(new)ויקטורי
בזמן הזה

בזמן הזה

רגע לפני ראש השנה תחנוך העירייה את מוזיאון מורשת החשמונאים באירוע חגיגי, כאשר הפתיחה לקהל הרחב תתאפשר אחרי החגים

(צילום: דוברות העירייה)

עיריית מודיעין תחנוך ביום חמישי הקרוב את מוזיאון מורשת החשמונאים, שיחד עם פתיחת המרכז הרב תכליתי בחג סוכות המתקרב ישלים את הפיכתו של המע"ר למרכז עיר אמיתי.

שנתיים לאחר הנחת אבן הפינה ייחנך המוזיאון ברחוב דם המכבים, בטקס חגיגי בהשתתפות חיים ביבס, בכירי העירייה ואנשי רשות העתיקות שיציגו במוזיאון את ממצאים ארכיאולוגיים שהתגלו בעיר ובסביבתה. האירוע, שיקדים את פתיחתו הרשמית של המוזיאון המתוכננת לאחרי תקופת החגים, יתקיים באמפי המוזיאון עם מיצג שיכלול הופעות מחול, שירה, להטוטנות ועוד. מהעירייה נמסר כי " המוזיאון, שהינו ייחודי בארץ, ישמש גשר בין העבר להווה ולעתידה של העיר, ויחבר את המבקרים, בצורה חווייתית ומרגשת, להיסטוריה המפוארת של חבל הארץ העשיר".

המוזיאון, הממוקם בקצה השדרה המרכזית של המע"ר, ברחוב דם המכבים בסמוך לכיכר בית העירייה, מתפרש על פני שטח של כ-700 מ"ר, כולל אמפי שיכיל 300 מקומות, ויתקיימו בו הדרכות, אירועים ומופעים. ההדרכות יתקיימו בעברית ובאנגלית, גם על מנת למשוך למקום קבוצות תיירים מחו"ל. המוזיאון נבנה בתצורה של "תחנות הזמן", שתוכננו בקפידה עד לפרטים הקטנים ביותר על ידי האדריכל צביקה תמרי וחברת "קומפיוגריק", האחראית על המשחקים השונים במוזיאון. מלבד התצוגות הרגילות יוכלו המבקרים יוכלו לעבור מתחנה לתחנה בקבוצות של 12 מבקרים, יגלו ממצאים שונים וילמדו על ההיסטוריה של המקום. עם הכניסה למבנה המוזיאון יגיעו המבקרים לאולם המבואה, בו יוקרן מיצג פתיחה ותתקיים תצוגה מתחלפת. המבנה עצמו חולק לארבעה מתחמים שונים: מתחם המטבעות, מתחם החרסים, מתחם חפירה ארכיאולוגית והמתחם הרביעי הוא "מתחם המפה" האינטראקטיבי. סופו של הסיור יהיה במיצג רב-חושי שיוציא את המבקרים להרפתקה במנהרת הזמן, עד לשלבי התפתחותה של העיר המודרנית.

ברשות העתיקות סיפרו למודיעין NEWS בשנה שעברה כי "המוצגים שבחרנו למוזיאון מתחילים מהתקופה הניאוליטית-כנענית (לפני ששת אלפים שנים. ע"ק), דרך התקופה הכלכוליתית ותקופת הברונזה, התקופה הפרסית, ההלניסטית שבה חיו החשמונאים, ועד לתקופות הביזנטית, האיסלמית והעותמנית". בין השאר תוכלו לראות במוזיאון צלמית בצורת כינור בת 4,000 שנה, חותם אבן מגולף מהתקופה הרומית ומתקן להדלקת קטורת מימי בית ראשון. המוצגים מייצגים חפירות כמו חירבת א-שון, אתר ארכיאולוגי ענק שנמצא בטבורה של שכונת מורשת, וכמובן מגבעת התיתורה ועוד עשרות אתרים שנחפרו.

מופע פתיחת המוזיאון יתקיים כאמור באמפי המוזיאון (כניסה דרך מתחם חניית המוזיאון) מספר פעמים בסבבים בשעות 19:30, 21:15, 22:15. בנוסף, יתאפשר לצפות בו גם במוצ"ש (4.9) וביום ראשון (5.9) בשעות 20:00, 20:50, 21:40, 22:30. הקהל יוכל להיכנס למופע, על בסיס מקום פנוי, חצי שעה לפני תחילתו. הכניסה בתו ירוק או בהצגת בדיקת קורונה מהירה שלילית התקפה עד 24 שעות לפני האירוע. פתיחת המוזיאון תכלול גם אירוע חגיגי בשדרת מרכז העיר בימים חמישי ושישי (2-3/9). ביום חמישי בין השעות 22:00-17:00 יתקיים יריד אמנים ועסקים מקומיים, פסלים חיים, מופעי רחוב והופעות מוזיקה החל משעה 20:30, עם להקת הרמוניה ישראלית ו-black of all times. למחרת תיערך קבלת שבת ישראלית ברוח חגי תשרי עם אודי יאן והלהקה בשעה 16:00.

חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין, אמר: "המשפט "בימים ההם, בזמן הזה" מקבל משמעות אמיתית עם פתיחתו של מוזיאון מורשת החשמונאים, שיהווה גאווה מקומית וארצית, בזרקור הייחודי שהוא נותן לתקופה המסעירה של החשמונאים ועד לעירנו המתפתחת. גם בתקופת הקורונה המורכבת המשכנו בבנייה, ואני גאה בכך שרגע לפני ראש השנה נוכל לחנוך את המקום המיוחד הזה, שיהיה מוקד משיכה לתושבים ולמבקרים, כאן במרכז העיר המתפתח שלנו, לצד מסעדות, פאבים וחנויות שנפתחות גם הן בשביל ליצור מרכז עיר שוקק חיים ומהנה. אני מזמין את כולם לבוא ולחגוג ביחד את אירוע פתיחת המוזיאון שהכנו עבורכם".

שמעון גואטה, מחזיק תיק מורשת ושימור אתרים, הוסיף: "לאחר שנים של עבודת תכנון במסגרת תכנית אב לתיירות ומורשת, אני שמח ונרגש על פתיחה וחנוכת מוזיאון החשמונאים, שיחזיר את מבקריו אלפי שנים אחורה לחיי תקופת החשמונאים במודיעין הקדומה. המוזיאון מהווה אתר מורשת חשוב ומרתק עבור תושבים ומבקרים רבים בעיר, ויהפוך לאבן שואבת של אתרי המורשת והתיירות במודיעין. יחד נוכל להתפעל מממצאים ארכיאולוגיים מרהיבים שיחשפו בציר הזמן עוד על ההיסטוריה של העם היהודי והמורשת המרתקת בעירנו. בנוסף, יספק תרומה חינוכית וחוויה אינטראקטיבית לילדי העיר. מוזיאון מורשת הינו נכס של העיר ונשמור עליו לדורות הבאים".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21