אלי קדם
אף אחד לא מחכה להם בבית

אף אחד לא מחכה להם בבית

כיצד קורה שמועדונית הפועלת עבור ילדי משפחות חד הוריות או אחרות הנמצאות במצב כלכלי קשה, נסגרת באמצע השנה ללא הודעה מוקדמת או מתן מענה אחר למשפחות? בעיריית מודיעין לא סיפקו השבוע תשובות ברורות כיצד הגיעה המועדונית ברעות למצב הזה.

המועדונית המדוברת פועלת בשדרות האורנים ברעות (בתוך מודיעין עצמה פועלת מועדונית דומה נוספת) ועד היום הופעלה בשיתוף פעולה של מחלקת הרווחה ומינהל החינוך. 15 ילדים מגיעים אליה מדי יום בהסעות מבית הספר וחזרה, כאשר לדברי ההורים מדובר על יותר מצהרון רגיל, אלא כזה שבו אותם ילדים זוכים גם לטיפול והדרכה אישיים.

הדרך להכנסת הילד למועדונית המסובסדת, שעלותה נעה בהתאם למצב המשפחה בין 150-350 שקל לחודש (מחיר זול בהרבה מצהרונים אחרים, כולל אלו המופעלים בידי עמותת סחלבים העירונית), עוברת דרך ועדה המורכבת מעובדת סוציאלית מטעם מחלקת הרווחה ואנשי מינהל החינוך. "לא מדובר רק על אימהות חד הוריות", סיפרה השבוע אחת מהאימהות לילדים במועדונית. "יש גם כאלה שמגיעים ממשפחות במצב כלכלי קשה, או אחרות שיש בהן איזשהו סיפור מורכב כלשהו".

* * *

את המועדונית מפעילות שתי נשות צוות בסיוע בת שירות לאומי. הבעיות בהפעלת המקום החלו כבר בשנים הקודמות. אם נוספת, ותיקה במועדונית, מספרת כי היה קיים נוהג לפיו במידה ואחת מנשות הצוות נעדרת מהעבודה - לא הושגה מחליפה עבורה והפעילות במקום לא התקיימה.

השנה - מספרות האימהות - החלה בצורה תקינה עד לאמצע חודש אוקטובר. אז התבשרו ההורים כי אשת הצוות הראשית במקום חולה. "הודיעו לנו שהמדריכה חולה ומחפשים לה מחליפה. התחילו ימים בהם אנחנו שולחים את הילדים לבית ספר ופתאום מקבלים טלפון שהיום לא תפעל המועדונית. אחר כך הודיעו שתהיה מחליפה זמנית וזה עדיין התנהל בצורה כזאת עם ביטולים והפעלה של המקום יום כן יום לא".

מה עשית עם הילדים בימים בהם בוטלה פעילות המועדונית?

"מה עושים? נתתי לילדים לחכות לי זרוקים ברחוב עד שאחזור מהעבודה. אין לי תמיכה, אין לי משפחה שתעזור והיו ימים שפשוט לא הגעתי לעבודה כי לא היה לי סידור לילדים לשעות הצהריים".

* * *

ביום רביעי שעבר קיבלו האימהות הודעה שפעילות המועדונית מופסקת עד להודעה חדשה. כך, בלי שום התרעה מראש, נאלצו המשפחות להסתדר בעצמן מבלי שהעירייה מצאה עבורן פיתרון. "התקשרה אלי העובדת הסוציאלית מהעירייה והודיעה שהמקום עובר לניהול מחלקת הרווחה וכרגע סגור להתארגנות. במשך כל התקופה הזאת, מאז שהמדריכה הראשית נעלמה והתחילו ביטולים, ניסיתי לקבל תשובות ושלחתי מיילים למינהל החינוך אבל לא קיבלתי תשובות. לא ממחלקת החינוך, לא מהרווחה ולא מסגן ראש העיר בן סעדון שפניתי אליו. הכל עומד במקום. אנחנו זקוקות לעזרה הזאת, לשקט הזה, כדי שנוכל לצאת לעבוד. ביקשתי שבינתיים יכניסו את הילד שלי לצהרון של סחלבים וענו לי שזה בטיפול. מה אעשה אחרי חנוכה? אין לי מושג. אנחנו נשים שעברו כל כך הרבה וממש לא מחפשות עוד מאבקים. העמידו אותנו בסיטואציה לא נעימה".

