דיור מוגן 2
אפשר מבחן חוזר?

אפשר מבחן חוזר?

השבוע התפרסמה, בעקבות עתירה של עיתון "הארץ", הרשימה המלאה של "מדדי הטיפוח" אותם קבע משרד החינוך עבור כל בית ספר בארץ. הפרסום הגיע רק לאחר מאבק משפטי משותף של העיתון ועמותת "הצלחה", לאחר שבמשרד החינוך סירבו בשנים האחרונות לחשוף את הדירוג בטענה כי פרסום הנתונים ישפיע על הורים לרשום את ילדיהם לבתי ספר המדורגים גבוה ברשימה ויפגע בבתי ספר אחרים.

על פי הדירוג הנ"ל כמעט כל בתי הספר במודיעין נמצאים בדרגות 1-2, שהן הדרגות הגבוהות ביותר. משמעותן היא שמדובר בבתי ספר "חזקים" שאינם זקוקים לטיפוח נוסף. בתי הספר האלה ואריאל קיבלו דירוג 3 ואילו ברנקו וייס ואבני החושן דורגו ברמה 4.

מדדי הטיפוח נמדדים עבור כל בית ספר בכל שלב במערכת החינוך, מיסודי ועד לעל תיכוני, כאשר מטרתם המוצהרת היא בדיקת הצורך להשקיע משאבים נוספים בחיזוק בית הספר והתלמידים. המדד נאסף עבור כל תלמיד וממנו נגזר מדד בית הספר ומשם כמובן גם מדד הרשות המוניציפלית עצמה. מדד הטיפוח מורכב מכמה מרכיבים בעלי משקל שונה בקביעת המדד הסופי: השכלת ההורה המשכיל ביותר במשפחה (40%), רמת ההכנסה לנפש במשפחה (20%), מיקום בית הספר בפרירפריה (20%) ומרכיב נוסף המורכב מוותק המשפחה בארץ והמדינה ממנה עלתה, בדגש על מדינות הנחשבות לחלשות יותר (20%). העשירון ה-10 מתייחס לאוכלוסיה חלשה הזקוקה לטיפוח נוסף ואילו העשירון הראשון לאוכלוסיה חזקה.

במודיעין, מעצם היותה משוייכת לאשכול הסוציו-אקונומי 8 (מתוך 10), טבעי שרובם המוחלט של בתי הספר בעיר זכו לדירוג של 1-2. למרות זאת, יש גם כמה חריגים בנוף כפי שצויין לעיל. פנינו השבוע לעירייה כדי להבין מה משמעות הדירוג מבחינתם וכיצד בעצם קורה שבתי ספר באותה שכונה זוכים לדירוג שונה.

גורמים בעירייה סיפרו כי גם הם הופתעו מהנתונים ולא ידעו להסביר את השוני בין בתי ספר דומים שזכו לדירוג שונה. אחת הסברות היא מספר גבוה של תלמידים עולים חדשים במספר בתי ספר, דוגמת אבני החושן, אולם מצד שני הסברה הזאת לא מסתדרת עם העובדה שכמעט כל העולים החדשים בעיר מגיעים מארצות כמו צרפת או ארה"ב, ולא מארצות המוגדרות כ"ארצות מצוקה". בעירייה גם ציינו השבוע כי מבחינתם אין חשיבות רבה לדירוג שנחשף, גם מכיוון שהוא מיועד בעיקרו לשימוש פנימי של משרד החינוך בבואו לדון בתוספות תקציב לבתי ספר שונים ורשויות שונות. 

צילום דוברות העיריה

יאיר דנון