ביבס22.10.18
"יגאל עמיר יכול להיות הורה ואני לא"?

"יגאל עמיר יכול להיות הורה ואני לא"?

בקהילת הלהט"ב המקומית התקשו להבליג על עמדת המדינה בבג"צ, שקראה לא לאפשר לזוגות חד מיניים לאמץ ילד. בתמונה למעלה: אירוע של הקהילה הגאה במודיעין (צילום ארכיון)

ישראל סערה השבוע בעקבות הפרסום אודות עמדת המדינה נגד אימוץ ילדים בידי זוגות חד מיניים. מיד עם פרסום הידיעה החלו להגיע התגובות המתרעמות, כשבין היתר התגייסו לעניין גם לא מעט מפורסמים, בהם גם הראל סקעת שקרא לציבור הלהט"בי לפצוח במרד אזרחי ולהימנע מתשלום מיסים או שירות בצה"ל.

קובי דביר, יו"ר ארגון המשפחות הגאות במודיעין בעיר, כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "אני אפילו לא יודע מאיפה להתחיל, ואיך להביע את מידת הגועל מעמדתה של המדינה שלי. כן, שלי. אני ציוני אמיתי, ובכל זאת. אין גבול לעליבות של עמדת המדינה. תסתכלו טוב טוב על שלושת הילדים שלנו, ותתביישו. ואתה בנימין נתניהו, תבוא אלי לקבל שיעור בהלכות זכויות האדם ע"פ משנתו הרוויזיוניסטית הליברלית של זאב ז'בוטינסקי".

את הדס עמית, פעילה בארגון שהיא וזוגתה מגדלות יחד שני ילדים (כל אחת ילדה אחד מהם), תפסנו השבוע בדיוק ביום בו הגישה בקשה לקבלת צו הורות לבנה, שנולד לבת זוגתה ועד היום לא נחשב מבחינה חוקית כבנה של הדס. "עד עכשיו כשאין לי צו הורות, נוצר בעצם מצב בו אם חס וחלילה קורה לי משהו הבן שלי לא יקבל שום הגנות וייחשב כחסר כל זיקה חוקית אלי. מעבר לזה, יש עוד השלכות מענייני מיסוי ועד לפעמים בהם אתה מבקר אצל רופא שדורש לדעת מה הקשר שלי אל הילד".

עם אילו תחושות הסתובבת השבוע בעקבות הפרסומים על עמדת המדינה?

"משמעות האמירה הזאת היא מאוד קשה, אבסורדית אפילו. לא יכול להיות מצב בו המדינה נכנסת לתוך החלטות שרק הורים צריכים לקבל. אם מותר לך להביא ילדים ולקיים משפחה. בנוסף, אם המדינה לוקחת החלטה כזאת אז מה לגבי עבריינים דוגמת יגאל עמיר שהורשה להפוך לאבא בזמן שהוא יושב בכלא? למה אני צריכה להיות מתחת לפושעים? צריך לקחת את כל מי שקיבל את ההחלטה הזאת ולהראות להם את המחקרים הרבים שילדים למשפחות חד מיניות יוצאים מוצלחים בהרבה מאוד מדדים. לא רק שזו עמדה שמגיעה מתחושות בטן של אנשים חשוכים, אלא שהיא גם משפיעה על החיים של ושל הקהילה".

ההבהרה שהוציא משרד הרווחה לא מספקת אתכם?

"לא. הם טענו שזה רק ניסוח כושל אבל גם אמרו שבעצם המצב לא ישתנה. אני שואלת למה שהמצב לא ישתנה, הרי המציאות כבר השתנתה. הם אומרים שלא כדאי להעמיס על הילד "חריגות" כי החברה לא מקבלת את זה, אז בואו נשנה את החברה ואת הגישה שלה. זה לטפל בבעיה בצורה עקומה".

 

יאיר דנון