חוויה של פעם בחיים

קבוצת "פרימו" מתיכון עירוני ב' חזרה מאליפות העולם לרובוטיקה שהתקיימה ביוסטון עם תחושה קלה של החמצה (כי הרובוט שלהם לא שרד את תלאות המסע) . קבוצת אליסיום מתיכון מו"ר כבר רגילה למעמדים כאלה

פורסם ב: 10:21 7/5/17 | מאת: ערן קמינסקי | בתי ספר, חינוך


שבו לארץ נבחרות הרובוטיקה של התיכונים עירוני ב' ותיכון מו"ר, לאחר שהשתתפו בתחרות הרובוטיקה הבינלאומית מטעם ארגון  FIRST  שהתקיימה ביוסטון. לפני פחות מחודש, בגמר הישראלי שנערך בהיכל הספורט ביד אליהו, זכתה נבחרת פרימו  (עירוני ב') במקום הראשון לאחר שדורגה רק שמינית במשחקי הדירוג.

בשלב רבע הגמר הפתיעו חברי פרימו ושתי הנבחרות הנוספות שהיו איתה בברית את אליסיום מתיכון מו"ר שדורגו ראשונים והיו פייבוריטים. לאחר מכן הפתיעו אנשי הרובוטיקה מעירוני ב' גם בשלבי חצי הגמר והגמר והבטיחו את מקומם באליפות הבינלאומית שהתקיימה ביוסטון שבארצות הברית.

הפרימואים במוזיאון של נאס"א (צילום פרטי)

עמית לבה, קפטן נבחרת פרימו, סיפר השבוע: "המשלחת שלנו כללה 37 אנשים. 28 תלמידים ותשעה מבוגרים שהצטרפו אלינו (מנטורים מורים, ריקי נגרי מנהלת בית הספר, בוגרים והורים). יחד איתנו טסו עוד 18 קבוצות מכל הארץ, כל אחת יצאה עם המשלחת שלה ועם התכנון שלה לטיול. מכיוון שהחוויה הזו הינה חוויה חד פעמית החלטנו שאנו יוצאים מעבר לתחרות, יצאנו מהארץ ליום שלם של טיסות בתאריך ה-13.4 והגענו ליוסטון בערב אותו היום".

מה עשיתם בארצות הברית מלבד ימי התחרות עצמה?

"הטיול כלל ביקור במספר אטרקציות ברחבי יוסטון. התחלנו את הטיול באקווריום שזה פשוט מצפה תת ימי נחמד במרכז העיר וטיול קטן בסביבת המלון כדי להכיר את האזור. לאורך כל הימים הראשונים הסתובבנו באטרקציות המקומיות ולא התרחקנו יותר מדי. באחד מהימים ביקרנו במרכז המבקרים של נאס"א. מרכז המבקרים שם הוא עצום ואפשר להעביר שם יום שלם. הסתובבנו בתערוכה שמוצגת שם ועשינו את אחד מהסיורים המוצעים שם. הסתובבנו ברחבי המרכז וראינו מה זה תעשייה כה גדולה בעלת משאבים כאלו. בנוסף הגענו למוזיאונים לטבע,אומנות וכל דבר שעניין את חברי הקבוצה. במהלך הביקור שלנו נסעו נציגים לבית ספר יהודי להציג אותנו, הקבוצה והפרויקט, וכמובן את העיר מודיעין, את בית הספר ואת מדינת ישראל. לפגישה הזו הצטרף קונסול ישראל ביוסטון, איתן לבון יחד עם אשתו, לאחר מכן נסעו הנציגים ללשכתו לשיחה איתו ולראיון לתקשורת והעיתון המקומי".

היו חוויות מיוחדות במהלך הטיול?

"בשבת השנייה שלנו בארצות הברית חווינו חוויה מיוחדת. התארחנו בבית ספר יהודי שנמצא בפרברי יוסטון יחד עם עוד שני בתי ספר יהודיים אחרים שהצטרפו אלינו לשם. בנוסף הגיעו לשם גם הקונסול ומשפחתו. אחת החוויות היותר מרגשות שחווינו שם היתה להכיר אנשים שלא יצא לנו להכיר בחיי היומיום ולנהל איתם שיחה על החיים שלהם ולראות כמה זה שונה. נהנו מאוד להתארח שם ולאכול את ארוחת השבת שלנו יחד איתם".

איך הייתה חווית התחרות עצמה?

