(new)ויקטורי
2017: כולם רואים אותך

2017: כולם רואים אותך

נגה שביט מרעות הצטלמה בחוף בבגד ים לתמונה שגרתית, אך זו מצאה את דרכה לקבוצת שיתוף המונית של גברים בפייסבוק # התוצאה – גל של הטרדות, שנפסקו רק לאחר שפייסבוק סגרה את הקבוצה. בתמונה למעלה: נגה שביט (צילום פרטי)

בשבוע שעבר העלו נשים רבות פוסטים בעמודי הפייסבוק שלהן בהם סיפרו על "מתקפת" הודעות והטרדות לסוגיהן שהן חוות לאחר שתמונות שלהן שותפו בקבוצת גברים ענקית. כך למשל, כתבת אתר 'וואלה' בשם מאיה עשת, שכתבה פוסט שעורר גל תגובות המוני: "אז ביממה האחרונה מגיעות עשרות בקשות חברות מגברים שאין לי שום חבר משותף איתם, הודעות מחשידות ולייקים משום מקום. זה לקח זמן עד שהבנתי שתמונת פרופיל שהעליתי לפני שנתיים, עם חשיפתה של מאי פאטל שהתלוננה נגד לירן חג'בי, פורסמה בקבוצה משונה בשם Fathers for justice and peace. נשמע חמוד? פחות. 150 אלף גברים שמפרסמים ערימות של חרא, ובעיקר תמונות של נשים. ככה, בלי כלום. תמונה, ומשם לכו תטרידו".

עשת שיתפה בעמוד שלה חלק מאותן שלל הודעות שקיבלה וגם את ההתכתבות שלה עם מנהל הקבוצה והאיש ששיתף את תמונתה, גבר בשם "רפאל רובין", המחזיק בכמה וכמה פרופילים בפייסבוק. בינתיים לאחר גל הדיווחים של נשים להנהלת הפייסבוק נסגרה הקבוצה לצמיתות.

מי שעוד חוותה בדיוק אותו הדבר בשבוע שעבר, היא נגה שביט, צעירה תושבת רעות הלומדת כיום בחיפה. היא מספרת: "אותו רפאל רובין שיתף בקבוצה הזאת תמונה בה אני מצולמת מהגב בבגד ים בחוף. תמונה שהייתה תמונת הפרופיל שלי".

איך נודע לך שהתמונה שותפה בקבוצה הזאת?

"זה היה יום רביעי בבוקר ואני הייתי בדרך לעשות בייביסיטר. כבר בדרך התחלתי לקבל הודעות מחברים שהתמונה שלי שותפה באיזו קבוצת גברים המונית. זה היה נראה לי מאוד מוזר, אבל כבר למדתי שעולם המדיה יכול להיות מאוד מלוכלך לפעמים. כשהגעתי לעבודה התחלתי לחשוב מה אני יכולה עכשיו לעשות. נכנסתי לקבוצה, שאז הייתה קבוצה פתוחה ורק לאחר מכן נהפכה לקבוצה סגורה, והתחלתי להסתכל מה קורה שם. מסתבר שיש שם המוני גברים מכל מיני מקומות בעולם, ואותו רובין מעלה לשם תמונות של נשים וילדות כשהתגובות בחלקן מאוד סקסיטיות. הקבוצה הזאת בעיקרון היא מעוז מיזוגני של החפצה ויחס מאוד לא מכבד כלפי נשים".

ניסית להגיע אל אותו רפאל רובין?

"בן הזוג שלי הצליח לדבר איתו. איכשהו הוא מצא את המספר של אותו רובין והתקשר אליו. בהתחלה הוא ענה שהוא עסוק וניתק, אבל בסופו של דבר בן הזוג הצליח לתפוס אותו שוב ואז הוא ענה שהוא לא עשה שום דבר לא חוקי. זה באמת נכון, אין פה עבירה על החוק מפני שהפרופיל שלי פתוח וכל אחד יכול לשתף תמונות שהעלתי לשם בעצמי.

מה עשית לאחר מכן?

"ברגע שהבנתי שזה משהו כזה, החלטתי שאין סיכוי שאני נותנת לזה להימשך. החלטתי שאני מתכוונת לדבר עם הנהלת פייסבוק, לבקש מאנשים לדווח על הקבוצה ועל אותו רפאל רובין ולבקש מחברים שלי שידווחו על הקבוצה. וזה מה שקרה. דיברתי עם פייסבוק שבהתחלה נתנו לי תשובה לאקונית. רק אחרי שהם סגרו את הקבוצה קיבלתי מהם מייל תודה על כך שדיווחתי ועזרתי להם 'לשמור על פייסבוק כמקום בטוח'. בחייאת, שיתוף הפעולה מצידם הגיע מאוד מאוחר ורק אחרי שנוצר גל של דיווחים על הקבוצה והאיש".

אז עד כמה "הותקפת" באותו יום בהודעות?

"חוויתי סוג של מתקפה עם המון בקשות חברות והודעות מאנשים שאני לא מכירה. אחד מהם אפילו ניסה להתקשר אלי דרך הפייסבוק וחסמתי אותו. בסך הכל זה לא היה מזעזע, בטח בהשוואה למה שנשים אחרות עברו. דיברתי עם עוד כמה שהתמונות שלהן הופצו באותה קבוצה ואני יודעת שעבור חלקן זה היה מאוד טראומטי".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21