דיור מוגן 2
ביבס: "נגבה תשלום חניה מתושבי חוץ שיבואו לפארק ענבה בחגים"

ביבס: "נגבה תשלום חניה מתושבי חוץ שיבואו לפארק ענבה בחגים"

מדי כמה שנים חוזר ועולה פארק ענבה על סדר היום בהקשר של שימוש בו מצד אנשים שאינם תושבי מודיעין. בדרך כלל הדבר מתרחש אחרי פסח – תקופה בה גודשים את הפארק בעיקר תושבי מודיעין עילית. בישיבה האחרונה של מועצת העיר הודיע ראש העיריה חיים ביבס על הקשחת תנאי השימוש בפארק בקרב מי שאינם תושבי העיר.

את הנושא לסדר היום העלה חבר המועצה ברוך בוחניק, שהציע לגדר את האגם המלאכותי כדי למנוע אפשרות של טביעה. זאת בעקבות מקרה שאירע בימי חול המועד, כאשר פעוט חרדי בן כשנתיים נכנס למים וכמעט טבע. לפי הודעת המשטרה, הוריו לא שמו לב למתרחש ורק עירנות של שוטרים שהיו במקום מנעה אסון, כאשר הם ותושב נוסף נכנס למים ומשו את הפעוט, שראשו כבר היה שקוע מתחת לפני המים. לפי הפרסום, לאחר כעשר דקות של חיפושים אותרו ההורים ואלה אמרו ש"קשה לשמור על הילד כי הוא שובב".

בישיבת המועצה לא הסתיר ביבס את השקפתו בנושא ואמר: "מעניין שהמקרים האלה מתרחשים רק בימי חול ומועד ולא במהלך שאר ימות השנה". הרמז לגבי סוג האוכלוסיה ש"מייצרת" מקרים כאלה היה ברור. ביבס התנגד להצעת גידור האגם והודיע חד משמעית: "השמירה על הילדים היא קודם כל באחריות ההורים". לחיזוק טענותיו הביא ביבס דוגמאות ממספר רשויות מקומיות שבהן יש אגמים מלאכותיים ובאף אחד מהם לא גודר האגם.

מכאן המשיך ביבס לפרט כי מעתה ואילך העיריה תגביר את האכיפה כלפי מי שאינם תושבי העיר, בעיקר בימי חג ומועד. תזכורת: לפני מספר שנים ביקשה העיריה להניע מהלך של תיחום הפארק וגביית דמי כניסה ממי שאינו תושב העיר, אך המהלך נעצר כאשר התברר שאין אפשרות לבצעו מבחינה חוקית. השבוע התברר כי העיריה משנה את האסטרטגיה ועוברת לגישה עקיפה: גביית תשלום על החניה ממי שאינו תושב מודיעין. יש לציין כי מדובר באקט סמלי בלבד שלא בטוח כי תהיה לו השפעה רבה על הנעשה בשטח, משום שרוב האורחים ממודיעין עילית אינם מגיעים לפארק ענבה ברכב פרטי אלא ברגל או תחבורה ציבורית, או שהם מחנים את מכוניותיהם ברחובות מודיעין ואל הפארק מגיעים ברגל.

כדי להמחיש את כוונתו להגביר את האכיפה בפארק בזמנים הפופולרים אצל חרדים הודיע ביבס כי בתקופות כאלו תוגבר מאוד האכיפה על הנקיון במתחם, ופקחי העיריה יסתובבו בשטח וירשמו דו"חות: "אנחנו לא צריכים לנקות אחרי אף אחד. מי שלא יודע לשמור על כללי הניקיון לא יהיה כאן".

בתמונה פארק ענבה. שטח ציבורי פתוח, אבל החנייה לתושבי מודיעין בלבד (צילום ארכיון)

יאיר דנון