(new)ויקטורי
לא רואים אותו

לא רואים אותו

נער לקויי ראייה הנעזר בכלבת נחייה התלונן על יחס משפיל מצד נהגי חברת קווים בעיר: "במקרה אחד הנהג צעק עליו שהוא סתם עושה את עצמו" • קווים: "הנהג זומן לשימוע לפני פיטורים"

(צילום: פרטי)

חוסר מודעות, בשילוב זלזול בחוק, הובילו לאחרונה ליחס מקומם לו זכה נער לקוי ראייה ממודיעין באחד מהאוטובוסים של חברת קווים בעיר.

הנער, בן זלינגר בן ה-15 הלומד בתיכון יחד בעיר ונעזר בכלבת נחייה, נתקל ביחס בעייתי בתחבורה הציבורית ובמבני ציבור לא בפעם הראשונה. אביו, אבישי, סיפר השבוע: "לפני כשנה בן קיבל את רובי, כלבת נחייה מדהימה ומתוקה. השנה הראשונה היתה מדהימה ובזכותה מידת העצמאות של בן גדלה עוד יותר. הוא מסתובב ברחבי העיר, נוסע לקניון, לאימונים, לבית ספר, לירושלים, לתל אביב, הכל באופן עצמאי יחד עם רובי. לצערי בשנה האחרונה גילינו כי המודעות לכלבי נחייה בארץ היא לא משהו, בלשון המעטה. מספר פעמים בן עוכב בכניסה לקניון, כשפעם אחת בערב גשום הוא נאלץ להמתין 10 דקות בגשם ובקור עד שהשומר שוכנע שמדובר בכלבת נחייה והכניס אותו. אבל  היחס הכי קשה ומשפיל שחווה בן הוא דווקא בתחבורה הציבורית, בה הוא משתמש רבות, ובמיוחד בקווים העירוניים פה במודיעין. כבר היו אין ספור פעמים שהאוטובוסים לא עצרו לו כשחיכה בתחנה, או שסירבו להכניס אותו לאוטובוס. במקרה אחד הנהג, תוך כדי נסיעה, צעק עליו מול כל הנוסעים שהוא לא באמת עיוור ושהוא סתם עושה את עצמו".

לאחרונה, מספר אבישי, אירע מקרה נוסף, ממנו בסופו של דבר גם בחברת קווים כבר לא יכלו להתעלם. "בן ורובי עלו כבכל יום לאוטובוס קווים כדי להגיע לבית הספר. הנהג לא נתן לו לעלות וביקש שבני ישים מחסום פה לכלבה. בני הסביר לנהג שמדובר בכלבת נחייה והיא לא מחוייבת לשים מחסום פה, אבל הנהג לא השתכנע. הוא כיבה את מנוע האוטובוס, ירד מממנו ובמשך 20 דקות עיכב את הנוסעים תוך שהוא מנסה לקבל הוראות מהחברה. רק אחרי 20 דקות, ואחרי שהגעתי למקום, הוא השתכנע להמשיך בנסיעה".

"זאת לא פעם ראשונה שנהגים בחברת קווים, ולא רק הם, עושים בעיות לבני בגלל כלבת הנחייה", מוסיף זלינגר. "אני לא יודע אם זה מתוך בורות או רשעות, אבל זה מעליב ופוגע. איזה שיעור לחיים באזרחות טובה קיבלו הילדים המקסימים שלא חשבו על עצמם ולא נתנו לבני לרדת מהאוטובוס, למרות שידעו שהם מאחרים לבית הספר ונלחמו יחד איתו לקבלת זכויות עבור אנשים עם צרכים מיוחדים. חוסר המודעות לכלבי נחייה זועק לשמיים. להיות נער עיוור זה דבר לא פשוט ולא קל, וחבל שהוא צריך להתמודד גם עם ההשפלות האלו. זו פשוט שערורייה שמקרים כאלה ממשיכים להתרחש במדינה כמו שלנו".

מחברת קווים נמסר: "המקרה המתואר מוכר לנו ומטופל על ידנו מזה מספר ימים ואנו נמצאים בקשר משפחתו של הילד. אנו רואים בחומרה רבה את המקרה שאינו עומד ברמת השירות של החברה בכלל ולאנשים עם מוגבלות בפרט, ולכן הנהג הושעה לאחר המקרה וזומן לשימוע לפני פיטורים. חשוב לציין כי מעבר לכך, שהחברה מקפידה ומנחה לעיתים תכופות את נהגיה בכל הנוגע לכללים והנחיות השירות הייחודיות הנוגעות לאנשים עם מוגבלות, היא לוקחת חלק במיזמים עם קהילת העיוורים ולקויי הראייה בישראל שמטרתם להנגיש את התחבורה הציבורית. אנו מתחייבים לעשות כל שניתן כדי שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21