחד.

"הסתכלתי על החבר'ה אתמול ובאמת הצטערתי. היו שם הורים וילדים והמעמד היה באמת מרגש, והם ביזו את הכנסת. צריך לדעת להפסיד. כן, הקואליציה היא לא פשוטה, אבל יש פה, לפחות נכון לעכשיו, רצון של כל השותפים לעבוד ביחד ולהצליח".

אתה מאמין שהרצון הטוב יספיק כדי להחזיק ממשלה יציבה?

"אין ספק, קודם כל כי הכל בנוי על אמון בין המנהיגים. כל ראשי המפלגות נרתמו לעניין. זו לא ממשלת החלומות של אף אחד מאיתנו, אבל זה המצב, זו הקונסטלציה הפוליטית ויש מדינה לנהל. אני מניח שכולם מבינים את זה".

יש כבר מחשבות להכניס בהמשך הדרך את החרדים לממשלה?

"הדלת פתוחה, אבל לממשלה הזאת יש קווי יסוד. אין באמת וטו של אף אחד מהמשתתפים לכניסה של החרדים, כך שהכדור אצלם. מי שירצה להיכנס, על בסיס קווי היסוד, אז יש על מה לדבר. כרגע, לפחות עד אישור התקציב, אני לא רואה שזה יקרה, אבל אחר כך הכל יכול להיות".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21