יריב ניר ממודיעין התמנה לתפקיד קצין קשר ראשי

ניר, שמחליף תא"ל נתי כהן (אף הוא ממודיעין) יועלה לדרגת תא"ל ובכך ישתווה בדרגתו לאשתו שרון, המכהנת כיועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר

פורסם ב: 9:45 5/7/17 | מאת: יהודה גולן | בטחון וצבא, חדשות


הכל נשאר במשפחה ובעיר מודיעין: אל"מ יריב ניר, איש חיל התיקשוב ותושב שכונת מוריה, יתמנה בימים הקרובים לתפקיד קצין קשר ראשי ויועלה לדרגת תא"ל. ניר יחליף בתפקיד את הקשר"ר המכהן תא"ל נתי כהן, אף הוא תושב העיר. יריב ניר נשוי לתא"ל שרון ניר - יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר (מה שהיה קרוי בעבר "קצינת ח"ן ראשית"). בכך, לראשונה בתולדות המדינה, ישבו לצד שולחן המטכ"ל בני זוג נשואים.

 

אל"מ יריב ניר. (צילום דובר צה"ל)

ניר עשה שנים רבות במערך השריון כקצין קשר בחטיבה 460 ובחטיבה 401, מפקד קורס הקצינים בבה"ד 7, שם הכיר את שרון. בתום שורת תפקידי שדה בשיריון וכמפקד קשר בפיקוד מרכז הגיע למערך התיקשוב ולסייבר, ולתפקיד הרגיש של ראש ענף המבצעים, שלמעשה אחראי לשמור על מדינת ישראל ממתקפות סייבר של האקרים וטירוריסטים וגם של מדינות.

בראיון לעיתון זה נשאל ניר עד כמה ישראל מוגנת היום ברמה סבירה ממתקפות רשת והשיב: "אין אף פעם בטחון של מאה אחוז אבל אנחנו עושים הכל כדי לוודא שהיכולת של צה"ל לא תיפגע במימד הסייבר. לגבי כלל המדינה יש כמובן גם גורמים אזרחיים שמגינים על מערכות אזרחיות בשיגרה, אבל תחשוב שמספיק שישבשו לנו את הרמזורים או את בנק הדם".

ואיך נערכים לזה?

"עצם העובדה שהרמטכ"ל החליט על הקמת זרוע סייבר, זו אמירה שאנחנו מבינים שיש לה מימד חדש ומשמעותי במלחמה ולא רק אנחנו זיהינו את הפוטנציאל הזה ואנחנו נערכים מול הפוטנציאל הזה, ולמצב שיאפשר לצה"ל לפעול בשלושת המצבים: שיגרה חירום ומלחמה, מטרתנו לתת לצה"ל להמשיך לתפקיד בשלושת המצבים האלה".

מול מי אנחנו בחזית הסייבר?

"מול כולם. אבל בעיקר אנחנו מסתכלים על איראן, ועל חיזבאללה ועל החמאס, כי הם  לא לבד, יש מאחוריהם את ציר הרשע של איראן ועוד גופים. לכן אנחנו מניחים שמה שיש היום לאיראן יגיע או הגיע כבר לחיזבאללה ולחמאס ולכן אנחנו לא מקלים ראש בזה".

עד כמה בתודעה שלנו הסייבר חדר לעומק?

"אנחנו כמדינת ישראל וכצה"ל משמשים יעד מרכזי למדינות אוייב ולאירגוני טרור, מבחינת התקפות סייבר, ובכל רגע נתון יש התקפת סייבר על מערכות שלנו".

ונגרמים נזקים משמעותיים?

"אני יכול לומר לך שיש פוטינציאל נזק גדול מאד למדינת ישראל מתחום הסייבר ועובדה היא שמתחילים לדבר על מימד חדש בזירות הלוחמה והסייבר הפך לזירת לחימה נוספת לצד היבשה הים האויר והחלל".

אין תגובות תגובה חדשה