דיור מוגן
"אצלנו – מחירי הדירות לזוגות הצעירים לא עולים"

"אצלנו – מחירי הדירות לזוגות הצעירים לא עולים"

לקראת הראיון עם ראש העיריה חיים ביבס הצטברו על שולחננו שאלות הנוגעות לנושאים רבים: החל מיכולתם של אנשים (ובמיוחד זוגות צעירים) לרכוש דירה בעיר, המשך בתוכניותיו האישיות, עובר בהתחייבויות עליהן הצהירה העיריה ולא קוימו. וגם עניינים פוליטיים, כי אחרי הכל – ביבס הוא חבר בכיר בליכוד, מקורב לראש הממשלה נתניהו ומצוי היטב במהלכים שעשויים להביא על מדינת ישראל בחירות, או לא.

שלום לראש העיריה חיים ביבס. בשנה האחרונה יש מושג אחד שחוזר בתחום הנדל"ן המקומי והוא "מחיר למשתכן". זה הצליח לדעתך?

"השבוע יתפרסמו הזוכים ב-31 המתחמים במסלול מחיר למשתכן בשכונת מורשת העתידית. כבר קיבלתי את שמות החברות הזוכות ומדובר בהצלחה מעל ומעבר למצופה. כל המגרשים נמכרו, נחטפו. היה ביקוש גבוה מאד, כשהזוכות הן חברות גדולות וידועות שאני גאה בכך שהן תגענה למודיעין".

היכן הערך המוסף של הפרוייקט לנו תושבי העיר?

"בכך שהעיקר הוא, שבשכונת מורשת נוכל לראשונה לשווק דיור מוזל בהיקף של 500 דירות לצעירים וזכאים תושבי העיר כי קיבלנו הקצאה לכך, וזה ההישג האמיתי. למעשה בכך נספק את מלוא הביקוש".

בשנה האחרונה הגיעו הרבה תלונות שיזמים לא קיבלו היתרי בניה לגבי הפרויקטים בשכונת נופים והדיירים תקועים.

"אז אני מציע לכל הקשקשנים שטוענים כך שייכנסו לאתר העירייה ויעלו עם העכבר על הפרוייקטים. לחיצה על הפרוייקט תעלה את כל הנתונים ואז תראה שבנופים למשל הרבה מאד יזמים וחברות קבלניות קיבלו היתרי בניה. כל מי שהגיש את המסמכים מסודרים ועל פי התב"ע קיבל את היתר הבניה שלו".

היו גורמים בענף הנדל"ן שטענו שאתה מקדם את המע"ר לפני נופים, כדי "לחתוך את הסרט" במע"ר לקראת הבחירות לעירייה.

"זה ממש לא נכון. אם תבדוק בפרויקטים עצמם תראה שלמעשה שכונת נופים מתקדמת מהר יותר מהמע"ר. אבל אתה יודע - כל אחד מדבר איך שנוח לו. יש הרבה קשקשנים כאן. הבעיה בנופים היתה שיש שם הרבה קבוצות רכישה והן פועלות באיטיות מסויימת לעומת חברות קבלניות שהן יותר בעלות ניסיון".

דיברת על זה שעומדת להגיע לכאן חברת הייטק ידועה מאד. מה קורה עם זה?

"בימים אלה נחתם ההסכם עם חברת הייטק אמריקנית גדולה מאד שתגיע לעיר. הם יקימו את המבנה שלהם בפארק הטכנולוגי. זו חברה של כשמונה מאות עובדים והם יגייסו כאן מאות עובדים. נאמר לי שאת הגיוס הם יתחילו כבר בתקופת הקמת המבנה, כך שיש פוטנציאל תעסוקתי גדול מאד לבני העיר, לצעירים ולאנשי הייטק ותיקים יותר שיוכלו להשתלב בחברה שעובדת בעיר מגוריהם".

החברה פועלת בארץ?

"כן. היא חברה מוכרת וגדולה כאן שמרכזת את כל היחידות שלה שנמצאת בכמה מקומות בארץ למקום מרכזי אחד במודיעין. ההסכם למעבר לכאן נחתם בארצות הברית וממתינים רק לאישור הדירקטוריון שיתקבל כנראה השבוע. מבחינתנו זאת חברת עוגן אמיתית למודיעין וזאת בשורה חשובה מאד לשוק העבודה כאן בעיר".

מה חדש לגבי המכללה לאחר כישלון המכרזים בתחום?

"לדעתי רשות מקרקעי ישראל טעו מלכתחילה אבל הם לא רצו להקשיב לי. המכרזים נכשלו ומה שאני עושה כרגע הוא לקיים דיון שנמצא לקראת סיומו, שבסופו המגרש יועבר לרשות המקומית. כשזה יקרה, או שנחפש תורם ואחריו גוף אקדמי שייקח את המבנה שנקים בתרומה שנקבל, או שנביא יזם עיסקי שבתהליך BOT יבנה ויחזיק את המקום 25 שנים. או אופציה שלישית, שהעירייה תהפוך ליזם ושנחזיק ברוב המניות של המקום ונזכה גם להכנסות ממעונות הסטודנטים ומשכר הלימוד".

