דיור מוגן 2
כאן ביתי, אל מול מרכז ליגד

כאן ביתי, אל מול מרכז ליגד

שלושה שבועות עברו מאז עלייתו לאוויר של תאגיד השידור הציבורי - הדייר החדש ברחוב צלע ההר בפארק הטכנולוגי במודיעין. כזכור, את חבלי הלידה של חטיבות הטלוויזיה והרדיו של התאגיד החדש ליוו לצד ההתרגשות גם קליטה של מאות מעובדי רשות השידור ז"ל. בינתיים נראה כי הדיירים החדשים במודיעין מתאקלמים, גם אם עדיין לא ברור האם התאגיד ימשיך לפעול במיקומו הנוכחי או שישוב בעתיד לירושלים.

בצל שלל תוכניות הטלוויזיה והרדיו החדשות שהציג התאגיד בשבועות האחרונים מתנהלת גם דרמה קטנה סביב תחנת הרדיו 88FM. מאזיני התחנה, ביניהם אנשי תרבות רבים כמו המוזיקאי יאיר דלאל, התאגדו למאבק ציבורי נגד מה שהם מכנים "גלגליציה" שעוברת התחנה מאז שעברה מידי רשות השידור לידי התאגיד. בעמוד פייסבוק שהוקם תחת השם "משמר 88" מוחים מאזינים על שינוי הכיוון המוזיקלי שאירע בהוראת מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ, שהופך את התחנה ליותר "להיטית" ופחות איכותית לטעמם של אותם שוחרי תרבות. בשבוע שעבר אף הגיעו כמאתיים מהם למשרדי התאגיד בתל אביב, שם הפגינו כנגד שינוי אופייה של התחנה.

גם עובדיה לשעבר של רשות השידור ממשיכים ללוות את ימיו הראשונים של התאגיד בתרעומת על העוול שנרגם להם לטענתם. איתי לנדסברג-נבו, תושב רעות ומי שהיה מנהל מחלקת התעודה בערוץ הראשון במשך שנים ארוכות וכעת הקים חברת הפקה עצמאית, כתב השבוע בעמוד הפייסבוק שלו: "קבוצות הווטאסאפ של עובדי הרשות שנותרו ללא עבודה רצופות בבכי, אמיתי, דיווחים על חוסר שינה, תחושות נקם, כעס, עלבון, התמוטטות של סולם הערכים כלפי המדינה והמערכת השלטונית, זעם על אנשי התקשורת שתמכו בתאגיד, אי יכולת לקבל את התעלמות מערכת המשפט וביהמ"ש העליון מהעוול כלפיהם וכאב עמוק על כך שאיבדו את מפעל חייהם ללא סיבה. אנשים שהשקיעו עשרות שנים ביצירה הישראלית ובעבודה במגוון תחומי השידור נאלצים לפתע לקבל מכתב פיטורים, לראות את מקום עבודתם נלקח וניתן לאנשים זרים. דפי הפייסבוק שניהלו וחשפו את יצירותיהם נסגרים כלאחר יד, מאמרים ארסיים בעיתונות ובפוסטים דיגיטליים מחריבים את נפשם. ומנגד הם רואים כעת ערב ערב, את חבריהם למאבק, עולים בחיוך חמוץ לשידור בגוף השידור שהקימה המערכת הפוליטית כדי 'לתקן' לכאורה ו'לייעל' לכאורה את השידור הציבורי".

בינתיים נוכחות התאגיד, על מאות עובדיו, מתחילה להשפיע גם על העיר עצמה. כך למשל, תחנת המוניות המקומית "מוניות העיר" החלה לספק שירותי הסעות עבור התאגיד. בתחנה סירבו השבוע לספר על הפעילות מול התאגיד, אולם מניסיון העבר ניתן להניח כי מדובר על היקף עבודה משמעותי. עוד פורסם לאחרונה בפייסבוק כי בתאגיד מחפשים כעת זכיין שיפעיל את המזנון במקום.

צילום ענת קובי

יאיר דנון