(new)ויקטורי
זרמים עכורים

זרמים עכורים

הרב חייא בן חמו מקהילת בית הרמב"ם בעיר עורר השבוע סערה רבתי באחת מקבוצות הפייסבוק המודיעיניות, לאחר שפרסם פוסט בו טען ל"אפליה מזעזעת" של עיריית מודיעין כלפי הציבור הדתי בפארק המים החדש • לאחר מכן התברר כי המציאות קצת יותר מורכבת מפוסטים בפייסבוק, כאשר למרות שהעירייה תקצה החודש שעות רחצה נפרדות, שבשלב זה לא ברור אם יינתנו גם בהמשך, יש צורך גם בהתאמות נוספות שבינתיים לא בוצעו

(צילום מסך: פייסבוק)

גל עכור במיוחד של מתח בין דתיים לחילונים שטף השבוע את קבוצות הפייסבוק של מודיעין, בעקבות פוסט שפרסם הרב חייא בן חמו בו האשים את העירייה ב"אפליה מזעזעת" כלפי הציבור הדתי בעיר בנוגע לשעות רחצה בהפרדה בפארק המים החדש.

הרב בן חמו, רבה של קהילת בית הרמב"ם בעיר, העלה את הפוסט שלו בקבוצת 'מודיעין שלנו', כאשר הדיון שהתעורר כלל למעלה מאלף תגובות בוויכוחים סוערים סביב נושא הרחצה בנפרד בפארק בפרט, ויחסי דתיים-חילוניים בכלל. את הטקסט הנאמר בפוסט שיתף בן חמו גם באתר רוטר.נט, פורום קהילות הידוע כלא אמין ובעל גוון אנטי ערבי מובהק.

בפוסט המדובר, בו גם ניסה בן חמו להמשיל את העניין לאפליה על פי צבע עור, כתב בן חמו כך: "מסתבר שלעיריית מודיעין הנאורה אין עניין שהדתיים בעיר ייהנו מהפארק החדש, ולכן היא אינה מסכימה להקצות שעות נפרדות לגברים ונשים. הגבה מורמת עוד יותר בפליאה לאחר שקוראים את הצהרתו של ראש העיר חיים ביבס: 'פה במודיעין מכבים רעות חרטנו על דגלנו פלורליזם אמיתי, גם בחינוך וגם בתפיסה שאיש באמונתו יחיה'. בתור תושב המכיר את ראש העיר כאחד שכן מעניינים אותו תושבי העיר והוא פועל לרווחתם 24/7 ללא לאות...אני מצפה מאוד לכך שבעזרתו אוכל להגיע עם ילדיי לפארק המים החדש וליהנות ממנו ללא שאצטרך בשביל כך לבגוד באמונתי ובדתי. ישנה מחשבה לאפשר לתושבי העיר הדתיים להגיע לפארק למשך 3 ימים באוגוסט מתוך כל חודשי הקיץ הארוכים, אבל כמובן שגם עם הרצון הכנה הזה זו עדיין נשארת אפליה שקשה להעביר אותה בגרון. יש לציין כי הציבור הדתי כלל לא מבקש שהבריכה תהיה נפרדת באופן קבוע ואפילו לא 25% מהזמן, כפי החלק היחסי שלהם בציבור. מספר שעות נפרדות לגברים ולנשים אחת לשבוע יהיה מצוין".

לפני שניגע בעובדות ובסוגיית ההפרדה בפארק, יש לציין כי בן חמו, אותו כבר היה מי שהגדיר השבוע בעיריית מודיעין כ"פירומן", עלה לכותרות מספר פעמים בשנים האחרונות. לפני מספר חודשים היה זה כאשר האשים את עיריית מודיעין בתמיכה בעובדי הניקיון הערביים, אותם כינה "תומכי טרור", בעקבות השתתפותם בשביתת המחאה של המגזר הערבי לאחר אירועי סבב הלחימה האחרון. מקרה נוסף בו עלה בן חמו לכותרות אירע בשנת 2016, לאחר שהיה אחד מעשרות רבנים שחתמו על מכתב תמיכה ברב יגאל לוינשטיין, ראש מכינת עלי, שעמד בלב סערה תקשורתית וציבורית בעקבות התבטאויות כנגד הקהילה הלהט"בית. בעקבות זאת הוציא ראש עיריית מודיעין, חיים ביבס, מכתב גינוי חריף לרב בן חמו, שבריאיון למודיעין NEWS אמר אז בתגובה כי "מי לא ימחה כשהוא רואה את האנושות נהרסת מול עיניו?". בן חמו בחר השבוע שלא להתראיין בנושא למודיעין NEWS, והסתפק באמירה כי מאות משפחות במודיעין עומדות מאחורי הדרישה לשעות רחצה נפרדות בפארק המים החדש.

