(new)ויקטורי
לשנות את המגמה

לשנות את המגמה

בשנים האחרונות הלך והחריף המחסור בדירות קטנות בעיר, שאף מעצב את הרכב האוכלוסייה ומבריח ממודיעין את הצעירים, החד הוריים והגרושים • בנוסף לכוונה לבנות דירות להשכרה בשכונת נופים וקביעת רף של 30% דירות שלושה חדרים בשכונות החדשות שייבנו, החליטה כעת העירייה על הקמת 231 דירות קטנות בשכונת הכרמים

(צילום: דוברות העירייה)

אחת התופעות הבעייתיות ביותר בשוק הנדל"ן במודיעין היא המחסור הכרוני בדירות קטנות, הן למכירה והן להשכרה, המשפיעה באופן מובהק על הרכב האוכלוסייה בעיר ופוגעת בצעירים, הורים גרושים, חד הוריים ואחרים.

לאחרונה אישרה ועדת המשנה לתכנון ובנייה של עיריית מודיעין מהלך חדש, שהדרך למימושו עדיין ארוכה, שעשוי לשנות, גם אם באופן חלקי, את תמונת המצב הבעייתית בתחום זה. מדובר על חמישה מגרשים בשכונת הכרמים בעיר, בשטח המתפרש בצומת בין כביש 443 והכניסה לעיר ושדרות החשמונאים, היכן שכיום עומד מועדון הנוער "הגג האדום".

על פי החלטת ועדת המשנה יחולקו חמשת המגרשים ל-15 תתי מגרשים, בהם ייבנו 330 יחידות דיור ש-70% יהיו דירות קטנות. על פי ההחלטה 30% מתוכן יהיו בגודל של 75 מ"ר+ממ"ד, 30% נוספים יהיו בגודל של 85 מ"ר+ממ"ד ועשרה אחוזים מן הדירות ייבנו בגודל של 63 מ"ר+ממ"ד. בסך הכל ייבנו 231 יחידות דיור קטנות או בינוניות, מה שירחיב את אפשרות המגורים בעיר לאותם מגזרים שצויינו לעיל. כמו כן, בהחלטת הוועדה נקבע כי תנאי למתן היתר בניה יהיה הגשת דוח אקוסטי בשל סמיכות בתי המגורים לכביש 443, הן במתן פתרונות דירתיים והן בדבר פיתוח והשלמה של הסוללה אקוסטית.

כאמור, הדרך למימושה של התכנית ולהוצאת מכרזים עדיין ארוכה, זאת משום שמדובר על קרקעות שהיו אמורות להוות חלק מהמחלף שצפוי להיבנות בצומת שילת, וכעת צפויות לשוב לידי העירייה. בנוסף, יש לציין כי מהלך זה של העירייה מצטרף לכוונה לשנות את ייעודו של מגרש 801 בשכונת נופים מדיור מוגן לבניית דירות להשכרה, וכמובן להחלטת העירייה כבר לפני כשנה וחצי כי בכל בנייה עתידית בעיר (בשלב ב' של תכנית המתאר) יוקדשו 30% מהיחידות המתוכננות לטובת דירות שלושה חדרים.

אלעד שמעונוביץ, המשנה לראש העירייה וחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, אמר השבוע למודיעין NEWS: "מודיעין נבנתה כעיר למשפחות ורובם המכריע של הבתים בעיר מותאמים לזוג הורים, שלושה ילדים וכלב. אבל המציאות היום בישראל הולכת ומשתנה ועלינו לדאוג למגוון דירות לכל סוגי האוכלוסייה: לצעירים וזוגות צעירים בגלל שגיל הנישואין עולה, לאבות שנאלצים לעזוב את הבית בגלל שאחוז הגירושין עולה או לגמלאים שרוצים לגור ליד הנכדים כשתוחלת החיים עולה. כולם זקוקים לאלטרנטיבות למגורים, והוועדה בראשות ראש העיר ערה לכך וקבעה כמות גדולה של יחידות דיור ברות השגה או דיור להשכרה, עם דירות קטנות יותר שייתנו מענה גם לצרכים האלה. אנחנו משנים תפיסות עולם בעיר, אם זו התפיסה שדיור בר השגה זה למסכנים (ובפועל רואים שגם מעמד ביניים זקוק לזה), או תפיסה שדירות קטנות מביאות אוכלוסייה חלשה, שגם זה לא נכון. אסור לנו לחזור על טעויות עבר כמו העובדה שבשכונת נופים אין אף פרויקט של דיור בר השגה, ולשלב דירות מוזלות בכמה שיותר פרויקטים. עלינו לייצר פתרונות נוספים כמו מתחמי דיור להשכרה במורשת או בנופים, לאפשר הקמת יחידות דיור במסגרת פיצול דירות בצמודי קרקע או לבנות דירות קטנות מעל מרכזים מסחריים. כל אלו באים ועוד יבואו לידי ביטוי במדיניות התכנונית של העיר, ובתוכנית המתאר החדשה שלה שתאושר בחודשים הקרובים״.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21