מחלקים
בתקווה למנוע את האסון הבא

בתקווה למנוע את האסון הבא

מלווי הסעות החינוך המיוחד במודיעין יקבלו הדרכה מיוחדת בנושא עזרה ראשונה. כך הוחלט לאחרונה בעירייה ובמשרד החינוך, שאף ישתתף במימון שעות ההדרכה. ההחלטה הגיעה בעקבות המקרה הטראגי שאירע לאחרונה, בו נחנק למוות שחר אוחנה, בן 17 מניל"י, שסבל משיתוק מוחין והיה חניך בסניף מודיעין של "כנפיים של קרמבו".

אוחנה נחנק במהלך הנסיעה חזרה לביתו מבית הספק לחינוך מיוחד בו למד בירושלים ולאחר מספר ימי אשפוז הלך לעולמו. לימור, אמו של שחר, סיפרה אז כי בשעות הערב הגיע שחר לביתו כשהוא מחוסר הכרה, ללא דופק ונשימה. אביו של שחר החל מיד בפעולות החייאה והוא הועבר במהירות לטיפול נמרץ. הרופאים אמרו למשפחה כי שחר נקלע למצב של מוות מוחי מכיוון שלא הגיע חמצן למוחו במשך זמן ממושך, וכעבור מספר ימי אשפוז הוא נפטר. האם העלתה טענות קשות כנגד חברת ההסעות ושאלה כיצד יכול להיות כי נער מקיא ונחנק במהלך הנסיעה מבלי שהמלווים יבחינו בכך.

שחר מי און, חבר מועצת עיריית מודיעין ומי שהיה עד לפני מספר חודשים יו"ר סניף אקי"ם בעיר, יזם את הפנייה לעירייה ולמשרד החינוך בעקבות פניות רבות שקיבל מהורים בעיר. "המקרה של שחר אוחנה הדליק אצל הרבה הורים נורה אדומה. בכל שנה לפני פתיחת הלימודים יש הכשרות והסמכות למלווים, אבל השאלה הייתה מתי הם מקבלים ריענון תקופתי. ביקשנו לתגבר ובעירייה טיפלו בנושא מאוד מהר ומשרד החינוך אישר את שעות ההדרכה".

מי הם אותם מלווים ואיזו הכשרה הם מקבלים?

"המלווים הם עובדי עירייה במשרה מפוצלת לשעות הבוקר והצהריים. אגב, יש לפעמים קושי רב בגיוס עובדים לתפקיד הזה. הם עוברים בדיקות דרך העירייה ומדובר על אנשים שצריכים לגלות רגישות רבה. יש בהסעות החינוך המיוחד גם תופעות של אלימות ילדים וזאת התמודדות יומיומית לא פשוטה. הם צריכים להיות בשליטה על כמה ילדים לאורך כל הנסיעה, שיכולה להיות ממושכת ובכלל לא פשוטה. הם מקבלים הדרכות מאנשי מקצוע, מלמדים אותם איך להתנהג במצבים מסויימים ולעתים הם גם לומדים עוד כלים במהלך העבודה. הדרישה שלי לתגבור ורענון באה ממקום של למקצע את המלווים ולתת להם עוד כלים".

בשנים האחרונות שומעים פחות תלונות במודיעין על הסעות החינוך המיוחד.

"אני שומע לעיתים תלונות, אבל אני גם פוגש מלווים עם כל כך הרבה רגש וסבלנות. בסך הכל אני חושב שהמצב בעיר טוב. מה גם שיש בעירייה אוזן קשבת לכל תלונה ובעייה. זה לא מובן מאליו. מדובר גם על עניין לוגיסטי לא פשוט, כשהעירייה מחזיקה כונן כבר משש בבוקר למקרה של תקלות או בעיות. בסך הכל עיריית מודיעין מגלה רגישות ומאשרת לעיתים גם הסעות נוספות שהיא לא מחוייבת על פי החוק". 

שחר אוחנה ז"ל. נחנק במהלך הנסיעה. צילום פרטי

יאיר דנון