(new)ויקטורי
חגיגת קיץ

חגיגת קיץ

בשבועות האחרונים סיימו תלמידי כיתות י"ב את לימודיהם בתיכוני העיר ויצאו אל החופש הגדול האחרון, רגע לפני הגיוס לצה"ל. אם בעבר היו אותם חיילים לעתיד מבלים את החופשה האחרונה בטיול חברים בצפון או בנסיעה המסורתית לאילת, הרי שהיום המציאות שונה לגמרי. על פי ההערכות בשוק התיירות, יצאו כמאה אלף בני נוער בקיץ 2016 לחופשה בחו"ל, כאשר הגל הראשון כבר החל. במשרדי הנסיעות היו שאמרו השבוע כי המבצעים האטרקטיביים כבר אינם על המדף עוד ומי שאיחר בתכנון החופשה ייאלץ לשלם יותר.

אז כמה נפוצה התופעה גם במודיעין? מירב ברגר מסניף "איסתא" במכבים מספרת: "זה נפוץ כבר לא מעט שנים בהרבה מקומות ובהם גם מודיעין. זה כבר הפך לפלח שוק, עם חבילות ומחירים מיוחדים לצעירים. יש היום חבילות נופש בהן הנופשים מקבלים צמיד ונציג ישראלי שמחכה להם במקום ומלווה אותם. הצמיד נותן להן הטבות בכניסות למועדונים, מסיבות בריכה, מחירים זולים וכולי. אנחנו עובדים עם ספקים לקראת הקיץ שמציעים היצע גדול של בתי דירות. היום הצעירים כבר לא מחפשים מלונות וחדר אוכל אלא מעדיפים בתי דירות ומחפשים את המחירים האטרקטיביים".

מה היעדים החמים של הצעירים בקיץ 2016?

"יש את איה נאפה בקפריסין, איביזה, האי היווני זקינטוס, אזור מליה שבכרתים. בעבר הם היו נוסעים גם לבורגס שבבולגריה, אבל מאז הפיגוע שהיה שם הצעירים נוסעים פחות. היעדים עבורם כמעט ולא משתנים. מדי פעם מתווסף עוד יעד אטקרטיבי, אבל מקומות כמו יוון, קפריסין ואיביזה נמצאים על המפה כבר שנים רבות. השנה נוסעים יותר גם לפלמה דה מיורקה שבספרד, שם יש הרבה מאוד חופים ומועדונים".

מה מחפשים היום הצעירים האלה בחופשה שלהם?

"הם מחפשים בעיקר לעשות בטן-גב. היעדים המבוקשים מבחינתם אלו יעדים שיש בהם חיי לילה מאוד מפותחים עם הרבה מועדונים ופאבים, ים ובריכה ובעיקר מחירים זולים. הם מחפשים מקומות שקרובים ל'אקשן'. בשעות היום הם בעיקר מחפשים פעילות של ספורט ימי ובערב מסיבות".

יש גם צעירים שנוסעים למקומות פחות שגרתיים?

"כן, יש היום גם חבר'ה לפני גיוס שמחפשים את הערים הגדולות באירופה. ברלין, בודפשט וכולי. אלו קבוצות קטנות, אבל הרוב מעדיפים חופשות של בטן-גב".

בשוק התיירות מספרים כי למרות שהם "דור האינטרנט", עדיין מתברר כי אותם בני נוער נוהגים לרוב לבצע את ההזמנה דרך סוכן הנסיעות ישירות ולא דרך האתרים השונים. כאמור, בהרבה מהמקרים החברה מעמידה נציג משלה ביעד אליו ממריאים הצעירים, שמלווה אותם לאורך הנסיעה ויכול לתת מענה בעת הצורך. משך החופשה הממוצע שלהם הוא בסביבות שבוע.

