(new)ויקטורי
כך תמנעו מחלות מילדכם

כך תמנעו מחלות מילדכם

"אני מאמין שאם נבין מה קורה בגופם של ילדינו נוכל לטפל במחלה תחילה ואולי נוכל למנוע הגעה למצב של חולי" - יאיר דנון, מומחה לטיפולים ברפואה הסינית, מצביע על תהליכים שקורים בטבע כראי לגוף האדם, מסביר כיצד ניתן למנוע מחלות אצל ילדים, ונותן כמה טיפים לשמירה על הבריאות. צילום אינגריד מולר

כשמחפשים בגוגל מי כתב את השיר ״ילדים זה שמחה״ לא מקבלים תשובה חד משמעית, אבל זה לא העיקר. הדבר העיקרי הוא שילדים זה שמחה...בתנאי שהם לא חולים. כי ילדים חולים זה מטפלת במקרה הטוב, ויום חופש מהעבודה במקרה הפחות טוב.

על איזון והרמוניה

בזמן האחרון מגיעים לקליניקות שלי לא מעט הורים מודאגים כשבידם ילד מנוזל שסובל מדלקות גרון או אוזניים, ליחה ושיעול. ילד שהחורף היכה בו. לכן חשוב לי לכתוב על נושא הכנת הילדים לחורף. אני מאמין שאם נבין מה קורה בגופם של ילדינו נוכל לטפל במחלה תחילה ואולי נוכל למנוע הגעה למצב של חולי.

קודם לכן, אסביר בקצרה את התפיסה ההוליסטית שמאפיינת את הרפואה הסינית: חמשת היסודות שמרכיבים את מעגל החיים הם אש, אדמה, עץ, מים ומתכת. לכל יסוד התכונות האופייניות לו ובכל אדם נמצאים כל חמשת היסודות. כשהיסודות נמצאים באיזון האדם נמצא באיזון ובהרמוניה. אולם כאשר אחד מהם נמצא ביתר או בחסר יש לכך השלכות פיזיות ונפשיות. הדבר דומה לאדם הנושא על גבו קרש עם שני דליי מים. אם אחד הדליים מכיל יותר מדי מים והשני פחות מדי- האדם יעמוד נטוי לצד אחד. רק כששניהם מכילים כמות מים שווה, שני הצדדים מאזנים זה את זה ולאדם יהיה קל יותר להתהלך בעולם.

אלמנט אדמה חלש

ילדים, בראי הרפואה הסינית, מגיחים לעולם עם אלמנט אדמה חלש. אלמנט אדמה קשור ליכולת שלנו לעבד, למצות ולספוג דברים מהסביבה - אל תוך גופנו. זה מתחיל במזונות שאנחנו מפרקים ומשתמשים בהם לצורכינו. את חומרי המזון אנחנו מפרקים ומנצלים בעוד שאת הפסולת אנחנו לא סופגים. ברמה המחשבתית, אלמנט האדמה מתייחס ליכולת שלנו לעבד רעיונות מורכבים. אותן התכונות המאפיינות את האדמה בטבע מאפיינות את יסוד האדמה שבתוכנו - יכולת הכלה, עיבוד, פירוק, ספיגה. אותן התכונות קיימות בנו כי האדם הוא חלק מהטבע.

בראי הרפואה הסינית - כאשר אלמנט האדמה לוקה בחסר, חוסר האיזון בא לידי ביטוי ביצירת אקלים של לחות בגוף. לחות משמע, הרבה נזלת, ליחה, גודש ויצור מוגבר של מוקוזה.

בקליניקות שלי גיליתי שהטיפול בדיקור ובצמחי מרפא עבד ואכן הוריד את רמת הלחות אצל המטופלים שסבלו מהמצב. אבל זה עדיין לא הניח את דעתי, וסיקרן אותי למצוא את הלוגיקה מאחורי ההצלחה. הרהרתי וחקרתי רבות בניסיון להבין מה עומד מאחורי הצלחת הטיפול, הן דרך מחקרים רפואיים והן דרך תפיסת הרפואה הסינית.

הטבע כראי לגוף האדם

הסינים רואים באדם חלק בלתי נפרד מהטבע והם מאמינים שאם נתבונן על הטבע נוכל להבין את האדם. ואכן זו הגישה המנחה בשיטת הטיפול שלהם מאז ועד היום.

