דיור מוגן
שיעור באזרחות למורה למדעים

שיעור באזרחות למורה למדעים

ביום שלישי  ילכו לקלפיות כ-150 אלף מורים ועובדי הוראה ברחבי הארץ ויצביעו בבחירות להסתדרות המורים (המורים ועובדי ההוראה מיוצגים כיום בידי שני ארגונים: הסתדרות המורים וארגון המורים, המונה כחמישים אלף חברים). אחד המתמודדים על תפקיד יו"ר סניף רמלה-לוד, אליו משתייכים גם מורי מודיעין, הוא תושב העיר רן לבינסקי.

לבינסקי, מורה לכימיה ומדעים ומחנך כיתה בעירוני ה', הגיע לתיכון זה לאחר שלימד במשך שנה בתיכון עירוני א' ובתיכון מו"ר. "באתי להוראה מעולם ההיי-טק", הוא מספר, "שם שימשתי בתפקיד האחרון כסמנכ"ל מכירות בחברה לציוד ומזון בעלי חיים ולפני זה הייתי בתפקידי ניהול בכירים בחברות אחרות".

בראיון שהתפרסם כאן לפני מספר חודשים סיפר לבינסקי בגלוי על התנאים להם זוכים עובדי ההוראה ובכללם גם אותם "הייטקיסטים לשעבר", ועל המחיר הכלכלי הנדרש ממי שרוצה להיות מורה בישראל. אותן בעיות הן אלו שהניעו אותו להפוך לפעיל בסיעת "נחל" בהסתדרות המורים ולהתמודד בבחירות הקרובות.

"מאז שעשיתי הסבה להוראה נלחמתי כדי לשנות את התנאים", אומר לבינסקי. "נפגשתי עם משרד החינוך, שם היה מי שאמר לי שאם אני רוצה שינוי אז אני חייב להצטרף לארגון המורים או להסתדרות המורים כדי שיהיה מי שייצג אותי. לאחר עוד פגישות הבנתי שכרגע גם בארגון וגם בהסתדרות אין מי שמתכוון באמת לייצג את אותם מורים שהגיעו מהסבות אקדמאים, וכך בסופו של דבר חברתי לגילה קליין וסיעת 'נחל', שהודיעו כי ישימו את הנושא על השולחן".

כיאה לעיר בה כמעט מחצית מהתושבים הם תלמידים, גם מספרם של עובדי ההוראה כאן גדול במיוחד. כמעט 2,500 מורים ועובדי הוראה מתגוררים ועובדים במודיעין, אליהם נוספים 3,000 אחרים מאזור רמלה, לוד ושוהם. את כל אלה רוצה לבינסקי לייצג לאחר שייבחר לתפקיד. "מגיע לנו ייצוג פעיל של מורה פעיל, ולא כמו שקורה היום כאשר כל בעלי התפקידים הם בעצם מורים בגימלאות. אם אבחר לתפקיד אמשיך ללמד. אולי זה יהיה במשרה חלקית, אבל אייצג את המורים. יש פגם בכך שמורים לא פעילים מייצגים אותנו, אנשים שחתמו על הסכם 'אופק חדש' ומעולם בעצם לא חוו את התנאים האלו בעצמם".

בשנתיים האחרונות פועל לבינסקי בסיעה ובכלל בתחום בהתנדבות מלאה, מתוך הצורך לשפר את התנאים, אפילו הבסיסיים ביותר שבהם. "אני עושה הפרדה בין הרמה הארצית, בה סיעת 'נחל' פועלת למען זכויות המורים, לבין הרמה המקומית. רק בחודשים האחרונים נפתח במודיעין תת-סניף, כאשר השירות הניתן כיום למורי מודיעין הוא לקוי וחלקי. היום לדוגמא אנחנו לא יודעים מה נעשה עם דמי הוועד שאנחנו משלמים מדי חודש. כיום שום דבר לא נעשה בשקיפות ואת זה אנחנו רוצים לשנות. אנחנו עובדים בשקיפות מלאה וכולם יידעו מה בדיוק עושים בשטח הפעילים שלנו, שהם כולם עובדי הוראה פעילים". 

בתמונה: רן לבינסקי. "המטרה שלי – שקיפות" (צילום פרטי)

יאיר דנון