(new)ויקטורי
בוא אלינו, אלינו לים

בוא אלינו, אלינו לים

הנה זה מתחיל! שני טרקטורים צהובים עלו בתחילת השבוע על מגרש מספר 800 בכניסה לפארק הטכנולוגי, שעליו יוקם בקרוב פארק המים של מודיעין. הטרקטורים אינם מטפלים ביישור השטח אלא משמשים ל"חפירות ההצלה": החיפוש הקבוע לפי חוק של ממצאים ארכיאולוגים, בהזמנת ופיקוח רשות העתיקות. אם ייתגלו ממצאים ייתכנו שלוש אפשרויות: או שבניה תבוטל והמקום יוסב לאתר עתיקות שמור (רק במקרה של ממצאים רבים וחשובים שלא ניתן להזיז), או שהפרטים המעניינים יילקחו למוזיאון, או שהבורות / קברים יכוסו וייסגרו ועליהם תבוא הבניה.

בכל מקרה – לאחר השלב הזה יגיעו הדחפורים הכבדים יותר ויתחילו לשנות את הטופוגרפיה של המתחם (למעלה מ-25 דונם) בהתאם לתוכנית האדריכלים. על פי התיכנון, בקיץ 2018 אמור פארק המים להיפתח לקהל. על התיכנון הופקד משרד האדריכלים  V5  (בבעלות שלמה ומידד גנדלר מתל אביב ועוד מספר שותפים), שתוכניתו זכתה בתחרות שקיימה העיריה לפני מספר חודשים.

בעוד כשבועיים תושלם התוכנית הפיננסית ויאושר התקציב לביצוע העבודות בהיקף של כ-25 מיליון שקל. אז גם תאושר התוכנית הסופית של הפארק, כולל הדמיות מעודכנות ואישור מסגרת תקציבית לפארק.

כפי שנחשף בלעדית ב"מודיעין News" לפני כחצי שנה, בכוונת העירייה להקים במתחם חוף ים מלאכותי. במקום יהיו גם בריכת גלים, מסלול אבובים, מגלשות מים, מתקני ספורט ומים בהם מגרשי כדורעף חופים, מזרקות, שבילי טיול והליכה, ומבנים נלווים לרווחת באי המקום כגון מסעדות, בתי קפה, מזנונים חנויות ואפילו מקום לעריכת פיקניקים.

שלושה חלקים ומרפסת שמש

5V אדריכלים הוא משרד מוכר וידוע בעל ניסיון רב בהקמת מרכזי נופש וספורט. המשרד קיים כבר כמעט עשרים שנה והוא כולל למעשה שלושה משרדי אדריכלים נפרדים הפועלים כמקשה אחת: "אנקשטיין אדריכלים ובוני ערים", "ש. גנדלר אדריכלות ובינוי ערים" ו"פרי אדריכלות והנדסה". לחברה מגוון רחב של התמחויות וניסיון עתיר שנים בהתמודדות עם פרויקטים בקני מידה שונים ומגוונים בארץ ובחו"ל. המשרד מתמחה בתכנון וליווי פרויקטים של מרכזי ספורט ונופש, בתכנון ופיתוח נופי ובעיצוב פנים של מבני ציבור ועוד.

בין הפרויקטים שתוכננו על ידי המשרד (שתיכנן בעבר את מרכז הספורט העירוני של מודיעין), ניתן למנות גם את מרכז השלום ע"ש הארי ס. טרומן בירושלים, מרכז הספורט הלאומי בתל אביב, המרכז האולימפי הלאומי במכון וינגייט, מרכז הספורט העירוני אשקלון, אצטדיונים ברמת-גן ובנס-ציונה מתחמי קאנטרי במספר ערים בארץ.

על פי התכנון, הפארק אמור לשלב חוויה ייחודית של חופי ים המשולבים במתקני ספורט פנאי ונופש כגון בריכת גלים, מסלול אבובים, מגלשות מים, אתר פיקניק מסעדות ובתי קפה. המתחם עצמו יהיה מחולק לשני אזורים: אזור הפנאי הכולל את חוף הים והאזור הפעיל הכולל מתחמים לפעילויות ספורט כגון כדורעף חופים, מגלשות מים מזרקות, מתקני משחק לילדים ועוד.