האדמה עשירה במיקרואורגניזמים (אורגניזמים קטנים, חד תאיים שמתקיימים בזכות עצמם, לרוב מדובר בפרוקריוטים- מחוסרי גרעין) , הם נציגי ה״מפרקים״ בפירמידת המזון. כשמם כן הם - מפרקים תרכובות לחומרי היסוד שלהם ובכך הם למעשה מחזירים אותם למעגל הטבע. כשעץ נופל באמזונס, הוא לא נשאר על האדמה לנצח - הוא מפורק. תחילה עלי ידי בעלי חיים קטנים ומאוחר יותר בעזרת המפרקים המאכלסים את האדמה. גם בתחום החקלאות - אדמה פורייה נחשבת אדמה עשירה במיקרואורגניזמים לעומת אדמת מדבר למשל.

אותו דבר קורה גם במערכת העיכול שלנו שעשירה במיקרואורגניזמים, מסוג אחר אמנם, אך בעלי אותה משימה - פירוק חומרים ליסודות המרכיבים אותם. המעיים ומערכת העיכול הם האדמה של הגוף שלנו. המזון שאנו אוכלים מורכב מחומרים אורגנים שונים המזינים אותנו - פחמימות, חלבונים, שומנים, וויטמינים ומינרלים. כך לדוגמא פחמימות מתפרקות לדו סוכרים וחד סוכרים. חלבונים מתפרקים לחומצות אמינו ושומנים מתפרקים לגליצרידים (חומצות שומן). לא נרחיב על התהליך כאן, רק נאמר שתהליך הפירוק מתבצע בעזרת אנזימי עיכול (חלבונים קטליטים) ומיקרואורגניזמים שחיים במערכת העיכול שלנו ואינם מכילים את הדנ״א שלנו. משמע, הם אינם חלק מגופנו אלא אורחי קבע. רק לאחר שהתפרק לחומרי היסוד, ניתן לספוג את המזון אל שאר הגוף.

אז מה הם עושים בתוכנו? בתהליך שנקרא קו-אבולוציה, נוצרה סימביוזה (מערכת יחסים של תלות הדדית) בין מיקרואורגניזמים לבינינו על פני מיליוני שנים. וזה קורה לא רק אצלנו, אלא אצל כל בעל חיים בטבע. המיקרואורגניזם מספק לבעל החיים פעולת פירוק שהוא אינו מסוגל לבצע בעצמו ובתמורה הוא לוקח ״מס״ וניזון משבריר מחומרי המזון שהוא מפרק ובנוסף מקבל בית מגורים שכולל תשלומי ארנונה, מים, חשמל והוט.

על חיידקים טובים

בשנים האחרונות תחום הפרוביוטיקה התפתח מאוד. אלו הם חיידקים שנחקרו ונמצאו מועילים לבעיות עיכול, זיהומים בדרכי השתן וזיהומים וגינלים, והם משחקים תפקיד מרכזי בגופנו.

תרצו או לא - חיידקים נמצאים בכל מקום. זה לא אומר שצריך לרוץ לסופר פארם לקנות ג׳ל חיטוי, להפך - צריך להבין שהם עוזרים לנו בפירוק חומרים ושלולא הם לא היינו מצליחים לפרק. בין יתר תפקידיהם החשובים הם גם נלחמים בחיידקים לא רצויים (למשל על פני העור). אם תיאורטית היינו מחטאים שוב ושוב את אותו משטח עורי סביר להניח שהייתה גדלה שם פטרייה וכך נוצר זיהום.

בנקודה זו אציין שישנן מערכות כמו הנשימה, העיכול וההפרשה שנחשבות ״מערכות חיצוניות״, שכן הן בקשר ישיר עם הסביבה החיצונית ולכן נחשפות לחיידקים כל הזמן, לעומת שאר מערכות גופנו שנחשבות ״מערכות סגורות״ (כמו מערכת הדם והעצבים). המערכות החיצוניות רגילות להיפגש עם סוגי חיידקים שונים לעומת המערכות הסגורות שאמורות להישאר סטריליות. עובדה זו הופכת את כל עניין החיידקים ליחסי. חיידק שתורם לנו במעיים יכול להיות קטלני אם עבר את גבול המעיים וחדר למערכת הדם. אל דאגה, הגוף שלנו בנוי היטב ובחוכמה. יצירת גבולות ותיחומים זה עניין חשוב, מורכב ומעניין מאוד בגופנו.

