(new)ויקטורי
אז כמה באמת יעלו לנו הקייטנות בחופש הגדול?

אז כמה באמת יעלו לנו הקייטנות בחופש הגדול?

עיריית מודיעין הודיעה השבוע על הוזלה נוספת במחירי קייטנות הגנים, מ-1,022 שקל ל-852. קייטנות הגנים יפעלו במהלך חודש יולי למשך 18 והמחיר זהה לעלות "בית הספר של החופש הגדול" הנמשך 15 ימים. שלושת הימים הנוספים יסובסדו על ידי העירייה. על פי חישוב זה, עלות יום פעילות הקייטנות תרד מ-56.8 שקלים ל-47.3 שקלים, כאשר המחיר יהיה מותאם למספר ימי הפעלת הקייטנה בפועל (18 או 22 יום). כך, עלות קייטנת הגן ל-18 יום תהיה 852 שקלים. מדובר בהוזלה של 170 שקלים, המהווים 17% מעלותה המקורית של הקייטנה ל-18 ימים.

עוד נמסר כי עמותת סחלבים תזכה בהתאם תושבים שכבר נרשמו לקייטנות הגנים. כמו כן נאמר כי פעילות הגנים לא תיפגע כתוצאה משינוי המחיר, לרבות התוספת של חצי שעה, עליה סוכם כבר בעבר מול הנהגת ההורים העירונית.

כזכור, מחירי הקייטנות העירוניות, בגנים ובבתי הספר, עוררו גם השנה מחאת הורים. כפי שפרסמנו לפני שבועיים - למעלה מאלף מתושבי העיר כבר חתמו על עצומה הקוראת להוזלת המחירים שיזם חבר המועצה ברוך בוחניק, בעוד שבמקביל מתארגנת הפגנת הורים מול בניין העירייה ב-11/6.

ראש העירייה חיים ביבס אמר בהקשר זה: "אנחנו מחויבים לתת לילדינו קייטנות איכותיות ובמחיר שפוי. התחלנו במהלך בכך שהתאמנו את מחירי הקייטנות למחירי תכנית 'בית הספר של החופש הגדול'. כעת אנו מרחיבים את התהליך גם לגני הילדים, שם נאפשר לילדים ליהנות משלושה ימי פעילות נוספים שעלותם תהיה על חשבון העירייה, כך שלמעשה הוזלנו את המחירים לקייטנות הגנים למחיר הנמוך מעלות 'בית הספר של החופש הגדול'".

* * *

חבר המועצה אבי אלבז, לעומת זאת, סבור כי המספרים שמציגה העיריה אינם תואמים את המציאות.  אלבז שלח למערכת "מודיעין News" את המכתב הבא, שבו הוא מפרט את טענותיו:

"בכתבה שפורסמה לפני ימים אחדים, בנוגע למחאת מחירי קייטנות הקיץ ברשויות המקומיות, העיר מודיעין-מכבים-רעות מככבת ומובילה ברשימת הערים שבהן המחיר בממוצע ליום אחד הוא הגבוה ביותר במדינת ישראל – 94 שקל ליום לכל ילד. הכתבה מציינת שאחרי מחאת הקייטנות של הקיץ שעבר, אחרי ההבטחות לשינוי, והצעת החוק שבאה לתקן את העוול: גם הקיץ הזה יהיה יקר להורים.

"חוק הקייטנות שאושר בקריאה ראשונה ב- 25/03/17 היה אמור לתת בידי שר הפנים סמכויות לקבוע את המחיר המרבי לקייטנה. עפ"י הצעת החוק, נראה כי מחיר קייטנה שתסתיים בשעה 1 בצהריים יהיה עד 825 שקלים. קייטנה שתימשך עד שעה 4 אחר הצהריים צפויה לעלות עד 1,100 שקלים. הצעת החוק של ח"כ אמסלם קוראת להגביל את הסכום שניתן לגבות עבור קייטנות עירוניות שמופעלות על ידי הרשויות המקומיות או על ידי תאגיד עירוני מטעמן במתקנים השייכים לרשות - לא כולל הקייטנות הפרטיות - לילדים מגיל 3 ועד כיתה ו'.

"הכתבה מדגישה שבלחץ ראשי הרשויות, משרד הפנים החליט לדחות את היישום של 'חוק הקייטנות' ל־2018, וגם בקיץ הזה לא תהיה מגבלה על מחיר הקייטנות - הוצאה שמגיעה לכמה אלפי שקלים למשפחה. עפ"י טבלת רשימת הערים בכתבה, קייטנת הקיץ במודיעין-מכבים-רעות תארך השנה 18 יום והמחיר בממוצע ליום אחד יהיה 94 שקל ליום לכל ילד. זאת לעומת העיר חיפה, שבה קייטנת הקיץ תארך השנה 25 יום והמחיר בממוצע ליום אחד יהיה 43 שקל ליום לכל ילד.

"מדוע קייטנת הקיץ במודיעין-מכבים-רעות תימשך רק 18 יום ולא 25 יום? מדוע המחיר הממוצע ליום לכל ילד במודיעין-מכבים-רעות, לילדים מגיל 3 ועד כיתה ו', הוא הגבוה ביותר ביחס לכל הרשויות המקומיות האחרות בארץ? אני סבור שראש העיר צריך להנחות את הגורמים המקצועיים להאריך את משך קייטנת הקיץ במודיעין-מכבים-רעות ל- 25 יום, ואז תהיה הצדקה לשלם 1,697 שקל לכל ילד, לילדים מגיל 3 ועד כיתה ו', והמחיר הממוצע ליום יהיה 68 שקל לכל ילד. לחילופין, אם העירייה תחליט משיקולים שונים שהקייטנה תארך רק 18 יום, ראש העיר צריך להנחות את הגורמים המקצועיים שהמחיר לכל ימי הקייטנה יהיה כ-1,200 שקל בלבד".

בעיריה דוחים על הסף את טענותיו של אלבז. דובר העיריה שלח בתגובה לדבריו את התשובה הבאה:

"מוטב שחבר המועצה אלבז ילמד את החומר היטב בטרם יכתוב מכתבים המטעים את הציבור. מחיר הקייטנה בחיפה (1,850 שקלים עבור 22 ימי פעילות) דומה מאוד למחיר הקייטנה (המעודכן) במודיעין מכבים רעות (1,866 שקלים עבור 22 ימי פעילות). כמו כן אנו ממליצים לחבר המועצה לפנות לח"כ דודי אמסלם ולבדוק עימו מדוע נדחה יישום הגבלת המחירים על הקייטנות. אם יעשה כן, ילמד אלבז כי יישום החוק נדחה לבקשת מנכ"ל משרד הפנים, שטען כי אין באפשרות משרדו להיערך בתוך חודש ליישום החוק".

צילום עירית מודיעין

(new)שלומי תבלינים 18.5.20