דיור מוגן
לטייל ברגל במודיעין עם הוויז

לטייל ברגל במודיעין עם הוויז

סניף החברה להגנת הטבע במודיעין השיק לאחרונה אתר אינטרנט ובו מפה אינטראקטיבית, בה יוכלו המטיילים למצוא את כל אתרי הטבע והמורשת הסובבים את העיר.  המפה נמצאת בכתובת http://tour-modiin.teva.org.il.

המפה החדשה היא פרי שיתוף פעולה בן שלוש שנים עם האיחוד האירופי וקרן הנס זיידל, שבמקביל הפעילו את התוכנית גם ברשות הפלסטינית מתוך אמונה בשימוש בטבע, על כל רבדיו, ככלי לקירוב ולקיום דו שיח וחיזוק הקשר בין הקהילה לערכי הטבע.

בחברה להגנת הטבע סיפרו: "במהלך שנת 2015 קיימנו, בתמיכת האיחוד האירופאי וקרן הנס זיידל, ימי סקר בהם נצפו ונרשמו מיני חי (עופות, זוחלים, יונקים, חרקים) וצומח באזורים הבאים: הגבעות הדרומיות; גבעת שר; חרבת נכס; גבעת הברפיליה; נחל ענבה; גבעות רגב וחרובה. מפת תיירות זו מביאה סקירה של אתרי התיירות המרכזיים במודיעין, אלה שבוצע בהם סקר ונוספים. בכל אחד מן האתרים ישנו הסבר כללי על האתר, ערכי הטבע, החי והצומח שבו וכן ערכי ארכיאולוגיה ומורשת. באתרים בהם לא בוצע הסקר במתכונת הנוכחית מובאים הנתונים מסקר הטבע האחרון שהתקיים בשנת 2007. נתוני הצומח שנאספו עובדו והועלו על מפת ערכיות - המפה המציגה את הערך האקולוגי של כלל מיני הצומח באותו אזור (המפה מובאת בהמשך). ניתן לראות כי האזורים בעלי הערכיות הבוטנית הגבוהה ביותר הם אזורי המסדרון האקולוגי: הגבעות הדרומיות, גבעת שר. אחריהם גבעות רגב וחרובה ואזור נחל ענבה".

על מנת להנגיש את המידע לציבור הוקם אתר אינטרנט מיוחד, אליו ניתן לגלוש גם באמצע הטיול באמצעות מכשירים חכמים (סמארטפונים, טאבלטים). ממכשירים אלו ישנה אפשרות לנווט ישירות מהווייז.

לכבוד השקת האתר והמפה החדשה מקיימת החברה להגנת הטבע סופשבוע של סיורים מודרכים במבחר אתרים בעיר ובסביבתה. בימים חמישי – שישי – שבת  (12-14 בינואר 2017) יוכלו תושבי האזור ליהנות מסיורי עששיות, טיול על שביל ישראל למיטבי לכת, היכרות עם החי והצומח באזור ועוד מגוון סיורים ללא תשלום. היות ומספר המקומות מוגבל ולכן חובה להירשם מראש באתר: https://www.teva.org.il/modiin.

הסיורים ביום שישי (13.1) מתקיימים בשיתוף עם עיריית מודיעין ומוקדשים לתוכנית "אימוץ אתר", בה לוקחים חלק בתי הספר אבני חן והיובל. הסיורים יתקיימו בגבעת התיתורה ובגבעת ברפיליה. במהלכם יפעילו התלמידים תחנות ויארחו תלמידים מבתי ספר אחרים בעיר. את התוכנית יזמה חברת מועצת העירייה ורד גל-בחרי והיחידה הסביבתית, בליווי והדרכה של קהילת מודיעין של החברה להגנת הטבע.

בתמונה: הגבעות הדרומיות של מודיעין. לטייל עם הנייד (צילום ענת גבריאלי)

יאיר דנון