דיור מוגן
אמו של ילד שהוכה בקייטנה החליטה להשאירו בבית

אמו של ילד שהוכה בקייטנה החליטה להשאירו בבית

השבוע נפתחו קייטנות "בית הספר של החופש הגדול" במוסדות החינוך בעיר (ראה ידיעה מפורטת בעמוד הבא) וכבר יש ילד אחד שלא ישתתף בקייטנה שבבית ספרו, בעקבות מה שאמו מכנה "אלימות מתמשכת".

מדובר על תלמיד כיתת תקשורת בשכבת א' באחד מבתי הספר בעיר ששמו שמור במערכת. אמו מספרת על התנהלות בעייתית בכיתתו כבר מתחילת שנת הלימודים שהסתיימה לאחרונה. "מדובר על כיתה של שמונה ילדים שאחראיות עליהם מורה וסייעת. בכל בוקר כשאני מביאה אותו לבית הספר אני נשארת איתו בכיתה עד שהמורה מגיעה והעניינים נרגעים. יש שם כל יום בלגאן, צעקות וכיסאות מתעופפים. כבר מתחילת השנה הבן שלי חווה אלימות פיזית ומילולית קשה מצד כמה מהילדים בכיתה שלו. כבר באוקטובר פניתי אל העירייה וביקשתי שיעבירו אותו לבית ספר אחר אבל אמרו לי למצות קודם כל את האפשרויות האחרות בתוך בית הספר עצמו".

איך טיפלו בבית הספר במקרים האלו?

"פניתי למורה ולמנהלת כבר בתחילת השנה כשזה התחיל וכל פעם אמרו שיטפלו בזה. הם לא הצליחו לטפל בזה ולהשתלט על הכיתה והמצב הזה נמשך ונמשך. בחנוכה באתי לאסוף אותו ומצאתי את הבן שלי כשכל הפנים שלו מלאות בשריטות וסימנים כחולים על הידיים. יומיים לאחר מכן שוב פעם זה קרה. בסופו של דבר השארתי אותו בבית למשך שבוע. פניתי אל מחוז ירושלים במשרד החינוך ובסוף הם החליפו את המורה והוסיפו עוד סייעת".

וזה עזר?

"לא. בחודש פברואר עצרתי את אחד הילדים מלהרביץ לבן שלי פעמיים באותו יום. אז הודעתי להם שהוא לא מגיע יותר ללימודים עד שהעניין הזה יטופל. אני לא מתכוונת לחכות שיקרה אסון. הגעתי עם זה עד לחברי כנסת ואפילו לשר החינוך ובסופו של דבר נקבעה פגישה עם הצוות והמפקחת מטעם משרד החינוך. בפגישה אמנם נאמר לי שבגלל שהילד שלי פחות תקשורתי אז זה מסמן אותו כמטרה לפגיעה, אבל לפחות בישרו לי שהוחלט שהכיתה תפוצל לשניים. זה קרה וזה באמת עזר. האלימות ירדה משמעותית וסיימנו את השנה".

ומה קרה עכשיו בקייטנה?

"עכשיו כשהתחלנו את הקייטנה נאמר לי שאין אפשרות לפצל את הכיתה כמו במהלך השנה, אבל הבטיחו לי שידאגו למוגנות שלו ושהכל יהיה בסדר. ביום הראשון של הקייטנה הגעתי לאסוף אותו וממש מולי הגיע ילד מהכיתה שלו והתחיל להרביץ לו. נאלצתי לעצור אותו בגופי. מאז הוצאתי אותו מהקייטנה. אני לא מוכנה שהוא ייחשף שוב לאלימות כזאת, אז עכשיו הוא יושב בבית. בעלי ואני נאלצים לוותר על ימי עבודה ונפגעים מכך".

מהעיריה נמסר בתגובה: "מפאת צנעת הפרט העירייה אינה דנה במקרים פרטיים מעל גבי העיתון. נציין כי ככלל, הטיפול בכיתות התקשורת הינו טיפול מורכב וכיוון שלתלמידי כיתה א' זו השנה הראשונה בבית הספר, תהליך ההסתגלות החשוב נמשך לעיתים יותר זמן. לאורך השנה נעשית חשיבה מעמיקה ביחד עם ההורים ונבנות במוסדות החינוך בעיר תכניות לקידום התלמידים שמותאמות לצרכים המשתנים הייחודים של כל אחד מהילדים."

בתמונה המטושטשת.  הילד שהוכה, צילום פרטי

יאיר דנון