אם נוספת לילד במועדונית סיפרה השבוע: "כשהמדריכה נעלמה אמרו שהיא חולה וחשבנו שתחזור בקרוב. זה לא קרה ולא הסבירו לנו מה קורה. מצאתי את עצמי הרבה פעמים מקפלת את הדברים שלי ויוצאת מהעבודה כבר בשעה אחת הצהריים כדי לקחת את הילדים. בעבודה הבינו אותי, אבל זה לא נראה טוב. בנוסף, עכשיו שיש את חופש חנוכה ואני צריכה ימי חופש, כבר אין לי יכולת לקחת. נוצר מצב שאנחנו בכלל לא יכולות לצאת לעבוד. זה בלתי אפשרי שבאמצע השנה הם מודיעים לנו שהמקום נסגר ולא מציעים שום פתרון. אנחנו צריכות פיתרון עכשיו, לא שיגידו שמבינים לליבנו".

זה מה שענו לך כשפנית לעירייה?

"כן. דיברתי עם העובדת הסוציאלית וגורמים נוספים שידעו רק להגיד שהעניין עבר לטיפול מחלקת הרווחה ושצריך עכשיו לגייס צוות חדש למקום. אני לא מבינה את זה, כמה קשה למצוא מחליפה אשת צוות? איך יכול להיות שזה מגיע למצב בו המקום פשוט נסגר באמצע השנה?"

איך את מסתדרת מאז שהמקום סגור?

"מאותו רגע אנחנו כולנו בהתעסקות של מה עושים עם הילדים. אני לא יכולה לעמוד בתשלום של הצהרון של בית הספר ולילד שלי אין מענה. מה יהיה בשבוע הבא אחרי שיחזרו ללימודים? בעירייה אישרו לי באופן זמני לשים את הילד בצהרון של בית הספר, אבל אמרו שהם לא יכולים להתחייב לסייע לי בעלויות. אני לא יודעת מה אעשה בשבוע הבא".

אם נוספת מספרת על הטיפול הבעייתי של העירייה במועדונית בכלל ובמצב כוח האדם בפרט. "בתחושה שלי הם עשו את המקסימום אבל הפינג פונג הזה בין הרווחה לחינוך, שכל אחד מפנה אותך לשני, יצר מצב בו אף אחד בעצם לא פותר את הבעיה. כך קרה שאחרי כל הימים בהם בוטלה המועדונית, בסוף מודיעים לנו מהיום להיום שהמקום נסגר. מי שהיה אמור לחפש אנשי צוות למקום נרדם בשמירה. זה מעצבן במיוחד מכיוון שגם בשנים הקודמות היו כל הזמן בעיות עם המקום הזה ולא טרחו לפתור את זה. מה שעוד עצוב זה שאף אחד לא טרח לכנס אותנו ולהסביר לנו מה קורה וכיצד מתכוונים לפתור את זה. פשוט לא אמרו לנו כלום עד להודעת הסגירה".

* * *

בעיריית מודיעין מאשרים את הדברים: "בעיר פועלת מועדונית טיפולית משותפת של האגף לשירותים חברתיים ומינהל החינוך, אשר נותנת מענה ל-15 ילדים חמישה ימים בשבוע. בשל מחסור בכוח אדם, היא נסגרה זמנית לצורך התארגנות והודעה על כך נמסרה למשפחות. המועדונית עתידה להיפתח מחדש לפעילות בעוד כשבועיים".

בתמונה המועדונית הסגורה ברעות. "מה עושים? נתתי לילדים לחכות לי זרוקים ברחוב עד שאחזור מהעבודה" (צילום פרטי)

יאיר דנון