אם מנפים מהפוסט של בן חמו את החלקים הדמגוגיים והפופוליסטיים שבו, מתברר כי יש גם צדק בטענותיו. פארק המים הינו מתקן עירוני, ובדיוק כמו בבריכה העירונית גם כאן חובת העירייה להקצות שעות רחצה נפרדות לציבור הדתי, המונה קרוב לרבע מתושבי העיר. בבריכה העירונית מוקצות שעות נפרדות בהיקף של 10% מכלל שעות הפעילות, בדומה לנעשה בערים אחרות הדומות למודיעין בגודל האוכלוסייה ובשיעור התושבים הדתיים מתוכה. גורמים בעירייה סיפרו השבוע כי בשעות הרחצה הנפרדות בבריכה העירונית התפוסה לא קרובה לתפוסה מלאה, אולם בעירייה בוחרים שלא לקצץ את השעות המוקצות לציבור הדתי.

וכעת לעובדות: נכון להשבוע הוקצו לציבור הדתי בעיר שלושה ימים בהם תתקיים רחצה בהפרדה במהלך חודש אוגוסט, לראשונה מאז פתיחת הפארק, כאשר בשלב זה לא ברור האם תהיה לכך המשכיות. יש לציין כי על מנת שהציבור הדתי יוכל ליהנות מהפארק ומתקניו, נדרשות כמה התאמות כמו כיסוי גדר הפארק על מנת שנשים וגברים יוכלו לרחוץ תוך שמירה על צניעות מבלי שהנוסעים והולכי הרגל בכבישי הצמוד יוכלו לצפות בהם, כיסוי והסתרת מתקן המגלשות ועוד. בעיריית מודיעין, נכון להשבוע, לא הורו על ביצוע ההתאמות הנדרשות, כך שכלל לא ברור אם הציבור הדתי אכן יגיע למקום.

חבר המועצה ברוך בוחניק, מי שפעל מול ראש העירייה בנושא, הסביר השבוע את מורכבות העניין: "מודל העבודה הציבורי שאני  מקדם במשך השנים נקרא "יש צורך, אין צורך", ואם יש צורך אז צריך לוודא שישנה גם תשתית תומכת וראויה. חשוב לזכור שהמשפחות התורניות שגרות במודיעין והעלו צורך לגבי שעות רחצה נפרדות בפארק המים, הינן משפחות עובדות המשלמות מיסים ושותפות למרקם החיים האיכותי והטוב של מודיעין".

שלושת הימים שהוקצו באוגוסט מספקים מבחינת הציבור הדתי בעיר?

"הציבור הדתי אינו מקשה אחת ומתפרס על ספקטרום רחב, החל מציבור שמעוניין ברחצה מעורבת/משפחתית ועד ציבור שמעוניין ברחצה בהפרדה. בבריכה העירונית קיים תמהיל שמוכיח את עצמו כבר 10 שנים, וכדי לענות על הצורך לגבי פארק המים החדש צריך להבין האם הוא קיים, ולכן קידמתי את הקצאת שלושת הימים באוגוסט. לדעתי האישית, ומתוך ניסיון מהבריכה העירונית, צריכה להיות אופציה של רחצה נפרדת פעם בשבוע כדי למקסם את השימוש במתקנים.

הציבור הדתי בעיר יוכל להגיע למקום בלי כיסוי חיצוני ושמירה על צניעות?

"אם יוכח שיש צורך בשרות  אז יש לספק תשתיות שמתאימות לקהל, כפי שפעלו בבריכה העירונית, ובכך נאפשר לכלל הציבור ליהנות מהמתקנים בעיר. בשורה התחתונה, הקמנו את המתקנים האלו לטובת תושבי העיר ואנו רוצים שמקסימום התושבים יוכלו ליהנות מהם.

מדוברות העירייה נמסר: "בעיר יש מרקם יחסים מצוין בין חילונים לדתיים והעירייה לא תאפשר לגורמים אינטרסנטיים המנסים ליצור פרובוקציות באמצעות סכסוך בין דתיים לחילונים. פארק הספורט והנופש מאפשר לכלל הציבור להשתמש במתחם ולאור בקשות תושבים הוחלט כי בשלושה השבועות הקרובים ייעשה פיילוט שבו יום בשבוע יפעל המתחם בהפרדה מגדרית, כאשר הדבר אמור על בריכת השחייה והמתחם החיצוני בלבד. העירייה תעשה את המירב כדי לאפשר זאת מתוך ראיית התמונה הרחבה המאפשרת לכלל המשפחות בעיר ליהנות מפארק הספורט והנופש שהפך בתוך זמן קצר לאטרקציה איכותית קרובה לבית. חשוב לציין כי מאז הוקמה הבריכה העירונית, שבשדרות עמק זבולון, יש אפשרות לרחצה בהפרדה בבריכה ובכך מתאפשר לאוכלוסייה המעוניינת בהפרדה אפשרות לשחות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20