(new)ויקטורי
האם הנציגה האולימפית הבאה של ישראל בהתעמלות אמנותית צומחת במודיעין?

האם הנציגה האולימפית הבאה של ישראל בהתעמלות אמנותית צומחת במודיעין?

בקיץ האחרון עקבו הכל אחר ביצועיהם של המתעמלים הישראלים באולימפיאדת ריו, כאשר בבית הספר לאקרובטיקה "סנונית" התקשו לחלק את הזמן בין המזרון למסך.

בענף התעמלות הקרקע, אלכס שטילוב סימן גמר אבל מעד, אבל לא רק הלב של אמא אלה נשבר ברגע ההוא. בענף ההתעמלות האמנותית עמדו הבנות בגבורה אל מול הצונאמי שיצר מכתב ההורים, שדרשו את פיטוריה של המאמנת הלאומית על סף שעת השי"ן.

ללא ספק, ההתעמלות האמנותית הפכה זה מכבר לענף אולימפי משמעותי במדינת ישראל, ענף שהביא לנו תארים וכבוד באליפויות אירופה, אליפויות עולם וכן, גם באולימפיאדות השונות. על כן, הסנוניות המקומיות רק צריכות ללכת אחרי העקבות בחול, אבל כדי להיכנס לנעלי החצי של נטע ריבקין, למשל, הן יצטרכו לעבוד קשה בענף שעבודה קשה היא השם השני שלו. השם הראשון שלו, אגב, הוא עבודה קשה מאוד. למזלן של הסנוניות יש להן את אלה שטילוב, שכבר גידלה איזה אלוף אחד, וגם את אולגה סגל, שידעה את ויגדורצ'יק, מאמנת המריבה, והצמיחה נבחרת ישראלית שהשתתפה באולימפיאדת בייג'ינג. 

* * *

חטיבת ההתעמלות האמנותית קמה בסנונית כבר בשנת 2006, והלכה והתקדמה, כשאלה קליכמן, אלופת ישראל בהתעמלות אמנותית לשנת 2005, הובילה את המתעמלות הצעירות. בין אם זו השפעת האולימפיאדה, הבגדים הזוהרים בחושך, או האביזרים שעימם עולים למזרון, אף על פי שמגנט לא נמנה עליהם, הענף הולך וצובר תאוצה במודיעין. היום, כשהתחום מנוהל בסנונית על ידי אולגה סגל, עשרות ילדות נוהרות לחוגי התעמלות אמנותית. מעל 70 מתעמלות, בטווח הגילאים של 4 עד 16, משתתפות בחוגים, המועברים בשיתוף עם עמותת סחלבים, באולם הספורט החדיש של עירוני ד' ובאולפנה. 

"חנן דנציגר, מנהל מחלקת הספורט העירונית, השכיל לזהות את המגמה", מספר אופיר זוהר. "הוא הרחיב את שעות האולם לחוגי ההתעמלות האמנותית של סנונית. במודיעין יש התעניינות רבה בענף האולימפי הזה, והרבה מאד בנות מגיעות, מתנסות ומתאהבות".

רותי זוהר, שהייתה בעצמה אלופת ישראל בהתעמלות אמנותית בעבר, מספרת ש"מאז הגיע צוות המאמנות הנוכחי למשפחת סנונית, המתעמלות הולכות ומתמקצעות, מגיעות להישגים נאים, ואף משתתפות בתחרויות. בשנה שעברה השתתפו המתעמלות ממודיעין בעשרות תחרויות וזכו באינספור מדליות".

* * *

עונת התחרויות הנוכחית החלה עם השתתפותה של נבחרת ההתעמלות האמנותית ממודיעין באליפות חיפה הפתוחה, שנערכה ב-12.11.16. הסנוניות כמובן לא טמנו את ידן בחישוק. או באלה. או בסרט. או בחבל. או בכדור. נבחרת המתעמלות הצעירות דורגה בסיומה של התחרות במקום השלישי, נבחרת המתעמלות הגדולות יותר הגיעה מדרגה אחת גבוהיותר על הפודיום, למקום השני.

אבל אליפות חיפה היוותה סיפתח בלבד. עיני המאמנות וחניכותיהן נשואות אל עבר התחרות הבינלאומית הראשונה,  Vilnius Christmas Cup 2016שתיערך בדצמבר הקרוב, בליטא. תחרות אליה עתידות לצאת לא פחות מחמש נציגות סנונית שיופיעו כל אחת בתרגיל אישי: אליענה סימקיס בת ה-8, איריס ריבינסקי בת ה-9, רות ויצמן בת ה-11, חלי פרוקופץ בת ה-12 ואביטל פייר בת ה-17.

* * *

כאמור, המאמנת העומדת מאחורי המטרות השאפתניות של המועדון היא אולגה סגל. סגל, ילידת אוקראינה, גרה בישראל מזה שני עשורים, אבל עם המתעמלות שלה היא מדברת רוב הזמן ברוסית. "אמנם חלק מהבנות מגיעות מבתים דוברי רוסית", מסגירה זוהר, "אבל גם אלה שרוסית היא לא שפת האם שלהן, לומדות מהר מאד". כך, מי שלא תהיה מתעמלת במקצועה, לפחות תדע שפה נוספת.  

סגל, שהייתה מתעמלת אמנותית בנבחרת חרקוב, למדה באוקראינה אימון, באוניברסיטה המתמחה בתחום הספורט, היא שמשה כמאמנת ראשית של נבחרת ההתעמלות האמנותית במקום ומאוחר יותר היא פתחה מועדון משלה. משעלתה לארץ, היא אימנה בנס ציונה, במכבי ת"א בהדר יוסף ובאזור השרון, אבל גולת הכותרת הייתה, ללא ספק, תקופת עבודתה בהפועל עירוני חולון, שם עבדה לצד אירה ויגדורצ'יק, שימשה כמאמנת ראשית, ואימנה מגיל 5 את הבנות שייצגו בהמשך את מדינת ישראל בשנת 2008 באולימפיאדת בייג'ינג.

"המטרה", אומרת זוהר, "היא להקים במודיעין מועדון המונה לא פחות מחמש מאות מתעמלות, להצמיח מתעמלות שיגיעו לאולימפיאדה. וכמו שחולם כל מאמן ספורט, למצוא את ה-מתעמלת ה-אחת, שתהיה ראש החץ של כל הנבחרת".

יחד עם סגל עובדת אניה קרוכמל, בלרינה ענוגה בת 19 שנמצאת בארץ חודשים ספורים והגיעה לכאן הישר מטשקנט, שם למדה בבית ספר גבוה לכוריאוגרפיה ורקדה באופן מקצועי בתאטרון ידוע בעיר. אניה משמשת עוזרת מאמנת וכוריאוגרפית. "כשהיא מדגימה לבנות את הפוינט שלה" מתמוגגת זוהר "לא נותר ספק לאן כדאי ואפשר לשאוף".

נכון להיום, נבחרת המתעמלות מונה 22 בנות. בנוסף יש עוד כחמישים ילדות בחוגי ההתעמלות אמנותית המתאמנות מדי שבוע עם אולגה זץ. "אולגה עובדת עם הילדות על היסודות, מאמנת אותן לגלגל את החישוק, לזרוק אותו לאוויר ולתפוס, ללהטט עם הכדור ולתפוס אותו נכון, ועוד תרגילים רבים. זה נראה פשוט על המסך, אבל אלו דברים שדורשים אינספור אימונים, נפילות ופספוסים".

בתמונה האישה שלנו בטוקיו? עכשיו היא עוד ילדה (צילום באדיבות "סנונית")

(new)שלומי תבלינים 18.5.20