זה נכון לטעמך שהעירייה תהיה יזמית נדלן?

"העירייה יזמית נדל"ן כבר הרבה שנים דרך החברה הכלכלית שבונה. חוץ מזה, אם נהיה היזמים נוכל להחליט שהמכללה במודיעין תתבסס על לימודי רובוטיקה למשל, כי זה מה שאנחנו רוצים ומתכננים"

למה?

"כי במודיעין יש תשתית רובוטיקה נפלאה בבתי הספר התיכוניים. וגם ביסודיים כבר יש רובוטיקה. כשהקמנו את עירוני ד' זה היה על בסיס מדעים וטכנולוגיה וזה העתיד שלנו. אז אם זה יתחיל ביסודיים ויימשך בתיכון, רק טבעי שהמכללה שלנו כאן תעסוק גם בתחום הזה".

מה עם מכללת הוד השרון שהביעה התעניינות?

"הם בתמונה ועדיין רוצים לבוא לכאן, אבל לא רק הם. פנו אלי גם נציגי אוניברסיטה גדולה מסין שרוצה להקים בעיר שלוחה שלהם".

החוק אינו מאפשר להקים בארץ שלוחות זרות של אוניברסיטאות. איך זה ייתאפשר?

"הם בודקים את הנושא מול המל"ג. יש לסינים השפעה גדולה כאן".

אם נחזור לעניין התרומה, גם אבי אלבז הציע להביא תורם...

"וזה בסדר גמור מבחינתנו. מיניתי אותו לפרוייקטור לעניין התורם ואני אופטימי שהוא ימצא כזה".

יש כאן בכלל פוטנציאל סטודנטים? הרי אנחנו עשרים דקות ברכבת מאוניברסיטת תל אביב וחצי שעה מהאוניברסיטה העברית.

"יש כאן פוטנציאל של עשרות אלפי סטודנטים. מאזור מבשרת ציון ועד המועצה האזורית גזר. זה שטח עצום. מודיעין הפכה להיות מרכז עוצמתי לאזור בעיקר מבחינה טכנולוגית ועשרות חברות הייטק עוברות ועברו לכאן. זה נותן לנו בסיס רחב למכללה ולסטודנטים שיגיעו לכאן".

מה קורה עם השיטור העירוני? הבטחת שבפברואר נראה אותם ועכשיו אנחנו כבר בחודש אפריל.

"השיטור העירוני עובד במלוא המרץ".

זה מוזר, כי לא רואים אותם ברחובות...

"המשטרה העירונית בעבודה מלאה. היא יצאה לדרך. אני מבין שבגלל פרוצדורה פנימית של המשטרה יש עיכוב מסויים ומחכים לטקס חנוכה רשמי, אבל זה לא מעניין אותי. הם כבר רושמים דוח"ות ועוסקים באכיפה. יש לנו שיתוף פעולה מלא עם המשטרה ואני לא ממתין לשום טקס שהמשטרה תקיים כאן".

יש להם גם הישגים מבצעים?

"כן. הם כבר תפסו 'על חם' פורץ לבית".

לפני כמה שבועות עבר על העיר גל פריצות. זה יעזור?

"שלא יתבלבלו. אין שום לחץ מאף אחד כי אנחנו העיר הבטוחה ביותר בישראל ומה לעשות יש נתונים סטטיסטיים. נכון שיש תהליכים ויש חבלי לידה. בסוף המשטרה העירונית שלנו תהיה הטובה ביותר בארץ".

בוא ניגש לפוליטיקה. מה משתנה בימים אלה?

"מה שאנחנו רואים זה תהליך שבו היציבות שקיימת בשלטון המקומי מביאה תוצאות ולעשייה בשטח, לעומת חוסר יציבות בשלטון המרכזי. אני כראש עיר עבדתי עם ארבעה שרי אוצר. ואני אומר לך - שר אוצר חייב לעבוד לפי האג'נדה שלו ולהשלים אותה וצריך לתת למשה כחלון להשלים את התוכנית שלו להורדת מחירי הדיור".

לא נותנים לו?

"אם הוא לא ישלים את המשימה, זה יילך לאיבוד. לטעמי הוא שר אוצר מצויין".

ובכל זאת מחירי הדיור רק עולים כאן...

"מחירי הדיור בישראל לא עולים. לכולם יש אינטרסים וכל אחד מציג את זה בהתאם לאינטרסים שלו. אם זה בנק ישראל שחושב על הריבית או השמאים שאיכפת להם מהכיס של עצמם ולא מהזוגות הצעירים. האינטרס הוא לפי הריבית בפועל שקיימת בשוק. מבחינתי כראש עיר יש הפחתה במחירי הדיור אצלנו לזוגות הצעירים. נכון שבשוק החופשי אין הפחתה, כי אם אני יזם שבונה שבעים אחוז ב'מחיר למשתכן', את שלושים האחוז הנותרים אמכור כדירות יוקרה. זה השוק, אז בדיור לזוגות צעירים אין התייקרות אלא להיפך, הוזלת מחירים".

אז מה הפתרון?

