(new)ויקטורי
אופטימיות זהירה

אופטימיות זהירה

בעוד כשבוע ישובו 27 אלף תלמידי מודיעין אל ספסלי הלימודים, ובמנהל החינוך מתכוננים למתווה החדש ומקווים שלא לחזור לימי הזום • ההורים יתבקשו להסכים לבדיקות שבועיות בבתי הספר היסודיים, פיילוט "כיתה ירוקה" ייכנס לתוקף והמורים הלא מחוסנים יידרשו להיבדק מדי שבוע

(צילום: דוברות העירייה)

ביום רביעי הבא ישובו תלמידי מודיעין אל ספסלי בתי הספר והגנים, לעוד שנה שתעמוד בסימן משבר הקורונה.

פתיחת השנה תלווה הפעם במבצע הבדיקות הסרולוגיות, במטרה לאתר את התלמידים שכבר נדבקו בנגיף הקורונה ללא ידיעתם ויהיו פטורים מבידוד במקרה של חשיפה לחולה מאומת. במסגרת המבצע, שהחל השבוע ויימשך עד ליום חמישי הבא, ייבדקו תלמידים בגילאי 3-12.

מעיריית מודיעין נמסר השבוע כי שנת הלימודים תיפתח בלמידה פרונטלית בכיתות מלאות, כולל הצהרונים וההסעות, כאשר בכפוף להסכמת ההורים יתקיים השנה באופן נרחב יותר "מגן בחינוך", במסגרתו ייבדקו התלמידים בבתי הספר היסודיים מדי שבוע ברשויות בהן שיעור התחלואה גבוה. במקרה של חולה מאומת שהתגלה באחת הכיתות יופעל פיילוט "כיתה ירוקה", שינסה לאפשר לתלמידים שבאו במגע אם החולה להמשיך הלמידה הפרונטלית, בכפוף לתוצאות בדיקת קורונה שלילית מדי יום במשך שבוע. כמו כן נמסר כי על פי המודל יפרסם משרד הבריאות מדי שבוע את צבע הרמזור של היישובים והשכונות, כאשר ביישובים/שכונות כתומות ואדומות יעברו מוסדות החינוך ללמידה בשטחים פתוחים ובקבוצות קטנות, כמו גם למידה מרחוק, בניסיון לצמצם את ההדבקה. גם המסכות חוזרות לבתי הספר, כאשר החל מכיתה א' יידרשו התלמידים לעטות אותן בכיתות ובמרחבים הסגורים.

סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך, מויש לוי, סיפר השבוע כיצד נערכים במנהל החינוך תחת עננת אי הוודאות: "קיווינו שלא נגיע גם השנה לסוף אוגוסט ונצטרך להיערך תחת העננה הזאת של הקורונה. הבדיקות הסרולוגיות הן צעד מאוד מבורך לטעמי, למרות שמהבדיקות שנערכו עד כה בעיר מתברר שאחוז הילדים עם הנוגדנים אצלנו נמוך מהממוצע הארצי באופן משמעותי, כנראה בגלל שהתושבים היו ממושמעים והגנו על עצמם. אבל בכל מקרה זה חשוב וטוב, כי כל ילד שלא יצטרך להיכנס לבידוד זה כבר טוב. גם הבדיקות המהירות חשובות, גם אם יש המון שאלות שעדיין פתוחות ואין לנו תשובות עליהן. אנחנו מקווים שהפעם, בגלל החיסונים והבדיקות המהירות, יהיה יותר קל מבעבר ולא נצטרך להגיע למצבים שהלמידה לא יכולה בכלל להיות פרונטלית. אם יש משהו שלמדנו מהשנים הקודמות הוא לפעול בתנאי אי וודאות ואנחנו מבינים שלא משנה כמה יתכננו, בסופו של דבר המציאות מעמידה לנו אתגרים שאנחנו צריכים להתאים את עצמנו אליהם בכל שלב".

מה עמדתך בעניין החיסונים בבתי הספר?

"חד משמעית אני בעד. אנחנו מחסנים הרי בבתי ספר לכל מיני דברים, ואין שום סיבה בעולם שלא נחסן גם לקורונה. אני חושב שהדיון הזה קצת איבד פרופורציות. זה נוהל מאוד רגיל ואין סיבה שלא יתקיים".

יש בעיר אחוז משמעותי של מורים לא מחוסנים?

"קודם כל, לאור שיעור ההתחסנות הגבוה זה ירד באופן משמעותי. שמחתי מאוד על החלטת הממשלה שמורה לא מחוסן לא יוכל ללמד מבלי להציג בדיקות שליליות. בסופו של דבר, כמו שקורה גם ביתר המשק, או שיתחסנו או שיציגו בדיקה. לטעמי זה כיוון מאוד נכון".

השנה במספרים

את שנת הלימודים תשפ"ב יפתחו במודיעין 27,097 תלמידים, נתון כמעט זהה לזה שנרשם בכל שש השנים האחרונות. בגני הילדים הממלכתיים ילמדו 2,575 תלמידים (מהם 151 בחינוך המיוחד) ובגנים הממלכתיים-דתיים ילמדו 999 (58 בחנ"מ). 7,658 תלמידים יהיו השנה בבתי הספר היסודיים הממלכתיים (442 מהם בחינוך המיוחד), ובבתי הספר הממלכתיים-דתיים ילמדו 3,187 (145 בחנ"מ).

את שנת הלימודים יפתחו השנה 9,604 תלמידים בבתי הספר העל יסודיים הממלכתיים (639 מהם בחנ"מ), ובעל יסודיים הממלכתיים-דתיים ילמדו 3,055 תלמידים (162 בחנ"מ). בסך הכל ילמדו בחינוך הממלכתי בעיר 19,838 תלמידים, זאת לעומת 7,241 תלמידים בחינוך הממלכתי-דתי.

152 מסגרות חינוכיות לילדי הגנים יפעלו בעיר בשנה הבאה: 81 בחינוך הממלכתי, 29 מסגרות חינוך מיוחד ממלכתי, 32 בחינוך הממלכתי-דתי ו-10 חינוך מיוחד בממ"ד. 31 בתי ספר יסודיים יפתחו את שנת הלימודים תשפ"ב (22 ממלכתי, 7 ממלכתי-דתי ו-2 בחינוך המיוחד) ו-13 בתי ספר על יסודי (9 ממלכתי, 2 חינוך מיוחד, 4 ממלכתי-דתי).

את שנת הלימודים יפתחו תלמידי בית הספר נוף הרים במבנה הקבע שלהם בשכונת נופים, זאת לאחר שאשתקד התארחו בבית ספר אחר. בית הספר החדש יהיה בית ספר צומח, כאשר השנה ילמדו בו שכבות א'-ד'. בית הספר יכיל בסופו של דבר 24 כיתות לימוד. כמו כן ייפתחו ב-1 בספטמבר שישה גנים חדשים בשכונת נופים.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21