(new)ויקטורי
"מכופף הבננות" כופף את הרשת הקמעונאית הגדולה בישראל

"מכופף הבננות" כופף את הרשת הקמעונאית הגדולה בישראל

עם השם המחייב "עדי בר צדק" יצא בעל החנות ממודיעין סנטר לקרב משפטי קשה מול "שופרסל" הענקית, שביקשה להוציא את חנות הירקות והפירות שלו מהמרכז בו היא מפעילה מרכל . בית המשפט הכריע השבוע לטובתו. בצילום למעלה: עדי בר צדק, שקיבל השבוע מנה של צדק (צילם: יהודה גולן)

תקראו לזה "צדק פואטי", תקראו לעדי בר צדק "רובין הוד מודרני" או "דוד שניצח את גוליית". השם לא חשוב אלא התוצאה והיא מרשימה במיוחד שכן "שופרסל" – הרשת הקמעונאית הגדולה בישראל על שלל עורכי הדין שלה -  הפסידה (בינתיים) לבעל חנות הירקות והפירות "מכופף הבננות" ממודיעין סנטר.

השבוע דחה שופט השלום מוטי פירר את הבקשה שהגישה הרשת לקבל צו לסגירת חנותו של בר צדק. הנימוקים שהביאה הרשת היו שהסניף שלה נחשב כ"חנות עוגן" במרכז המסחרי, ועל פי ההסכם שלה עם הנהלת המרכז אסור להכניס למקום חנויות שיתחרו בחנות עוגן שכזו.

"מה קרה? מדוע השופרסל מקבל כזאת פריבלגיה שלא יאפשרו לאף אחד להתחרות בו?", אמר לנו השבוע לאחר הפסיקה. "מדוע במודיעין סנטר יכולות לחיות ביחד הרבה מספרות ויש תחרות וכולם מתפרנסים? יש גם שלוש מסעדות המבורגר שחיות בשלום ורק השופרסל לא יכול להתחרות בחנות ירקות של ארבעים מטרים? עד כדי כך אני מאיים עליהם? זה היה חוסר צדק משווע ואני מאושר שהצדק ניצח בבית המשפט".

יש לך תחושת ניצחון?

"ודאי וזה מדהים, כי אני סוציאליסט באופיי, שגם מוכר ירקות ופירות במחירים שפויים בלי להיות חזיר".

לדעתך השופרסל חושש מהמחירים שלך?

"כן, וכנראה בצדק. עובדה שכל יום, כמה פעמים ביום, נכנסים אלי אנשים מהסניף של שופרסל ובודקים את המחירים אצלי".

איך אתה יודע שהם עובדי השופרסל?

"הם באים במדים עם סמל השופרסל. לא מנסים אפילו להסתיר את זה. אחר כך לקוחות שלי מספרים לי איך פתאום בסופר, המחירים של הפירות והירקות שם בסניף שלהם 'יישרו קו' עם המחירים שלי. ואני אומר סבבה, שזה יעשה טוב לכולם, אני מבסוט".

היכן אתה קונה לבית הפרטי שלך?

"שנים הייתי עושה את כל הקניות בשופרסל. יש לי כרטיס חבר מועדון אבל מאז אני לא נכנס יותר אליהם למרות שהכי נוח לי היה לקנות כאן לידי בסניף. כשאשתי שולחת לי רשימת קניות אני בדרך הביתה נכנס למקום אחר וקונה שם".

 

* * *

 

בר צדק שהיה עד לשנת הלימודים האחרונה מורה ומחנך בבית הספר הדמוקרטי במודיעין, החליט לשנות כיוון ולהפוך למה שהוא מכנה "ירקן חברתי", הוא מגדיר את עצמו כמי ששואף לפעול למען צדק חברתי, שיוויון וסיוע לחלשים, גם בעיר כמו מודיעין שנהנית מרמה סוציו-אקונומית של אשכול שמיני מתוך עשרה אשכולות בסולם הכלכלי-חברתי.

לפני כמעט שנה פתח את חנות ירקות שהתמקמה בקייזר סנטר, שהיתה חלק מרשת  "החקלאי" ולפני חודשיים דילג כבר כירקניה עצמאית למודיעין סנטר ואז הוא עלה על המוקש שנקרא שופרסל.

"אז גיליתי שיש דבר כזה שנקרא חנויות עוגן, שהם יכולות להציב תנאים שלא יכניסו להם מתחרים. רצתי לרשות להגבלים עיסקיים והם אמרו לי במפורש שהסכמים כאלה מנוגדים לחוק. השופרסל לא אהב שבאתי והם מיד ביקשו צו לסגירת החנות בטענה כי בהסכם שלהם עם הנהלת מודיעין סנטר כתוב שלא יוכנסו חנויות שיתחרו בהם. אבל נגד החוק אז החלטתי להילחם בהם".

מה בעצם אמר השופט כשדחה את בקשת השופרסל לסגור לך את החנות?

"בגדול הוא  בחן את השאלה למי ייגרם יותר נזק אם יסגרו לי את החנות -  לי או לשופרסל. וכשהוא הבין שהנזק הגדול ייגרם לי כי אני פשוט איהרס ופרנסתי תיכרת, הוא החליט כפי שהחליט. אני מתפלא בכלל על השופרסל שהיא רשת ענקית שהיא חוששת מירקן קטן אחד בחנות של 40 מטרים. זה צחוק".

ועכשיו, אחרי הניצחון, צורת העבודה שלך תשתנה?

"היא כבר משתנית. כל עוד הייתי תלוי באוויר בפסיקת בית משפט, לא השקעתי בשיווק או בפירסום כי לא ידעתי בכלל אם מחר אני אהיה עוד בעל ירקניה שפועלת אז חבל להשקיע בשילוט ובפירסום. מעכשיו אני כבר מתחיל לפרסם ולהוציא פליירים, הלקוחות מתחילים לשמוע ומגיעים יותר ויותר. זה שינה לי לגמרי את צורת העבודה".

בפסק דינו העלה הדגיש השופט כי הרשת נלחמת ביישות קטנה ביותר: "יש לזכור כי מדובר מצד אחד בחנות סופרמרט המשתרעת על שטח של 1,400 מטרים מרובעים ומנגד בחנות קטנה בשטח של ארבעים מטרים מרובעים, לפיכך אין להגזים בעצמת הפגיעה (שהשופרסל תספוג – י.ג)".

 

* * *

 

רשת השופרסל, כמו במקרים קודמים, הגיבה בקצרה: "קיבלתנו את גזר הדין ואנחנו לומדים אותו". לשופרסל אפשרות כמובן לערער על גזר הדין, אולם הרמזים המתקבלים הם שהרשת כנראה לא תלך לעירעור, ו"מכופף הבננות" ימשיך למכור ירקות ופירות ללא הפרעה בסמוך לסניף שלהם.

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21