ההתייחסות לחיידקים כגורמים מועילים הוא נושא יחסית חדש למדע. גילויים התאפשר מיד לאחר המצאת המיקרוסקופ על ידי ואן לוונהוק במאה ה-17 ומאותו רגע המיקרובים הפכו לתחום מחקר בפני עצמו. בעקבות המחקרים המציא לואי פסטר את שיטת הפיסטור במאה ה-19 וכן באותה מאה קבע רוברט כוך שמיקרואורגניזמים הם מחוללי מחלות בכך שמצא דם של בקר נגוע באנתרקס. כוך אפיין את התכונות של חיידקים ביניהם - יכולת ההדבקה (״הפוסטולטים של כוך״, 1884). בהמשך האדם גילה כי מיקרואורגניזמים נמצאים בכל מקום בטבע ויש להם חשיבות עצומה לקיום שלנו על פני כדור הארץ.

ילדים נולדים סטירלים

כאשר תינוק מגיח לעולם הוא נולד ״סטרילי״ - ללא אוכלוסיית החיידקים (או ״פלורה״) השוכנת בכולנו. מהסיבה הפשוטה שהוא מוגן ברחם, הרחק מהסביבה החיצונית עתירת המיקרואורגניזמים.

החשיפה הראשונה של התינוק לחיידקים בעצם מתרחשת כשהוא עובר בתעלת הלידה ברגעים הראשונים בהם נחשף לסביבה החיצונית.

אנקדוטה מעניינית - כשעגל נולד, הפרה מלקקת לו את הפה שוב ושוב בכדי להעביר לו את החיידקים שיאפשרו לו לעכל מזון כראוי.

כאמור, ילדים מתחילים סטרילים ועם הזמן רוכשים לעצמם את מערכת ההגנה החיידקית שזקוקים לה. זאת אומרת שהם הולכים ומכילים יותר ויותר חיידקים ומתאפשרת להם יכולת פירוק רחבה יותר של מזון - אלמנט האדמה אצלם הולך ומתחזק.

לכל סוג חיידק או מושבת חיידקים, ישנם תפקידים רבים ומגוונים - למשל, ישנו חיידק שמפריש ויטמין B12 ונמצא בחלק העולה של המעי הגס. אנו זקוקים לוויטמין זה מבחוץ דרך המזונות שאנו צורכים והוא נמצא במזונות שמקורם מהחי (כמו בשר, ביצים, חלב, דגים וכ׳ו). קיומו של חיידק כזה למשל מספק הסבר לכך שטבעונים יכולים לא לאכול בשר ועדיין לקבל ויטמין B12. עובדה זו לא מורידה מחשיבות קבלת ויטמין B12 ממזונות מסוימים.

מהי "לחות יתר"?

נחזור למערכות הגוף ה״פתוחות״ שמיועדות להיות חשופות לסביבה החיצונית. אחת מההתאמות של מערכת החשופה לסביבה החיצונית היא תאים מפרישי ריר. הריר הזה יוצר שכבה שמרפדת ומגינה על תאי האנדותל - שכבת תאים שמפרידה בין רקמות שבאות במגע עם האוויר לבין רקמה של מערכת סגורה. למשל - המעי שלנו מרופד בשכבה רירית מתחתיה תאי האנדותל של המעי שמפרידים בין מערכת הדם לחלל הפנימי של המעי כך ששום גורם לא יעבור באופן לא מבוקר. זו הסיבה שיש לנו ליחה, נזלת, הפרשות באוזניים וכו'. כל ההפרשות הללו נועדו ללכוד גורמים לא רצויים וללוותם אל מחוץ לגוף. שימו לב שכל מערכת בגופנו שבאה במגע עם הסביבה החיצונית מאופיינת בהפרשה ספציפית לה. כל שאר הגוף הוא כמו שקית הרמתית.

במידה וישנה בעייתיות באחת המערכות שגורמת ליצור עודף של מוקוזה/ הפרשות - נוצר מצב שהרפואה הסינית מכנה אותו כ״לחות יתר״. למשל, כשמערכת העיכול לא מאוזנת, יש פחות בקרה על מה עובר את הגבול בין המעי למערכת הדם ואז נוצרת דלקתיות. זאת אומרת, התאים שמפרישים את הריר שמגן עלינו עובדים ביתר ומפרישים יותר ריר מהרגיל על מנת לא לאפשר לגורמים האלו לעבור. עבודת יתר של תאים אלו מרגשת את המערכת החיסונית שבשרשרת פקודות ארוכה בסופו של דבר תביא לעוד הפרשה של מוקוזה בגוף - יצירת ריר ונזלת שבאים ללכוד את הגורמים הלא רצויים. זה תהליך שמתחזק את עצמו ויוצר מעגל של הפרשת יתר של מוקוזה.

