ביבס 2.10.18
בחירת עו"ד פלילי לקבלת פיצוי לאחר זיכוי מאשמה

בחירת עו"ד פלילי לקבלת פיצוי לאחר זיכוי מאשמה

אין ספק כי אישום בעבירה פלילית אינו דבר קל בכלל. בישראל, בניגוד לארה"ב, האדם אשם עד שתוכח חפותו ולכן, פעמים רבות, לאחר שהוכחה חפותו של האדם, הוא תובע את המדינה או את הרשות שתבעה אותו בפיצויים על עגת הנפש הרבה שנגרמה לו, על ההוצאות המשפטיות ועל הפסדים נוספים שייתכן והתרחשו בעקבות אישום השווא (כמו פיטורין מעבודה, פגיעה בעובר במידה ומדובר באישה הרה, חרם חברתי ועוד). לכן, במידה ונאשמתם לשווא, כדאי שתדעו שבעזרת עו"ד פלילי מקצועי אתם זכאיים לפיצויים, בעזרת עו"ד מנוסה בתחום הפלילי אתם יכולים לקבל תשלום על כל הפסד שנגרם לכם כתוצאה מהאישום הזה.

במה תלויה ההחלטה האם לתת לאדם פיצויים ?

ההחלטה של בית המשפט, האם לפסוק לאדם פיצויים בגין אשמת השווא, תלויה בגורמים רבים. לכן כדאי לפנות אל עו"ד פלילי מקצועי שילווה את כל התהליך ויציג בפני בית המשפט את הראיות השונות שיביאו לפסיקת פיצויים הולמת. עו"ד בעל ניסיון בפלילים ובפיצויים שכאלו יוכל לגרום לסכום הפיצויים להיות גבוה מאוד, בהתאם לאשמה עליה מדובר ובהתאם לנזק.

הגורמים המשפיעים על ההחלטה של בית המשפט הם רבים, ובין היתר כלולים הגורמים הבאים:

  • זיכוי במשפט – בכדי לקבל פיצויים על האדם לקבל זיכוי במשפט. במקרים בהם התביעה חזרה בה והמשפט בוטל לפני שהחל התהליך המשפטי המלא, אין עילה לתביעת פיצויים. כמובן, מדובר בזיכוי מוחלט. אם מדובר בזיכוי בגלל ספק, חוסר ראיות או דבר דומה, לא בטוח שהוא יקבל פיצויים.
  • רשלנות – בית המשפט צריך לראות רשלנות של התביעה כמו חוסר בסיס אמיתי להגשת כתב האישום, עבודת חקירה רשלנית או כל דבר דומה אשר ייתן הצדקה לכל שמגיע לאדם פיצויים. אדם שהיה נגשו חשד סביר, והנסיבות שהיו קיימות מול התביעה הצדיקו כתב אישום, לא יוכל לקבל פיצויים.
  • התנהלות החקירה – בית המשפט יבדוק את ההתנהלות של החקירה, האם התרחשו בה פעולות לא חוקיות שגרמו לנאשם להודות לשווא או להפליל את עצמו רק בכדי לסיים עם החקירה.
  • התנהלות הנאשם – בית המשפט יבדוק האם הנאשם שיתף פעולה עם החוקרים וניסה להוכיח את חפותו. במידה והנאשם גרם לשיבוש תהליכים, הסתיר מידע וכדומה, הוא לא יהיה רשאי לפיצויים.
  • הנזק – בית המשפט יבדוק את חומרת הנזק שנגרם לנאשם, בין אם מדובר בנזק חברתי, כלכלי או כל נזק דומה ובין אם מדובר בנזק ישיר שלו או בנזק לבני המשפחה שלו.
  • תקופת המעצר – ככל שהמעצר היה ארוך יותר, הפיצויים יגדלו בהתאם.

ממה מורכבים הפיצויים ?

הפיצויים מורכבים מהוצאות משפטיות של הנאשם עבור עו"ד פלילי, אלא אם כן זהו עו"ד ציבורי מתחום הפלילים ועל כך אין פיצויים, ובנוסף, סכום של 300 ₪ על כל יום מעצר \ מאסר.

 

יאיר דנון