(new)ויקטורי
השריפה במתתיהו: האש לא כובתה גם אחרי שבוע

השריפה במתתיהו: האש לא כובתה גם אחרי שבוע

בעלי העסקים במקום מתקשים להתאושש מהדליקה שהחריבה הכל . בעל מוסך ל.י.ע.ד קיבל סיוע בלתי צפוי מאנשי "קיה" בשילת. הפסל יורי מצקין מגיע לסטודיו שלו כמי שיושב "שבעה" על נפטר. בצילום המתחם השרוף. צילם יהודה גולן

בתשע וחצי בבוקר של יום שני, שבוע פחות חמש שעות למניין ספירת הזמן מאז פרצה השריפה הגדולה באזור המלאכה של מתתיהו, האש במקום עדיין חיה וקיימת. הגענו למקום ולמרבה ההפתעה, חמש דקות אחרי כן הגיעה כבאית. לוחמי האש פרקו את הציוד ובעזרת תותח מים החלו להתיז כמויות מים אדירות לשני מוקדים עשנים שעדיין בערו: מחסן הצמיגים ולידו מבנה הרוס שלא היה ברור לי למה שימש.

בהמשך הכביש, שהוא יותר נכון סימטה מתפוררת של מבני פח נמוכים שמשמשים בעיקר למוסכים, עמדו כעשרים מכוניות מפוחמות שנשרפו בשבוע שעבר. הכל מושבת, שום עסק כמובן לא פועל מאז האש, ובמקום אין נפש חיה, פרט לפועל באחת הנגריות שחיכה כנראה לכבאית. ועוד פועל שאולי שמר על הציוד שכנראה נותר ממנו מעט מאד.

כבאית שהוזנקה למקום, שבוע אחרי השריפה

שואלים את הפסל יורי מצקין, שהסטודיו שלו נחרב בשריפה, מדוע הגיע והוא משיב בצחוק מריר: "זה כמו לשבת שבעה'. אתה יושב בבית של הנפטר, לכן אני בא לפה כל יום. היום נקום מהשבעה".

ומה יקרה הלאה?

"דיברו איתי שיתנו לי צריף פה קרוב שאוכל להמשיך לעבוד. אבל אם הייתי מוצא מקום קרוב יותר למודיעין הייתי עובר". ליורי לא היה ביטוח משריפות אבל מבחינתו: "לא אני גרמתי את הנזק אז מי שגרם הביטוח שלו ישלם".

דגם מוקטן של הפסל "יהודה המכבי" שהיה מיועד להיות מוצב בכניסה למודיעין והותך בשריפה ( צילום ארכיון יורי מצקין)

 

* * *

 

עודד הרטי ממודיעין, בעל מוסך ל.י.ע.ד, היה בלימודים בתל אביב כשקיבל את הטלפון משמואל קובני, בעל המוסך השכן שבישר לו על השריפה הגדולה. "בכיתי שעות", סיפר עודד שמיהר לצאת מתל אביב וראה את העשן הסמיך והשחור מיתמר מכיוון מודיעין. "כבר בירידה ממחלף לה-גרדיה ראיתי את העשן ואמרתי לעצמי 'זה לא יכול להיות שזאת האש במתיתיהו'. אבל זה כן היה".

ענת, אשתו של עודד שעובדת איתו במוסך, סיפרה: "אני לא הייתי במוסך כשזה קרה כי הייתי עסוקה בסידורים לבר מצווה של הבן בעוד שבוע ועודד היה ביום לימודים בתל אביב כשהוא קיבל את השיחה משכננו שמואל קובני שניסה עוד להציל קצת רכוש מהמוסך שלו ונפגע משאיפת העשן. הוא התקשר אלי מתל אביב בעשרה לשש בערב וסיפר לי שהודיעו לו שהמוסך שלנו נשרף. הוא בכה ממש ומיד נסעתי למתיתיהו וראיתי את האש אז הבנתי שאין כבר מה לעשות. הכל גמור וצריך להתחיל מהתחלה".

יש לכם ביטוח למוסך?

"יש סוג של ביטוח, אבל מדובר במבנים שלא פשוט לבטח".

מה אתם עושים בינתיים?

"אני עסוקה בימים אלה בהכנות לבר מצווה של בננו כך שאני ממילא לא הייתי אמורה להיות בכלל במוסך כל השבוע. עודד בעלי חיפש סידור כדי שהעבודה לא תיפסק".

ומצא סידור?

"אני כל שמחה לומר שכן, ובזכות אנשים טובים ומאותו ענף".

ספרי לנו...

"מוסף קיה בשילת, ששמעו על השריפה העמידו לרשותנו שני ליפטים להרמת מכוניות במוסך שלהם כדי שעודד יוכל להמשיך ולקבל את הלקוחות שלו ולא יפסיד אותם. זה ממש אצילי מבחינתם, פשוט אנשים טובים".

במיוחד שמדובר בעסקים מאותו התחום?

"כן, אבל כנראה שבאמת יש כאלה שמתעלים. גם במתתיהו. יש שם חמישה מוסכים וכולנו חברים ממש טובים ועוזרים תמיד אחד לשני בכל מה שצריך. אפשר להתפרנס גם בלי לאכול אחד את השני".

 

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20