(new)ויקטורי
השיטות היסודיות של משטרת מודיעין

השיטות היסודיות של משטרת מודיעין

כיצד פועלת משטרת מודיעין בבואה לשמור על רחובות העיר נקיים מסמים? לפי עו"ד רחמים דיין, היא עושה זאת בשיטות מפוקפקות. דיין מייצג צעיר בן 18 מרעות, שהמשטרה ניסתה לגייסו כמקור מודיעיני נגד חבריו לספסל הלימודים. זאת בתמורה לשיחרור המכונית שבה נהג, ושהוחרמה על-ידי השוטרים בטענה כי נהג תחת השפעת סמים (טענה שהופרכה).

הפרשה החלה לפני שבועיים. בשעת ערב יצא ט' מבית הוריו ברעות, נכנס למכונית של אביו והחל לנסוע לכיוון בית חברים כדי ללמוד ביחד לבחינות הבגרות. אחרי כמה עשרות מטרים נעמדו מולו בלשי תחנת מודיעין והורו לו לעצור. לפי עוה"ד דיין, "הבלשים החלו לחפש במכונית מבלי לבקש את הסכמתו של הצעיר, מבלי שהראו לו צו חיפוש ומבלי שהזבירו לו במה מדובר".

וכשהוא שאל על מה החיפוש?

"הם אמרו שידוע להם שיש ברשותו סמים".

אל תסכים, תקליט

בשלב זה נלקח הצעיר לתחנת המשטרה. לפי דיין, "לכל אורך הדרך מרגע עיכובו, לא חדלו הבלשים להפעיל עליו לחץ על מנת שיפליל אחרים שלומדים עימו בתיכון. הבלשים הודיעו לצעיר שהמכונית מוחרמת, אך הבטיחו שהיא תוחזר אליו באופן מיידי, אם רק 'יפתח את פיו' ויספר את הידוע לו על צרכני מריחואנה וחשיש בבית ספרו".

אולי זו דרכה של המשטרה להגן על בני הנוער התמימים מנגע הסמים?

"העובדה היא שלא נתפס דבר בכליו של הנער מביאה למסקנה אחת ברורה: היה כאן ניסיון לגייס תלמיד תיכון כמקור מודיעיני נגד חבריו לספסל הלימודים".

בתחנה ביקשו השוטרים מהצעיר לעבור בדיקת שתן לגילוי סמים. אך הצעיר, שהתייעץ טלפונית עם עורך דינו, סירב. לבסוף שוחרר לביתו עם הזמנה להתייצב למחרת בתחנה לשיחה עם שוטרים. דיין הכין אותו למפגש ואמר: "הם ינסו לגייס אותך כמודיע משטרתי. קח את מכשיר ההקלטה הזה ותקליט את השיחה בחשאי". דיין הסביר לצעיר כי השוטרים בוודאי יבקשו ממנו לכבות את מכשיר הטלפון הסלולארי שלו מחשש להקלטה ולכן עליו להצטייד במכשיר הקלטה קטן נוסף.

"עישנת? תיהנה"

למחרת הגיע הצעיר לפגישה בתחנת המשטרה כשמכשיר הקלטה מוסתר על גופו. הוא נפגש עם רכז המודיעין של התחנה שהציג עצמו בשם ש'. זה אכן ביקש ממנו לכבות את מכשיר הטלפון ואמר לו "שמעתי שאתה כאן בתחנה ורציתי לשוחח איתך". רכז המודיעין ניסה להבין מהנער מדוע סירב לעבור בדיקת שתן והנער השיב לו שהיה זה בעצת עורך דינו. רכז המודיעין אמר: "השיחה הזאת רק יכולה להועיל לך במצב שבו אתה נמצא. זאת לא חקירה אלא שיחה פתוחה. ברגע שאתה לא נותן בדיקת שתן, מתייחסים לזה באופן אוטומטי כאילו יש בעיה והולכים לבית המשפט בסעיף הכי גרוע".

