מחלקים
מה חשוב לדעת על תוכנית חיסכון לכל ילד דואגים לעתיד הילדים שלנו

מה חשוב לדעת על תוכנית חיסכון לכל ילד דואגים לעתיד הילדים שלנו

מה כל הורה רוצה עבור ילדיו? ביטחון, בריאות, חינוך ואפשרות להעניק לו עתיד כלכלי בטוח. אלה רק חלק מהדברים שכל הורה מאחל לילד שלו. בחלק מהמקרים ההורה תלוי במדינה או ביישוב בו הוא מתגורר בשביל שהילד שלו יוכל ליהנות מהם, בחלק מהמקרים זה תלוי אך ורק בהורה, ביכולות וברצונות שלו. כך למשל בכל מה שקשור לביטחון כלכלי.

הורים רבים מחליטים, ביום בו הם מביאים ילד לעולם ולפעמים אף קודם לכן, להתחיל לדאוג לעתידו הכלכלי של ילדם, מתוך הבנה שהם לא יידעו מה יקרה בעתיד ולכן רצוי להתחיל בשלב מוקדם. בעבר, ההורים נדרשו לעשות זאת בעצמם, ללא שום עידוד מטעם המדינה. במהלך השנים, המדינה החלה לעודד הורים לחסוך כסף ולפתוח תוכנית חיסכון לילדים שלהם, על מנת שהם יוכלו, בבוא העת, כשיהיו בני 18 או 21, להתחיל את דרכם העצמאית בעולם, עם סכום מסוים ביד.

 

בשנה האחרונה הלכה המדינה צעד קדימה והחליטה על תוכנית חיסכון לכל ילד.  הרעיון של התוכנית הוא מאוד פשוט, כל הורה בוחר אפיק חיסכון מסוים עבור הילד שלו, קופת גמל או חסכון בבנק, ומתוך קצבת הילדים שהמדינה מעבירה להורים דרך ביטוח לאומי, סכום מסוים עובר לאפיק החיסכון. ההורה לא משלם כלום, גם לא דמי ניהול, ובגיל 18 או 21, יכולים הילדים לפתוח את התוכנית וליהנות מהכסף שטמון בה.

הרעיון שעומד מאחורי התוכנית הוא כפול, ראשית, המדינה מעודדת את ההורים לחסוך כסף ולתמוך בילדים שלהם, מתוך הבנה שאם הם לא יעשו זאת, ייתכן שהילדים יגיעו לגיל 18 שאין להם כלום ביד. מה שעלול ליצור להם חסמי כניסה רבים וכן לגרום לגידול באי שוויון בינם לבין ילדים שיש להם תוכניות חיסכון. שנית, המדינה בצעד זה, מפקיעה במובן מסוים את השאלה "האם לעשות תוכנית חיסכון לילדים" מההורים. שכן אם הורים אינם פונים לביטוח לאומי במטרה לבחור אפיק חסכון, הרי שהמדינה קובעת עבורם היכן יושקע סכום הכסף לחיסכון. המדינה לוקחת אחריות על עתיד הילדים.

תוכנית חיסכון לכל ילד – האם זה פתרון כלכלי נכון

צריך לומר, תוכנית חיסכון לכל ילד מתחילה בסכום של 50 שקל, אשר עובר מקצבת הילדים לתוכנית החיסכון. ההורים יכולים לבקש לעלות את הסכום, במידה וזה אפשרי מבחינת הקצבה. עולה שאלה, האם זה הפתרון הכלכלי הנכון. התשובה מורכבת, שכן מצד אחד, הסכום הסופי שהילד ייהנה ממנו, לא יעלה על עשרות אלפי שקלים. מצד שני, כשמסתכלים על ההווה, ורואים ילדים שאין להם את הכסף הזה וקצבאות הילדים שההורים שלהם מקבלים בשמם, מתבזבזים על דברים אחרים, הרי אין ספק שזו התוכנית הכלכלית הטובה ביותר לחסכון שהילדים וההורים יכולים ליהנות ממנה. 

יאיר דנון