זו הנקודה שבה נכנסת לתמונה הרפואה הסינית, מטרת הטיפול היא לעצור את מעגל הקסמים הזה שמזין את עצמו להפרשת עוד ועוד גורמים שיוצרים אקלים של לחות בגוף. לרפואה הסינית יש מה להציע בנושא של הרגעת התאים המפרישים מוקוזה דרך דיקור וצמחי מרפא. למעשה, ישנה קטגוריה שלמה של צמחי מרפא הנקראים ״מתמירי לחות״. אם נחזור לדימוי האדמה, במצב של לחות יתר הגוף סובל מאדמה בוצית, כבדה, גדושה ולחה יתר על המידה מה שמפריע לתפקוד התקין של מערכת הנשימה, העיכול וההפרשה. צמחים ונקודות דיקור ספציפיות לטיפול בלחות כל מטרתן היא - איזון הפרשת המוקוזה.

פחות חלב, סוכר וקמח לבן

נקודה זו מהווה עקב אכילס אצל ילדים שסובלים מעודף לחות בגוף מה שיכול להוביל לכמה סימפטומים לא רצויים ובכל זאת נפוצים במיוחד כמו- דלקות אוזניים חוזרות אצל ילדים. תעלת אוסטכיוס (או- תעלת השמע) מקשרת בין האוזן התיכונה אל הלוע ומאפשרת כניסה/יציאה של אויר לוויסות לחץ. אם התעלה נחסמת נוצרים הפרשי לחצים והצטברות מוקוזה שיכולה להוביל לדלקת.

מכיוון שהגולגולת אצל ילדים לא סיימה את גדילתה, תעלת השמע נוטה לקבל זווית בעת גדילת הגולגולת שגורמת לנוזלים מהאוזן להתנקז לתוך חלל הפה מה שגורם לתופעה המוכרת כ״שקד שלישי״. שוב, אותה פתולוגיה שנשענת על גודש יתר.

ניתן להוריד את ה״שקד השלישי״ בהליך כירורגי לא מסובך אבל חשוב להבין למה הוא נוצר מלכתחילה וכיצד ניתן לטפל במצב לפני פנייה להליך פולשני. יש שיגידו שתופעה זו נובעת מגנטיקה, הסבר זה אינו מספק עבורי כיוון שישנם מקרים בהם אח אחד סובל משקד שלישי והאח השני לא. לגורמים כמו מזונות ואורחות חיים יש משמעות מכרעת בכל הנוגע ללחות יתר בגוף.

אני מאמין באופן חד משמעי שבעזרת מזונות ואורח חיים ניתן להשפיע באופן מכריע על כמות הליחה בגוף. אחד הדברים שאני אישית ממליץ עליו הוא הורדת מוצרי חלב, הורדת רמת צריכת מתוקים ולחם לבן. מצד שני כדאי להגביר רמות צריכה של ירקות עם דגש על ירקות מבושלים שמחזקים את אלמנט האדמה לעומת ירקות קרים. הדגש הוא על ירקות כתומים כמו גזר ובטטה שעשירים בנגזרת של ויטמין A כמו- בטא קרוטן. לנגזרות האלו יש איכות מייבשת שיכולה להקל על רמת הדלקתיות.

אם נסתכל על התופעה שנקראת אקנה (״פצעי בגרות״), בלוטות החלב מייצרות חלב שנמנה עם הפרשות שנוצרות מלחות יתר בגוף, באופן מוגבר. התרופה רואוקטן (בשמה הגנרי-איזוטרטינואין) היא גם כן נגזרת של ויטמין A בשל תכונותיו המייבשות. וכן מי שמכיר את התרופה מכיר את תופעת הלוואי הידועה שלה, יובש קיצוני על פני העור ובמקומות נוספים בגוף.

מחלה נוספת נפוצה אצל מטופלים הסובלים מלחות יתר היא - אטופיק דרמטיטיס (דלקת עור אטופית/ אסטמה של העור). המעטה החיצוני של העור הוא שומני, חשוב שהשכבה השומנית הזו תהיה רציפה אך כאשר הרציפות הזו נפגעת העור נהיה רגיש יותר. זו מחלה מגרדת שנפוצה מאוד אצל ילדים בשיעור שהולך וגדל במדינות המערב.