במהלך השיחה ניסה רכז המודיעין למשוך את הנער לגלות לו פרטים על חבריו שמשתמשים בסמים: "אם אתה אומר לי שעישנת, זה פחות מעניין אותי. תיהנה, לי זה לא משנה, כי השיחה הזאת היא רק ביננו והיא סודית". כאן השיב הנער: "לא עישנתי סמים ואני לא משתמש בסמים וזה לא סביר שבן אדם ברחוב יעקבו אחריו ואני יודע שעקבו אחרי. ראיתי שהם עקבו אחרי. פשוט עצרו אותי ברחוב ואמרו לי 'אתה מעוכב לחקירה במשטרה כי יש לך עיניים מבריקות'. לא עשיתי שום דבר, הסברתי שיש לי עיניים מבריקות כי ישנתי עד חצי שעה לפני כן".

השוטר המשיך ללחוץ והצעיר דבק בגירסתו: "אני בחיים לא עישנתי וזאת האמת שלי".  הוא חזר שוב ושוב על דבריו כי איננו מכיר אנשים שמעשנים סמים וכי הוא עצמו לא משתמש ולא מעשן סמים: "אין לי שום קשר לאנשים שמעשנים, גם לא מזריקים או מסניפים".

רכז המודיעין לא כל כך האמין לצעיר ובשלב מסויים אמר לו: "יש דבר אחד שלא מסתדר לי. אין מצב שבמשך שמונה עשרה שנים שאתה חי, ועם החבר'ה שאתה מסתובב איתם, לא ישב לידך מישהו שעישן לידך".

הפתעה בבית המשפט

במשטרה החליטו להביא את התיק לבית הדין לתעבורה, כדי להעמיד את הנער לדין באשמה של נהיגה תחת השפעת סמים. זאת למרות שלא היתה בידם ראיה לכך ומתוך אמונה שהשופט יהיה שותף לדעתם כי מי שעיניו היו אדומות וסירב לבדיקת סמים – ודאי גם עישן כאלה טרם החל לנהוג.

במהלך הדיון בפני השופט אלי אנושי בבית משפט לתעבורה בפתח תקוה הפתיע עו"ד דיין כשחשף את קיומה של ההקלטה: "יש לי כאן הקלטה והיא חד משמעית: ניסיון לגייס תלמיד כמקור מודיעני.  ההקלטה הושמעה באולם ודברי רכז המודיעין הדהדו: "חשבתי לבוא ולעזור לך, אבל איך שאתה מציג את זה, אין לי הרבה איך לעזור לך עם הרכב... הוא הולך להיתפס לשלושים יום ואחר כך זה כסף לאחזקה שלו ולאחסנה ואחרי זה צריך לשחרר אותו וזה גרר וכל זה".

בדיון טען נציג המשטרה, עו"ד יניב ארקוס, כי "לשוטרים היה חשד סביר ולפי דו"ח השוטרים, עיניו של הנער היו מבריקות ואדומות". עו"ד ארקוס דחה את הטענה כאילו השוטרים המתינו לצעיר ליד ביתו: "בעת הנסיעה השוטרים הבחינו ברכב ונסעו אחריו מספר  דקות. האינדיקציות כפי שהשוטרים הבחינו, עוררו בהם חשד סביר".

בתום הדיון החליט השופט לקצר את תקופת החרמת הרכב מחודש לשבועיים ומתח ביקורת על המשטרה: "אין ספק כי מדובר בעבירה חמורה אך מנגד, לא הובהר לטעמי הסיבה לעצירה, שכן עיניים אדומות יכולות לנבוע ממספר סיבות. אחת מהן אכן יכולה להיות שימוש בסמים, אולם אין זו הסיבה היחידה. יחד עם זאת מדובר בשלב זה בראיות לכאורה בלבד".

לאחר הדיון הראשוני אמר עו"ד דיין: "בימים הקרובים עתיד להיפתח משפטו של הצעיר ואין לי צל של ספק, כי בית המשפט יורה על זיכוי מוחלט של הנאשם מהעבירות שייוחסו לו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "משטרת ישראל נלחמת בתופעת הנהיגה בהשפעת סמים שהינה עבירה חמורה ומסוכנת שעשויה לגרום  לתאונות  ולקיפוח חיי אדם חפים מפשע. המשטרה תמשיך בחובתה  לשמור על חיי אדם ולאכוף את החוק". 

(צילום יהודה גולן)

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20