מעדיפים "חוויה של חו"ל"

מי שדווקא סובלת מאותה נהירה של צעירים לחו"ל היא בירת הנופש של ישראל - אילת. אם בעבר נהגו בני הנוער בכל הגילאים "לרדת" לאילת כעניין של מסורת, הרי שכיום התמונה השתנתה. לדבר כמה סיבות, כשהראשונה היא המחירים הגבוהים של בתי המלון בארץ בכלל ובאילת בחודשי הקיץ בפרט. במחיר הגבוה של שהות באילת מסתבר שעדיף לבני הנוער לטוס לחופשה בחו"ל באחד היעדים הקרובים לישראל כמו יוון, קפריסין או ספרד. סיבה נוספת להתרחקות של הצעירים מאילת נעוצה בכך שתמו הימים בהם יכלו בני נוער לשכור חדרים במלון ללא ליווי מבוגרים. יתרה מכך - רבים מהמלונות כבר בכלל לא מאפשרים לבני נוער מתחת לגיל 18 לשכור חדר במלון. הוסיפו לכך החוויה שבטיסה לחו"ל ומעבר בדיוטי פרי ותבינו לבד מדוע מאה אלף בני נוער נוהרים מדי שנה לחופשה דווקא בחו"ל ולא בארץ.

 אסף (שם בדוי), בוגר עירוני ג' במודיעין שיתגייס בשבועות הקרובים ליחידה קרבית, מספר על הטיול שלו ושל חבריו לאחרונה: "טסנו שבעה חברים ליוון, לזקינטוס, בעיקר כדי להתפרק ולעשות חיים. עשינו שבוע מטורף של מלא ים, בריכה ומסיבות עם חבר'ה מכל אירופה שמגיעים לשם. וכמובן גם עם הרבה ישראלים בגילנו שפגשנו במועדונים ובים. האמת שחשבנו בהתחלה על אילת, אבל המחירים שם פשוט פסיכיים והעדפנו כבר ללכת על חוויה של חו"ל. ת'כלס, גם הרבה יותר נוח בחו"ל, כשאפשר להשכיר אופנועים בקלות ולעשות טיולים מגניבים. גם העניין עם האלכוהול היה משמעותי. לא כולנו כבר בני 18 ולא רצינו שיהיה מצב שחלק לא יכולים לשתות. רצינו שיהיה קל ונוח וסבבה. זה הטיול האחרון שלנו כחבר'ה. יש לנו עכשיו שלוש שנים קשות ורצינו להתפרק מכל הלימודים והבגרויות. מגיע לנו חופשה מטורפת לפני שאנחנו עולים על מדים".

מה בעצם עשיתם בחופשה?

"גם בצהריים וגם בלילה יש מסיבות בריכה. היינו מבלים עד אור הבוקר, קמים בצהריים, הולכים למסיבות בריכה, ובלילה מסיבות בחוף. כעיקרון יש תחושה של חופש ללא הגבלה, וכל אחד עושה מה שבא לו, אבל בגדול אף אחד לא מתערבב עם השני ולא מפריע. כל אחד עם החבר'ה שלו. בחו"ל גם היחס של המקומיים שונה מאוד. לא מסתכלים עלינו עקום כמו בארץ".

ויש מי ש"עושה בושות"

כרגיל מדי קיץ, גם השנה יגיעו לתקשורת אותם סיפורים אודות בני הנוער שאיך לומר, עושים לישראלים שם רע בחו"ל. בסניף איסתא במכבים מכירים את התופעה היטב. מירב ברגר: "אנחנו בהחלט נתקלים גם בתלונות כאלו. אני מניחה גם שבקרוב יגיעו עוד מהסוג הזה. קיבלנו תלונות על בני נוער שהשתכרו וזרקו כיסאות מהמרפסת לבריכה, עקרו וילונות או עישנו בחדרים. זה קורה כל שנה. יש כבר מלונות בחו"ל שהודיעו מראש שהם מגבילים את כניסת האורחים מגילאי 18 ומעלה".

וכמה זה עולה? שבעה לילות בכרתים וצמיד הטבות והנחות,יעלה החל מ-299$ לנוסע בהרכב של ארבעה, שבעה לילות בזקינטוס, מ-399$ לאדם בחבילה של ארבעה נוסעים. שבעה לילות באיביזה כולל כרטיס כניסה למסיבה - החל מ-769$. חבילה לשישה לילות בפלמה דה מיורקה תעלה החל מ-712$, בהרכב של ארבעה מבוגרים.

 (צילום אילוסטרציה מתוך הסרט "איביזה")

(new)שלומי תבלינים 18.5.20