דיור מוגן
הכרה מאוחרת

הכרה מאוחרת

מספר ימים לפני פסח פסק בית המשפט כי ברוך מזרחי המנוח, קצין המשטרה הבכיר ממודיעין שנרצח לפני שלוש שנים בגוש עציון, יוכר כחלל של מערכת הביטחון ולא כ"נפגע פעולות איבה". זאת על אף שפיגוע הירי בו מצא את מותו התרחש כאשר היה עם משפחתו ולא בתפקיד. "לגבי המשפט ותוצאותיו אני לא יכולה לומר דבר כי אולי משרד הביטחון יערער על פסק הדין ועורך דיני ביקש שלא אתייחס למשפט", אמרה לנו הדס מזרחי, אלמנתו של ברוך.

זה היה בדיוק לפני שלוש שנים, בערב פסח. בני משפחת מזרחי יצאו ממודיעין ברכב העבודה של האב, שהוא רכב משטרתי אך אינו ממוגן בפני ירי. הם היו בדרכם לסדר פסח בקריית ארבע כאשר נפתחה על הרכב אש מן המארב. ברוך נהרג במקום. הדס, שנפגעה משני כדורים בגב, הצליחה להשתלט על ההגה למנוע תאונה נוספת. הבן הצעיר איתי נפצע אף הוא.

לצורך תשלום פיצויים וקביעת מעמד בני המשפחה החליטה המדינה כי מזרחי יוכר כנפגע פעולת איבה (כלומר: כאזרח). "יצאנו בתחושה נוראה וקשה אחרי שלא רצו להכיר בברוך", היא מספרת. "מה זאת אומרת? הוא שירת שלושים שנה במדים".

משרד הביטחון טען כי מזרחי היה בחופשת חג בעת שנסע עם משפחתו ברכבו המשטרתי וכי הפגיעה אירעה שלא במסגרת השירות שלו ולא עקב השירות. בתביעה שהגישה הדס היא טענה כי ברוך, שעבד עד שעה מאוחרת, הגיע הביתה כשכבר לא היתה תחבורה ציבורית לקריית ארבע וגם משום שבתפקידו הרגיש במשטרה הוא עובד 24/7 וצריך להיות מוכן להקפצה בכל רגע ולכן הוא צמוד לרכבו גם בחגים.

הדס, איך התחושה היום?

"אני די כועסת שהמדינה לא רצתה להכיר במי ששירת שלושים שנה במדים כנפגע מערכת הביטחון. היו הרבה חיילים שנפגעו בחופשות ושהיו בדרכם הביתה והוכרו. זה היה עקרוני אצלי שיכירו בו".

עברו שלוש שנים מאז הפיגוע. איך השתקמת?

"אני ברוך השם בסדר, גם הילדים. יש לי אמנם שני כדורים תקועים בגב מילימטרים מעמוד השדרה והרופאים כל הזמן אומרים לי שיש לי מזל גדול שלא נשארתי משותקת, אבל החיים נמשכים למרות הכאב וחייבים להמשיך".

במה את מעסיקה את עצמך?

"בהתנדבויות באירגונים שקשורים לנפגעי טרור. אחרי צוק איתן עברתי בין בתי חולים וסיפרתי לחיילים פצועים איך אני על הרגליים עם כדורים בגב. משתדלים להמשיך, כי החיים חשובים. נכון שהזמן לא מקהה את הכאב אבל צריכים לדעת לקחת את הטוב מכל דבר, כי הגעגועים כאן חזקים מתמיד ולפני שלוש שנים השמים נפלו כרעם ביום בהיר. אבל אני מתחילה להרים את הראש ברוך השם".

היכן חגגתם את ליל הסדר?

"באירגון ידידי נאוה".

מה זה?

"אירגון נאוה נוסד לסייע לנפגעי טרור וכמדי שנה, מאז הפיגוע הנורא במלון פארק בנתניה בליל הסדר, האירגון מקיים בליל חג הפסח ליל סדר מרכזי למשפחות השכולות בבית מלון בליווי מרצים, אנשי רוח ומנחי סדנאות. האירוח כולל שני לילות ושלושה ימים בהם מתקיימות פעילויות מגוונות על-ידי אנשי מקצוע ומופע תרבותי. אני פעילה בהתנדבות באירגון ולכן גם חוגגת איתם את ליל הסדר".

בתמונה זירת האירוע וברוך מזרחי ז"ל צילום דבורות המשטרה

 

יאיר דנון