שווים יותר, מקבלים פחות

ה"מתנה" שחילק שר האוצר להורים בדמות הנחות בתעריפי הצהרונים כמעט ופוסחת על תושבי מודיעין. הסיבה: דירוגה הגבוה של העיר מבחינה סוציו-אקונומית. המשמעות: צפו להנחה של 150 שקל בחודש – חצי ממה שיקלו תושבי נתניה, חדרה, חולון ובת-ים

פורסם ב: 14:41 25/4/17 | מאת: ערן קמינסקי | גני ילדים, חינוך


באחרונה הודיע שר האוצר משה כחלון על הוזלת מחירי הצהרונים. גם לתושבי מודיעין מרובת הילדים נוגע הדבר כמובן, אולם בשל האשכול הסוציו-אקונומי הגבוה אליו משוייכת העיר, הם יזכו להנחות קטנות יותר מאלו שיינתנו להורים ביישובים אחרים בארץ.

צהרון מקומי. "אמנם תושבי מודיעין נחשבים באשכול 9, אבל זה לא אומר שלא מגיעה להם הנחה" (צילום אילוסטרציה/ארכיון)

על פי התוכנית, שאמורה לצאת לפועל כבר בשנת הלימודים הבאה, הרשויות המקומיות יקבעו מחיר מקסימלי שיעמוד על 930 שקל בחודש לילד. המדינה תיתן הנחה נוספת שתנוע בין 150 ל-400 שקל בהתאם למקום המגורים. המדינה תוזיל רק את העלויות עבור הצהרונים בכיתות א-ב, על פי החלוקה הבאה: הורים ביישובים השייכים לאשכול סוציו-אקונומי 6 (למשל נתניה, חדרה, חולון ובת-ים) יקבלו סבסוד של 300 שקל בחודש עבור הצהרונים בכיתות א-ב; הורים ביישובים השייכים לאשכול 7 (למשל כפר סבא, חיפה, יהוד וראשון לציון) יקבלו סבסוד של 200 שקל; הורים ביישובים המשתייכים לשלושת האשכולות הגבוהים ביותר (10-8, דוגמת מודיעין) יקבלו סבסוד של 150 שקל בלבד. כמו כן, בגנים הצהרונים יורחבו ויפעלו עד השעה 17:00. בכיתות א' ו-ב' הם יפעלו עד 16:30 וייקבע תקן מחייב למספר הסייעות, החוגים, הארוחות וימי החופשה. הפרטים הסופיים של התוכנית נמצאים עדיין בדיונים מתקדמים במשרד האוצר, שישקיע 900 מיליון שקל בשנה כדי לממן את ההנחה.

כחלון הכריז על הוזלת מחירי הצהרונים לאחר שבחוק ההסדרים שאת חקיקתו הוביל לפני מספר חודשים, בחר לדחות שוב את יישומו המלא של חוק יום חינוך ארוך, שהיה מאפשר לימודים בחינם עד שעות אחר הצהריים לילדים בכל הארץ - כולל מתן ארוחה חמה לתלמידים בפיקוח משרד החינוך.

* * 

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים העירונית ופעיל ארצי בנושא, אתה רואה בזה הישג?

"בניית המתווה להורדת מחירי הצהרונים נעשתה על פי בקשתו של ח"כ יעקב מרגי, יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ושותפים לה מרכז השלטון המקומי, משרד החינוך ופורום ועדי ההורים היישוביים. אני כחבר הנהלת הפורום הארצי, ממלא גם את תפקיד ראש הצוות העוסק בנושא צהרונים ויום לימודים ארוך, עם חברים נוספים, ביניהם גם עדי מן ממודיעין. בדיונים רבים עם כל השותפים, בנינו תקן מפורט המקיף את כל מרכיבי הצהרון לגילאי הגן ובית הספר. בין השאר, פירטנו ותימחרנו את התכולה הפדגוגית, מבנה המסגרת, הצוות והכשרתו, תזונה, סביבה, ציוד ומנגנוני הפיקוח.
התוצר, הינו צהרון שנותן שירות איכותי ומלא שלבסוף יגיע לחקיקה. תנאי בסיסי להסכמתנו לתהליך, היה שעל המדינה להשתתף במימון צהרון לכל ילד, כל עוד אינה מקיימת את חוק יום לימודים ארוך שנדחה כבר עשרים שנה. התנגדנו לכל חקיקה שתפטור את המדינה מאחריות, כמו שהציעו מספר ח"כים וגורמים אחרים".

