דיור מוגן 16.12.18
טיפים לרוכב המתחיל

טיפים לרוכב המתחיל

גברים ונשים בטווח רחב של גילאים מגלים בשנים האחרונות את היתרונות של נסיעה על קטנועים בישראל. הקטנוע הוא כלי רכב חסכוני ונוח שבעזרתו ניתן להתמודד אפילו עם הפקקים הכי עמוסים בארץ. הוא מתאים לשימוש בתוך העיר ובדגמים מסוימים גם לנסיעות בינעירוניות. תהליך הוצאת רישיון לקטנוע קצר ויעיל, הוא לא עולה הרבה כסף ויש מגוון רחב של דגמים לבחור מתוכם.

מה עדיף: יד שנייה או חדש?

ההתלבטות העיקרית שעומדת בפני הרוכב המתחיל היא האם להעדיף קטנוע חדש או יד שנייה. לכל אופציה יש כמובן יתרונות וחסרונות אחרים, ולכן קשה להכריע בצורה חד משמעית בסוגיה. היתרונות של קטנוע חדש הם תקופת אחריות ארוכה, ביצועים משופרים ואפשרות לפריסת תשלומים נוחה. מנגד, קטנוע משומש יהיה זול יותר והוא לא יסבול מירידת ערך. הדרך הנכונה להחליט היא להגדיר מראש את הצרכים האישיים ואת מסגרת התקציב.

במקביל, כדאי לבחור את הקטנוע לפי אופי השימוש הצפוי. רוכב מתחיל וצעיר לפני צבא יכול להסתפק בקטנוע 125 סמ"ק שיענה על כל הדרישות שלו, בעוד רוכב מנוסה שמשתמש בקטנוע כדי להגיע לעבודה ולאסוף את הילדים צריך קטנוע מקטגוריית 250 סמ"ק לפחות. עוד יש להביא בחשבון את הערך המוסף של קטנועי פרימיום בנפח מנוע של 500 סמ"ק והלאה ואת האופן שבו ניתן להשתמש בהם בנסיעות בינעירוניות ארוכות במיוחד. 

כמה עולה להחזיק קטנוע ומה זה קשור לבטיחות?

אחרי שתבחרו קטנוע תצטרכו לרכוש פוליסת ביטוח. חברות הביטוח גובות מחיר יקר יחסית מבעלי רכבים דו גלגליים, בגלל שהסיכון שהן נוטלות הוא לכאורה גבוה יותר. הטיפ בהקשר הזה הוא לא לוותר על השוואת מחירים בין החברות. כדאי לפגוש סוכן ביטוח פנים מול פנים, להבין מה כלול בפוליסה ולשאול על הטבות מיוחדות. אסור כמובן בשום פנים ואופן לנהוג על קטנוע בלי ביטוח חובה, אבל במקרים של קטנוע משומש וישן אפשר לוותר על הביטוח המקיף. 

ההוצאות השוטפות על אחזקת קטנוע כוללות דלק, שמן וטיפולים במוסך. קטנוע הוא כלי רכב חסכוני ולכן לא תצטרכו לשלם יותר מכמה עשרות שקלים בשבוע על דלק, לעומת מאות שקלים לטיפול תקופתי ואלפי שקלים במקרה של תקלה חמורה.

כמו כן, יש להשאיר מקום בתקציב לרכישת ציוד בטיחות. השקיעו בקסדה שמתאימה למבנה הראש שלכם ותנו עדיפות לדגם שמיוצר על ידי חברה מוכרת. רכשו גם כפפות לחורף ואל תשכחו ציוד מגן לברכיים במידה ואתם קונים קטנוע עם נפח מנוע גדול. בנוסף, בררו על מעיל רוח שישמש אתכם כל השנה. 

יאיר דנון