דיור מוגן
התעקשות על נהלי בטיחות או סגירת חשבונות?

התעקשות על נהלי בטיחות או סגירת חשבונות?

עיריית מודיעין סגרה השבוע את פעילות של הגעלת כלים ואפיית המצות בשטח בית הספר שבטי ישראל. פקחי העירייה שהגיעו למקום ביום ראשון סגרו את הפעילות לאלתר והחרימו את הציוד במקום, שכלל תנור אפייה, בלוני גז ומבערים.

מארגני האירוע טוענים כי מדובר בפעילות קהילתית המתקיימת מדי פסח בימים הקודמים לחג. לדבריהם, למקום מגיעים תושבים רבים, דתיים ברובם, המקיימים הגעלת כלים וקונים מצות הנאפות במקום בתנורי אפייה. את הפעילות מקיימים מדי שנה אנשי הגרעין התורני "אורות יצחק"בראשות הרב אלעזר בן שלמה. הגעלת הכלים מתקיימת ללא עלות, המצות נמכרות בתשלום.

בעירייה טענו השבוע כי מדובר בסך הכל על עמידה בכללים ובנהלים הדורשים היתרים מתאימים לפעילות מסוג זה. בהודעה לעיתונות שהוציאה דוברות העירייה נכתב כך: "מהלך זה נעשה לאחר שלעירייה הגיעו פניות בדבר פתיחת עסק בתחום המזון, ללא היתרי בטיחות מינימליים וללא רישיונות ממשרד הבריאות ויתר גורמי הרישוי השונים".

בעירייה ציינו כי הסיבות להוצאת צו לפינוי המתחם נעשו לאחר מספר פניות של העירייה בנושא, בשל מספר סיבות. הראשונה והחשובה מהן היא נושא הבטיחות, וזאת מאחר שהעסק נמצא בשטח בית ספר בזמן שבמקביל נערכים לימודים במסגרת צהרוני בית הספר, "דבר העלול לסכן את שלומם של התלמידים". בנוסף – "כניסת העסק למתחם נעשתה ללא אישור מקדים של העירייה וללא קבלת אישור תברואנית העירייה".

בעיריה מסבירים כי "לצורך קבלת רישיון על בעל העסק לפנות למחלקת רישוי עסקים, לקבל את התנאים הנדרשים ולהגיש בקשה לרישיון לאלתר, דבר שלא נעשה במקרה הנוכחי. יש לציין כי מאחר והדבר נעשה במתחם בית ספר פעיל, על המפעיל לקבל אישורים של יועץ בטיחות. במקרה הנוכחי, לאחר קבלת הפנייה, הגיע יועץ הבטיחות המורשה של העירייה שבחן את המקום וקבע כי הצבת בלוני הגז בשטח בית הספר ללא מיגון ראוי והבערת אש במתקנים ניידים ובמתקנים שונים, אינן עומדות בקנה אחד עם הנחיות הבטיחות, ועלולות לסכן את התלמידים ואת התושבים הנמצאים במקום, לרבות העובדים".

בהמשך הודעת העיריה נכתב: "על מנת להפעיל מאפיית מצות יש להקפיד על מצב תברואתי נאות, בהתאם להנחיות תברואנית העירייה. מבדיקה שנערכה במקום על ידי התברואנית עולה כי מיקום המאפיה – בסמוך לחדר השירותים של בית הספר - אינו עומד בדרישות הסף. כמו כן, השולחנות, ומרבית הכלים בהם התכוון בעל העסק להשתמש, אינם עומדים גם הם בתנאי תברואה נאותים, ובנוסף גם תנאי הניקיון אינם עומדים בתנאים הנדרשים. אם היה בעל העסק פונה לעירייה מבעוד מועד אזי היה מקבל את כל הפרטים הנדרשים ממנו על מנת להפעיל את המאפייה כחוק".

בעיריה הציגו גם פן משפטי: "בעל העסק התבקש להציג אישור ביטוח לקיום פעילות של מאפיה בשטח בית ספר. אישור זה לא הוצג, כמו גם אישורי משרד הבריאות המתירים לבעל העסק לאפות ולמכור את המוצרים הנעשים במקום. יש לציין כי בעל העסק נדרש להציג אישורים רלוונטיים, לרבות רישיון משרד הבריאות, או לחלופין לקבל רישיון יצרן, אישור עסק ואישור לפעול במבנה ציבור. בעל העסק לא הציג ביטוח ואישור בטיחות. בעירייה הסבירו לבעל העסק כי רק לאחר ביצוע הפעולות הנדרשות אפשר להפעיל את העסק".

 

* * *

 

לאחר האירוע התפתח דיון ארוך ורווי יצרים באחת מקבוצות הפייסבוק המודיעיניות, בו היו גם מי שטענו כי מדובר בסגירת חשבונות של העירייה מול אנשי הגרעין התורני, שרק לפני מספר שבועות מחו על כך שהם מחוייבים לצעוד בעדלידע העירונית יחד עם תלמידות.

הקול הבולט ביותר היה, ללא ספק, זה של חבר המועצה גבי אדרי. בשיחה עם "מודיעין News" הוא לא בחל בדברים חריפים: "מבחינתי נושאי בטיחות, אישורים ומנהל תקין באים לפני הכל. שלא ישתמע כאילו שאני רוצה לדלג מעל השלבים האלה. אבל יש כאן גם ריח של ראש עירייה שמנסה לחסל חשבונות. ידוע הרי שיש מתח בין צמרת העירייה לבין הרב אלעזר (אלעזר בן שלמה, רב הגרעין התורני. ע.ק). הם בחרו את העיתוי המדוייק כדי לתת בראש, לקחת את כל הציוד ולהעלים אותו. ירדה הוראה מלמעלה. מראש העירייה למנכ"ל וממנו למנהל הפיקוח העירוני".

מה לגבי הטענה שלמפעיל אין את האישורים המתאימים?

"ראש העיר, אם באמת רצה למסד את זה, יכל לעשות זאת. הוא יכל לאפשר את הפעילות בהשגחת הפיקוח העירוני במקום. בסך הכל נותנים כאן שירות לתושבים שנמשך כבר עשר שנים. דרך אגב, כל האישורים קיימים, אבל זה לא העניין. לא ראיתי את ביבס כיו"ר מרכז השלטון המקומי מוציא הנחייה לכל ראשי הרשויות בארץ שאפיית מצות חייבת ברישוי עסק. מה זה השטויות האלה? הרי מדובר רק על שבוע שבועיים לפני החג. כל הסיפור הזה מצוץ מהאצבע".

כיצד תפעל מכאן והלאה?

"אנחנו לא נוותר ואמשיך להיאבק. ביבס פוגע בציבור הדתי וגם בציבור החילוני שמגיע למקום לחוויה של הגעלת כלים ואפיית מצות". 

בתמונה: התמונות שחוללו מהומה, מתוך האירוע (צילום מסך)

יאיר דנון