נשאל שוב, בשם הורי מודיעין שיזכו להנחה קטנה מאוד.

"אנו בודקים כעת את תכניתו של שר האוצר בכל הפרטים הנוגעים להורי ישראל. יש הטבות שמגיעות משני מקורות עיקריים: סבסוד הצהרונים ונקודות הזיכוי להורים לגילאים הנמוכים. על היישום לכלול את התקן שאישרנו. נכון שבמודיעין הסבסוד נמוך יותר ממקומות בעלי רמה סוציו-אקונומית נמוכה יותר. זו אחת המשמעויות של סבסוד דיפרנציאלי".

אמציה דויטש: " זו אחת המשמעויות של סבסוד דיפרנציאלי"

בזה הסתיים המאבק?

"היעד שלנו הוא יום לימודים מלא, כנדרש בחוק, שנדחה שוב ושוב. כרגע מדובר בצעד משמעותי ביותר ולראשונה, בעקבות דרישתנו, המדינה תיקח אחריות על הילדים במסגרות אחר הצהריים. אחריות שתתבטא בתוכן, בפיקוח ובמימון".

 

* * *

 

מי שנשמע השבוע נלהב פחות מהכרזתו של כחלון, הוא עו"ד מיכאל זץ, ממובילי המאבק במודיעין להוזלת מחירי הצהרונים: "אנחנו מברכים את שר האוצר ומרכז השלטון המקומי שבעקבות מחאת ההורים הרימו את הכפפה, אבל חורה לנו שההוזלה לא כוללת את ילדי הגנים, וגם שהיא ניתנת על פי מבחן סוציו-אקונומי ולא לפי הכנסות ההורים. הם חטאו למטרה מפני שאמנם תושבי מודיעין נחשבים באשכול 9, אבל זה לא אומר שלא מגיעה להם הנחה".

מי לדעתך נפגע מזה כאן?

"הרבה הורים, ואני ביניהם, שהוציאו את הילדים שלהם מצהרוני סחלבים ושמו אותם בצהרונים פרטיים".

אבל הצהרונים הפרטיים יותר יקרים מסחלבים...

"זה נכון, אבל בצהרון הפרטי אני יודע מה הילד מקבל. זה צהרון שבו רק 15 ילדים, יש יחס אישי מאיש מקצוע ואני יודע בדיוק מה מקבל ולא את החתול בשק של סחלבים. כרגע העניין נמצא על שולחנם של מבקר המדינה ורשם העמותות אליהם פנינו. בהוראה אחת אפשר להציג בפנינו את הדוחות, אבל זה שמסתירים אותם מאיתנו זה אומר דרשני".

בכל זאת, אתה לא מרגיש שמדובר בבשורה להורים?

"אם יש משהו חשוב שהושג במחאה הזאת, זה שהנושא על סדר היום הציבורי וכל מי שתפס על זה טרמפ ועכשיו מנכס לעצמו את הקרדיט, צריך לזכור שזה הגיע מההורים עצמם. את הנהגות ההורים גררו באוזניים לדיונים האלה. הם לא התחילו את המחאה ובהתחלה אפילו נלחמו בה. בכל מקרה, הם לא פתרו את הסיפור במודיעין. פה הם נכשלו. הייתה כאן התפשרות והנהגת ההורים ייצגה את כלל ההורים ולא את הורי מודיעין שצריכים את ההנחה הזאת גם עבור ילדי הגנים. אני לא מזלזל ב-150 שקל, אבל זה פתרון שנכון יותר להורים ששגרים ביישובים הנמצאים באשכול סוציו-אקונומי נמוך יותר ממודיעין". 

לכתבה זאת התפרסמו 2 תגובות תגובה חדשה
1. מי מרויח מכל הסיפור? דודי ‏(26.04.17)

אני לא מבין איך אמציה, יו"ר הנהגת ההורים וחבר בהנהלה של פורום ההורים הארצי (כפי שהציג את עצמו בכתבה), מציג את הרפורמה כהצלחה? אם בכל מקום אומרים שעלות צהרון היא 650 ש"ח בחודש, איך אישרתם בפורום את העלות שהציג האוצר של 930 ש"ח? במו ידכם ארגנתם לרשויות המקומיות רווחים עצומים כל חשבון ההורים! את מי אתם מייצגים?!? את ההורים או את ביבס וחבריו?!?

2. אין היום אף תחשיב של 650 ש"ח אמציה ‏(03.05.17)

הנתון הזה מעולם לא הוכח בתחשיב, כי אינו ריאלי.