אחד המאפיינים של מחלה זו היא שהיא מופיעה בעיקר בקפלים של העור. איזור לח ממוסס את המעטה השומני החשוב לשמירה על העור. אזורים כמו מאחורי הברכיים, בקפלי המרפק או באזור הצוואר הם אזורים לחים שממיסים את השכבה השומנית.

לכן גם ישנם מטופלים שהמצב מחמיר להם בקיץ ומוקל להם בחורף בגלל ההזעה. בטיפול בקליניקה אנחנו מעוניינים לעודד את ההחלמה של המעטה השומני. הטיפול מעודד ייצור של שכבת שומן איכותית ורציפה שתגן על תאי העור.

חלק ניכר בטיפול נגד אטופיס דרמטיטיס הוא בעזרת תזונה ותוספי מזון שהדגש שלה הוא צריכת חומצות שומן כמו אומגה 3 והפחתה של חומצות שומן כמו אומגה 6 שמאוד נפוצות במוצרי מזון תעשייתי (כי הן עוזרות לשמר את המזון). בנוסף, עדיף להיחשף לשמש עדינה ולא חזקה או ישירה.


כך תמנעו זיהומים משניים או מחלות

* לבשו בגדים מכותנה כי ביגוד סינטטי מגרה את העור.

* בלילה עדיף לישון עם פיג׳מות ארוכות.

* גזרו את ציפורני ילדיכם כדי שלא ישרטו או יגרדו את העור ויפצעו את השכבה השומנית הרצויה.

* אל תתקלחו במים חמים מדי אלא במים פושרים, ולא מקלחות ארוכות.

* הפחיתו שימוש בסבון או בסבונים חזקים. הסבון ממיס את השומן.  (המחלה אינה נובעת מחיידק או וירוס שיש לנקות אותו וכל שימוש בסבון מחליש את השכבה השומנית החיונית לשמירה על העור).

* הימנעו ממזונות שנוטים לגרות את המערכת החיסונית כמו מזונות חריפים, מטוגנים, אלכוהול, קפה.

* הפחיתו במוצרי חלב בעיקר אצל ילדים. הוסיפו לתפריט דוחן שזהו דגן קל להכנה. אכלו ירקות מבושלים עם דגש על ירקות כתומים שמכילים נגזרות של ויטמין a (בטטה, גזר...).


שמירה על איזון

טיפול בדיקור וצמחי מרפא יכול ללא ספק לאזן מצב של הפרשות יתר של מוקוזה בגוף. הוא יכול למנוע מצב של ניתוחים והתערבות פולשנית. חשוב לנסות לעבוד ביחד עם הרצון הטבעי של הגוף להגיע לאיזון ולשמור עליו. כל המערכות בגופנו בנויות באופן מרהיב על עקרון ההומאוסטאזיס  (שמירה על מצב יציב ומאוזן) מכל הבחינות - מוויסות חום הגוף, דרך שמירה על רמת סוכר בדם, מאזן משק המים ועוד. מערכת שמירה על הומאוסטאזיס מתחילה ברמה הקטנה ביותר - ממערכות תאיות, דרך רמת האיבר, המערכת כולה ועד לגוף השלם. איזון זו מילת המפתח של הביולוגיה שלנו. הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. זה ה-א׳ ב׳ והעקרון שמנחה אותי כמטפל. את העקרון הזה אני משתדל להשריש באורח חייהם של מטופליי.

מעבר לסדרת הטיפולים שמביאה את הגוף למצב מאוזן, אנחנו לומדים בקליניקה ביחד מה טוב לגוף ולנפש הספציפית של כל מטופל. יחדיו אנחנו חוקרים כיצד ניתן להביא את המטופל לאורח חיים מאוזן יותר תוך התחשבות בקצב שלו ובגדר המתאפשר לו באמונתו ובדרך חייו הנוכחית. הרצון הוא הצעד הראשון במסע ללמידת הגוף והנפש היחודיים לכל אדם ואדם. בסבלנות והשתדלות, מפתח האדם קשב לקול הפנימי שמבקש - איזון.

 

מידע נוסף על בעיות נפוצות תוכלו למצוא באתר http://chinesedoctor.co.il/ או בדף הפייסבוק ״יאיר דנון רפואה סינית - מתמחה בדרמטולוגיה ובעיות גסטרו״, מטפל בכאבי גב, אורטופדיה, עור, מגרנות ופריון. לתיאום פגישת היכרות וייעוץ חינם  צרו קשר לטלפון 050-2923467. כתבה זו אינה תחליף לייעוץ רפואי.

(new)שלומי תבלינים 18.5.20