דיור מוגן 2
החיסונים פוזרו עם שחר

החיסונים פוזרו עם שחר

אנשי השירות הווטרינרי העירוני החלו השבוע, במסגרת הפעילות למניעת התפשטות מחלת הכלבת, לפזר בשטחים הפתוחים שמקיפים את העיר פתיונות המכילים חיסונים נגד כלבת. הווטרינר העירוני ד"ר עופר עינב מסביר כי הפתיונות מכילים חיסונים אוראליים (חיסון לחלל הפה) ומטרתם היא לחסן את אוכלוסיית השועלים, התנים והצבועים בשטחים שבהיקף החיצוני של מודיעין.

השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ורשות שמורות הטבע והגנים החלו במבצע החיסון האוראלי בשנת 1998 באופן ניסיוני בצפון מדינת ישראל, בעקבות עליה חדה במספר אירועי הכלבת בחיות הבר. החיסון מתבצע על ידי פיזור פיתיונות שנזרקים לקרקע ממטוס קל, הטס בגובה נמוך. כל פיתיון מורכב משני חלקים, חיצוני ופנימי, כאשר החלק החיצוני הוא כיסוי של קמח דגים ריחני שמושך את חיות הבר, ובתוך החלק הפנימי מצויה כמוסת ניילון ובה נוזל תרכיב החיסון. בעל החיים שאוכל את הפיתיון קורע בשיניו את הכמוסה כך שנוזל התרכיב בא במגע עם רירית הפה וגורם להתחסנות בעל החיים.

בשירות הווטרינרי הסבירו כי במודיעין פוזרו הפיתיונות על ידי המפקחים הווטרינריים באופן ידני בגלל שבשטחים אלה, הקרובים לבתי תושבים, מטוס לא יכול לבצע את השלכת הפתיונות. פתיונות הונחו גם באזורים בהם התקבלו תצפיות תושבים על נוכחות שועלים בשנה האחרונה.

בעיריה מדגישים כי אין כל סכנה בפתיונות, אולם אין לגעת בהם ויש להקפיד שילדים לא יאספו אותם. בכל מקרה של מגע ישיר בפתיון יש לרחוץ היטב את הידיים תוך שימוש בסבון וליצור קשר עם השרות הווטרינרי העירוני.

בתמונה: כך נראה החיסון. לא רעיל, אבל גם לא צריך לגעת בו (צילום: דובר העיריה)

 

יאיר דנון