"צריך לנטרל את האינטרסים של בנק ישראל והאוצר ומשרד השיכון והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ולשכת השמאים. צריך לחזור למודל של שנות החמישים והשישים, אז המדינה היתה היזם ובנתה באמצעות משרד השיכון מאות אלפי דירות. רק כך ישמרו על מחירים נורמלים. יש חברות סיניות שיכולות לעבוד. מודיעין נבנתה על-ידי סינים לפני עשרים שנה".

ועד שיבואו הסינים?

"לוקחים את הקרקע במחיר אפס ובונים. הנה חיסכון של חצי מיליון שקל רק על הקרקע. הסינים מציעים דירה שעולה 750 אלף שקל. 550 אלף עלות בניה והשאר פיתוח הקרקע. המדינה יכולה וצריכה לקחת את הדירה הזו ולמכור אותה הלאה. ככה צריך לעשות. הצעתי כמרכז השלטון המקומי תוכנית כזאת, אבל כולם בורחים מזה. אני חושב שצריך לתת לרשויות המקומיות לבנות בשיטה הזאת".

אמרת את זה לחבר שלך ביבי?

"אמרתי, אז מה. כולם מחפשים את הכסף לפרויקטים ואתה יודע היכן הכסף? בקופת רשות מקרקעי ישראל. יש להם עודף תקציבי של שישה מיליארד שקל! אתה שומע? קח מיליארד כל שנה לטובת תקציבי הבינוי ופתרת את כל הבעיות".

אז למה נתניהו לא עושה את זה?

"כל מה שאני רואה זה את המאמץ שהאוצר עושה ביחד עם הדיור הלאומי מצד אחד, אבל ממול אני רואה את בנק ישראל ואת השמאים וכולם תוקעים מקלות בגלגלים. כל אחד מסתכל רק על הכיס שלו וחושש מפגיעה בהכנסות שלו. זאת תפיסה קפיטליסטית מדי, שהתרחקה מאד מהתפיסה הסוציאליסטית שהיתה כאן בתחילת דרכה של המדינה. אז משרד הבינוי בנה, היום המשרד הפך לצינור להעברת כספים. צריך להחזיר למשרד את המעמד שלו. הרי המשרד היה חברה יזמית לכל דבר. סתם כל המנכ"לים של משרד השיכון הפכו עם הזמן ליזמים וקבלנים פרטיים?".

בוא ניתן מבט על העתיד הקרוב כאן בעיר.

"אנחנו מקדמים כיום פרויקטים בהיקף של שני מיליארד שקלים, בהקמת שכונות מגורים חדשות, כמו מורשת וגבעת שר העתידיות וכמובן המע"ר. אנחנו מפתחים את הפארקים העירוניים ומשנים את מצב התשתיות התחבורתיות. בעוד חודשיים ייפתח מסוף התחבורה החדש ויחולל מהפיכה של ממש במרכז העיר ובתחבורה בכלל. בתחום התעסוקה סיימנו למעשה לשווק את כל המגרשים בפארק הטכנולוגי בהצלחה גדולה מאד וגם את מרכז עינב אנחנו מסיימים ואנחנו נערכים לשלב השני בתוכניות הפיתוח לשנים הקרובות".  

עוד שנה וחצי בחירות מקומיות. איפה זה יתפוס אותך?

"מוכן לאתגרים. אנחנו עובדים והציבור במודיעין מספיק חכם כדי לדעת מי מפתח ומי בונה כאן ויש תוצאות. מבחינתי, החינוך הוא הדבר החשוב ביותר והשנה קיבלנו את ההוכחה לכך גם פורמלית כשזכינו בפרס החינוך הארצי. צריך לזכור שלפני שמונה שנים ויותר, כשנכנסתי לתפקיד ראש העיר, קיבלתי ליד מערכת חינוך עם שבעים אחוז זכאות לבגרות. היום אנחנו סביב תשעים אחוז, כשיותר ויותר בתי ספר הולכים למסלולים טכנולוגיים ולומדים יותר ויותר מתימטיקה ופיזיקה".

זה מה שיבטיח לך את הקדנציה הבאה לדעתך?

"ממש לא. אין שום דבר שיכול להבטיח משהו פרט להמשך העשייה. כי בסופו של דבר בוחנים אותך בעשייה בשטח על מה שעשית והצלחת. התושבים פה בעיר מבינים ויודעים מי עושה ומי רק מדבר".

עשית סקר פוליטי לקראת הבחירות?

"כן, והתוצאות בסקר מעודדות מאד אחרי שראיתי שכוחי בעצם גדל. הסיעה שלי הולכת ומתחזקת. יש שכר לעמלי, אבל אני לא שאנן. הסקר מראה אמנם גידול לעומת הבחירות האחרונות, כשהייתי גבוה מאוד בסקרים והמשכתי לעבוד. גם הפעם אני לא מתכוון לותר על שום דבר. לא אוותר על שום חוג בית ועל שום מפגש עם תושבים".

בתמונה טקס הנחת אבן הפינה למרכז המוזיקה העתידי ( צילום ארכיון)

יאיר דנון