"התחרות התקיימה בין התאריכים 19-22.4, ובה התחרו 401 קבוצות מרחבי כל העולם (מקסיקו, אירופה, אוסטרליה, ארה"ב, דרום אמריקה ועוד). בתחרות כל הקבוצות מחולקות לבתים משלהם ובכל בית כ-65 קבוצות. אנו הגענו יחד עם עוד 18 קבוצות אחרות מישראל לתחרות העולמית, אך לא שכחנו לרגע שכולנו הגענו לשם כדי לייצג את מדינת ישראל בכבוד, וזה בא לידי ביטוי בעידוד ובמרכזיות הקבוצות בתחרות, בדגלי ישראל שהתנופפו שם ללא הפסקה וההליכה בגאווה של מי אנחנו ומאיפה באנו. התחרות התנהלה במספר חלקים. בשונה משאר הבתים אנחנו היינו הקבוצה הישראלית היחידה בבית שלנו. בדומה לתחרות בארץ יש את משחקי המוקדמות ואת משחקי הגמר. בעקבות הטיסה והתחרויות הקודמות, הרובוט שלנו כבר צבר לא מעט נזק ולצערנו החל לעשות קצת בעיות במהלך התחרות. לכן לא הגענו להישגים שאנו מסוגלים להגיע אליהם, כמו שהוכחנו כשזכינו באליפות הארץ. אבל למרות הכל הלכנו בכבוד ובגאווה שהגענו לאן שהגענו וזכרנו שאנו עדיין נמצאים שם לייצג את מדינתנו בכבוד ולא הפסקנו לעשות זאת לרגע. בתחרות הזו, בשונה מהתחרות בארץ, לאחר שלב הגמרים, יש שלב נוסף שבו הקבוצות המנצחות בכל בית נאבקות על תואר "אלופי העולם". לשלב הזה הגיעו שתי קבוצות ישראליות (מערד, הקבוצה ששיחקה יחד איתנו בגמר הישראלי, והקבוצה מעמק חפר), וגם שם הראו לכל שאר הקבוצות למה ישראל מסוגלת. לצערנו הם הפסידו בחצי הגמר ודורגו במקום החמישי המכובד".

איך מסכמים חוויה כזו?

"בסך הכל הגענו לשם לחוויה חד פעמית. לתלמידי י"ב זו הייתה ההזדמנות האחרונה לחוות אותה ולשאר התלמידים בקבוצה אני מקווה שזו לא הייתה הפעם האחרונה ושימשיכו להגיע לשם בכל שנה ושנה. במהלך התחרות דיברנו עם אנשים מכל רחבי העולם, מקבוצות חזקות ולמדנו המון דברים על קבוצות אחרות, על תחרויות ובכלל דברים חדשים שרק עומדים לפתח אותנו. יש מספר אנשים שבלעדיהם המשלחת הזאת לא הייתה יוצאת לפועל. אחרי הכל לארגן טיול כזה בהתראה של פחות משבועיים זה אתגר לא קטן בכלל. מנהלת בית הספר והצוות שנרתמו לכך, המנטורים, ההורים וכמובן כל חברי הקבוצה שעבדו המון על מנת שנגיע לשם בצורה הכי טובה ונצליח גם ליהנות. אחרי הכל, אחרי שחזרנו לארץ, אני שמח להגיד שזו באמת אחת מהחוויות היותר מוצלחות שאני אישית חוויתי בפרויקט הזה ובכלל בחיים".

לכתבה זאת התפרסמו 1 תגובות תגובה חדשה
1. רובוטיקה במודיעין אבי סיטון ‏(08.05.17)

ברכות לפרימו על הזכיה באליפות ועל החוויה בהשתתפות באליפות העולם. מגיע לכם את כל הקרדיט. אולם יש בכתבה הזו החמצה גדולה. קבוצת אליסיום מתיכון מור השתתפה אף היא באליפות העולמית ביוסטון, ייצגה בכבוד את מודיעין ואת מדינת ישראל, ואף הגיעה להישג המכובד והעפילה לרבע הגמר בבית שלה, ואף מילה בכתבה. מודיעין ניוז, שכותרתו היא מודיעין, ואמור לכתוב על מודיעין, פספס כאן בגדול, בפרסום כתבה לא מאוזנת שאינה משקפת את השגי שתי הקבוצות. זה המסר החינוכי שרציתם להעביר? פשוט חבל... אבי סיטון, מנטור בקבוצת אליסיום 1937