מויש לוי: "אני בעד קווי אוטובוס בשבת"

למרות שרבע מתושבי מודיעין הם דתיים, איש מראשי הקהילות ואנשי המפלגות המסורתיות לא רצה להתבטא נגד המהלך שמוביל חיים ביבס. ובינתיים האוטובוס של "מודיעין חופשית" כבר יוצא לדרך

פורסם ב: 11:50 12/7/17 | מאת: יהודה גולן, צילום ארכיון | תחבורה, חדשות


בשבוע שעבר חשפנו כאן כי העיריה בודקת את האפשרות להוציא קווי אוטובוסים בשבתות מהעיר לחוף הים בתל אביב ולמרכזי הבילוי. במודיעין, שרבע מהאוכולוסיה שלה דתית, ניתן היה לצפות לדברי התנגדות. אבל המגזר הדתי בעיר שומר על שתיקה רועמת, כולל אנשים שבעבר נהגו להתבטא בעניין. חלק מהאנשים איתם שוחחנו ביקשו לעבור לנושא אחר, אחרים התחמקו מתשובה ואפילו משיחה. דמות דתית מוכרת אמרה לנו שלא לייחוס: "מה עדיף, שבני הנוער יהרסו בלילות פארקים בעיר ושהונדליזם ישתולל?"

 מויש לוי. "לא שואל את הרב שלי על עניינים ציבוריים" (צילום ארכיון)

ביבס עצמו אינו מתרגש מהעבודה שאף דתי לא יצא להילחם על השבת. "אני ממילא לא ממש חייב לדון עימם בנושא הזה. מדובר כאן על בדיקה משפטית שאנחנו עושים כדי לבחון איך העירייה לא תעבור על החוק ובכל זאת תקיים את ההסעות בלילות שבת ובשבתות לחופי הים ולמקומות הבילוי בעיר הגדולה. אני דואג לבני שהנוער שיוכלו לצאת ושלא ייאלצו לשבת בבית רק כי אין להם עדיין רשיון נהיגה או רכב. אני מעוניין שבני הנוער יגיעו לחוף הים בשבת ונעזור להם בזה".

לעירייה אין יכולת להפעיל תחבורה ציבורית בשבתות בהיקף גדול, וייתכן שזו הסיבה שדתיים רבים לא יצאו לקרב, והם מניחים שהפרוייקט יגווע מאליו מחוסר תיקצוב. "בוא נראה מתי בכלל יסעו האוטובוסים הראשונים ממודיעין למרכזי הבילוי בתל אביב", אמר לנו השבוע אחד ממנהיגי הדתיים בעיר. "ניסו כבר כמה פעמים ונכשלו בזה. וגם כך אם זה יקרה יעברו כמה שנים כי זה לא יהיה פשוט".

מי שאינו מסתיר את דעתו החיובית על הנושא הוא סגן ראש העיריה, חובש הכיפה מויש לוי, שאומר בגלוי: "אני בעד קווי השבת. עדיף שבני הנוער ייסעו בהסעות מאורגנות באוטובוסים לבילוי בתל אביב מאשר יתפסו טרמפים בכביש 443 ויחזרו בלילה מי יודע עם מי ואיך".

עמדתך מפתיעה בהתחשב בזה שאתה אדם דתי.

"כבר לפני שתי קדנציות, כשישבתי עם עופר גלנץ במועצה, עלה הנושא לדיון והצבענו בעד הנהגת קווי האוטובוס הייעודיים בשבתות. בכלל, כל דבר בנושא דת ומדינה צריך להיבחן לפי אמות המידה שהונהגו ב'אמנת גביזון'. לפיה צריך לנהוג ואני כאיש ציבור צריך לתת תשובות ופתרונות לציבור שלי".

אבל כשיש התנגשות בין האמונה הדתית לבין המחוייבות הציבורית, מי גובר?

"יש חוגים שעל כל דבר הולכים לרב או למועצת גדולי התורה שהם יחליטו עבורם. ככה זה בש"ס ואצל החרדים. אצלי לא. אני לא מערב את הרב שלי בהחלטות ציבוריות כי זה התפקיד שלי ואני מחוייב לדאוג לציבור שלי ולתת להם פתרונות. רק בנושאים הלכתיים אני פונה לרב שלי. לעצם העניין הרי בני הנוער יסעו לבלות בעיר הגדולה. חילול שבת יהיה ונכון שמתפקידי לנסות ולמנוע חילול שבת. אבל כאן מדובר על כך שהם ימשיכו לנסוע בטרמפים בלילות וזה מסוכן. לכן עדיף שנשמור עליהם ושזה יהיה במתכונת של הסעות מסודרות".


האוטובוס של "מודיעין חופשית" כבר יוצא לדרך

אבי אלבז, איש "מודיעין חופשית", פירסם השבוע את ההודעה הבאה: "החל מיום שבת 22/07/2017 ובשבתות הבאות בחודשי החופש הגדול, נפעיל קו הסעות של אוטובוס השבת, לשירות תושבי העיר, ובפרט לבני נוער, לצעירים, לחיילים בחופשות ולאזרחים ותיקים. האוטובוס יצא בשבת בבוקר ב-09:30 מרחוב עמק החולה מס' 8 (מול בי"ס 'דורות'), יאסוף נוסעים ליד בניין העירייה, בעמק זבולון, בעמק בית שאן, בעמק האלה, ומשם אל מרכזי הבילוי בת"א ולחוף הים בת"א, ובחזרה בשעה 18:00 לעיר.

ההסעות מיועדות לתושבים מעל גיל 18 שיהיו רשומים כמנויים ולבני משפחה מדרגה ראשונה מתחת לגיל 18.

בכדי לממן ולהפעיל את אוטובוס השבת אנו זקוקים לתרומתכם בכל סכום, גם מתושבים שאינם מתכננים לנסוע בהסעות! אני פונה אליכם הציבור החופשי-חילוני בעיר, ומבקש מכם לתרום תרומה צנועה של 50 שקל (אפשר גם יותר) בכדי שנוכל לממן ולהפעיל בהקדם את אוטובוס השבת של מודיעין חופשית. דמי מנוי למנויים חדשים, ולכל בן משפחה מדרגה ראשונה מתחת לגיל 18, הם 50 שקל והם כוללים גם את תשלום ההסעה הראשונה הלוך וחזור. מנויים קיימים ישלמו עבור ההסעה השנייה ואילך, לכיסוי עלויות שכירת אוטובוס השבת בלבד (20 שקל לנוסע לכיוון אחד)".

פרטי ההתקשרות וההצטרפות כמנוי מופיעים בדף הפייסבוק של אבי אלבז ובדף של "מודיעין חופשית"

לכתבה זאת התפרסמו 2 תגובות תגובה חדשה
1. נועם קוריס: Google+ עו"ד נועם קוריס דנה ‏(12.07.17)

למי שמתעניין, כדאי לקרוא בבלוג של עו"ד נועם קוריס http://odnoamkuris.blogspot.com

2. למה ההנחה היא שמי שדתי נגד אוטובוס בשבת? רחל ‏(13.07.17)

"אני פונה אליכם הציבור החופשי-חילוני בעיר" - ומה איתי, שומרת שבת שמאמינה שרצוי שכל מי שרוצה לנסוע בשבת יעשה כרצונו? מי אני שאחליט בשביל מישהו אחר מה נכון לו? תמכתי בשמחה רבה בהסעות בירושלים, וגם כאן - רק אל תהפכו את זה לעניין של חילונים נגד דתיים!