דיור מוגן
שימוש במוצרי פיברגלס בחיי היום יום

שימוש במוצרי פיברגלס בחיי היום יום

לא כולנו יודעים זאת, אבל לפעמים לחומרי הגלם המרכיבים את המוצרים שבהם אנחנו משתמשים מדי יום, ישנה חשיבות רבה. גמישותו של חומר מסוים, יכולת העמידות שלו, האפשרות לעבד אותו בדרכים שונות- כל אלו הם גורמים משפיעים על הבחירה של היצרנים השונים, בחומרים מהם יפיקו את המוצרים שלהם. פיברגלס הינו חומר שימושי ופופולרי מאוד בתעשיות השונות, החל מענף הבנייה ועד למוצרי פופ המיועדים לקידום מכירות. הסיבה לכך היא היכולת המגוונת שלו לשמש בתהליכי ייצור שונים, בהיותו קל, גמיש, חזק ואטום.

מהו למעשה פיברגלס?

כבר שבעים שנה לערך, החל משנות החמישים במאה הקודמת - שהפיברגלס מהווה חלק בלתי נפרד מחיי היום- יום של כולנו, מבלי שנדע זאת. כשמו כן הוא- "פיבר"- סיבים, "גלס"- זכוכית- כלומר סיבי זכוכית המשולבים בתוך פולימר העשוי פלסטיק, שיוצרים ביחד חומר בעל תכונות ייחודיות ויתרונות רבים:

  1. זהו חומר עמיד מאוד מפני כימיקלים, שלא נהרס בקלות: לא מתעוות, לא נסדק או נשבר.
  2. אין צורך לתחזק אותו כמעט.
  3. אפשר לצבוע אותו בכל גוון שרוצים.
  4. הוא אטום למים, חסין מפני אש, ואינו מוליך חשמל.
  5. לא ניתן לזיהוי על ידי מכ"מים או גלי רדיו.

בשל הימצאותם של כל התכונות הללו בפייברגלס, ניתן לראות את השימוש בו בתעשיות שונות ובמוצרים מגוונים.

פייברגלס בתעשיות השונות- דוגמאות

ישנו כאמור שימוש רב במוצרי העשויים מפיברגלס, בכל מיני ענפים במשק:

  1. ענף התקשורת- בזכות תכונת השקיפות לגילוי של גלי רדיו ומכ"מים, הוא משמש לעוטף אנטנות.
  2. ענף התעשייה- נעשה שימוש נרחב בפייברגלס לצורך ייצור מכלים, בורות ספיגה, ועוד. העובדה כי מדובר בחומר עמיד ביותר, הופכת את הפייברגלס לשימושי בייצור צינורות המעבירים מים, גז, כימיקליים- שלמעשה אינם ניזוקים ומחזיקים מעמד היטב לשנים רבות.
  3. ענף הפרסום והייצור הקמעונאי- החומר הגמיש והקל הזה, משמש להכנת מוצרים רבים בגדלים מגוונים, לצורך הכנת פסלי ענק וחפצים המיועדים לקידום מכירות. מוצרים כאלה ניתנים להזמנה אישית על ידי המפרסם, ואפשר לעצב את הפייברגלס לפי הדמיון.

מפיברגלס ניתן לבנות חלקים של  מטוסים ומכוניות אפילו, מתקני שעשוע לפארקים לילדים, ארונות חשמל- כלומר הוא נוטל חלק בייצורם של מוצרים המיועדים לשימוש בתעשיות שונות לגמרי זו מזו. אין ספק כי המחקר והפיתוח של החומר הזה, סייעו בהרחבת השימוש בו עם השנים, עד לשכלולו ולייצורו בכמה דרכים שונות, בהתאמה מושלמת עבור התעשייה הייעודית והמוצר שממנו הוא יורכב. 

יאיר דנון