"חוף הים" של מודיעין יהיה בשטח של כ-5,500 מ"ר. כאמור ישולבו בו בריכת גלים אך גם בריכת פעוטות משולבת במתקנים, מסלול אבובים ובריכת מגלשות מים, כאשר השילוב יאפשר פעילויות המתאימות לכל הגילאים.

המתחם יהיה בצורת משולש כאשר מבנה הכניסה והמסחר ממוקמים מול הרחבה הראשית וישמשו כניסה לפארק. המבנה המרכזי של הפארק יהיה כ-1,250 מ"ר והוא יורכב משלושה חלקים נפרדים המחוברים יחדיו באמצעות מרפסת שמש ענקית ששטחה כ-780 מ"ר המבנה המרכזי המהווה את שער הכניסה למתחם יכלול את מבנה הקופות, בית קפה, חנות מזכרות וציוד ים, משרדי הנהלת הפארק ועוד. המבנה הצפוני יכלול חנויות ושטחי מסחר עם חזית הפונה אל רחבת הכניסה ולרחוב חיצוני. המבנה הדרומי כולל את מבנה השירותים והמלתחות הראשי שיכלול תאי אחסון ושירותים וכן יבנה מתחם SPA.

העיקר: חוויית המשתמש

מידד גנדלר, האדריכל שהוביל את תיכנון פארק המים, סיפר על הליכי התיכנון של הפרוייקט עצום המימדים שהולך ומושלם בימים אלה: "במקור ניגשנו לתחרות בין משרדי אדריכלים לתיכנון ראשוני של פארק המים של העיר ולקראת התחרות הרכבנו צוות חשיבה של האדריכלים במשרד, שפשוט ישב וביצע סיעור מוחות".

למה הכוונה?

"בסופו של דבר יש למשרד ניסיון גדול מאד עם פרוייקטים בתחום הנופש, הפנאי והספורט, ולכן כל אחד בצוות החשיבה התבקש להביא את האימפוט האישי שלו לתוך התיכנון. כלומר לשרטט את המאוויים, הרצונות והתחושות שכל אחד מהאדריכלים רואה דרך העיניים של נופש ומבלה באתר. כך החלה להתגבש המסגרת הרעיונית של איך פארק המים של העיר צריך להיראות".

מה למעשה עומד במרכז התיכנון?

"כמובן החוויה של המשתמשים. זהו הדבר המרכזי והאלמנט הכי חשוב בפרוייקטים מסוג שכזה. ספורט, נופש, מים ובילוי קשורים בחוויות האישיות של כל אחד".

כלומר אדריכל שאוהב כדורעף חופים שם דגש על מגרש כדורעף שקיים בפארק ואדריכל שאוהב סקי מים הלך על סקי מים?

"ראשית אין לנו סקי מים בפארק, אבל בגדול האנשים הכניסו את הנטיות ואת האהבות שלהם לתוך התיכנון. כן, אפשר לומר שבזכות זה יהיה גם כדורעף חופים בפארק המים של מודיעין".

איך מתגברים על התחושה שמדובר בפארק מים שיש לו בעצם חוף ים מלאכותי, זה הרי לא ממש ים?

"נכון אבל החול שיש בפארק יהיה חול ים אמיתי. זה נכון שאם משהו הוא מלאכותי לא יעזור כלום. אבל אנחנו ניסינו ואני חושב שהצלחנו ליצור את התחושות שמדובר בחוף ים ממשי. בין השאר בעזרת השימוש בחול ים אמיתי ובסך הכל אני חושב שהצלחנו בגיבוש התפיסה לגבי פארק המים והחוויה שהוא מעניק".

מה זה אומר מבחינת חול הים? מדי שנה נצטרך להביא כמה ערימות חול חדשות כדי למלא את מה שהתכלה ועף ברוח?

"הו, אתה מקדים מאד. אנחנו עוד לא נמצאים בכלל בשלב הזה".

אז איפה נמצאת התוכנית כרגע?

"אנחנו בשלבי תיכנון מפורט של הפרוייקט ולכן אני לא יכול לרדת לפרטים ולפרט את המרכיבים מעבר למה שידוע כבר".

כלומר ההדמיות שישנן יכולות עדיין להשתנות?

"כן".

בתמונה הדמיית הפרויקט (באדיבות V5 אדריכלים)

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21