החלה המהפכה התיכנונית

אושרה התוכנית המאפשרת תוספות בניה ברחבי העיר, למעט רעות ומכבים. מעכשיו יוכלו תושבי מודיעין להוסיף תוספות בניה בהליך מקוצר ללא צורך בשינוי תב"ע. המשמעות – גל בקשות לתוספות בניה בהליך מהיר בוועדת התכנון והבניה ועלויות נמוכות יותר לבניה עצמה. יו"ר לשכת המתווכים: "נאבד כמה עשרות עיסקאות נדל"ן בשנה, אבל הנזק יהיה שולי"

פורסם ב: 16:02 18/7/17 | מאת: יהודה גולן,צילום ארכיון | פרויקטים ודיור, נדל"ן ועסקים


בתום הליך שנמשך כשנתיים (ולאחר ניסוי רחב היקף שהצליח בשכונת המגינים) אישרה בשבוע שעבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה את התכנית המקיפה של העיר שבמרכזה עידכון של תכניות המתאר השכונתיות, שחלות על כל מגרשי המגורים הבנויים במודיעין (לא כולל מכבים רעות).

שכונת המגינים: הניסוי שהצליח כאן מורחב לשאר מודיעין (צילום ארכיון)

התכנית מהווה מסגרת תכנונית שקופה ומהירה לתוספות והשלמות בינוי, במטרה לאפשר התאמות לצרכי האוכלוסייה, וזאת "לצד שמירה קפדנית על איכות המרקם הבנוי ושמירת חזות פני העיר ואיכויות הבנייה", כמאמר הוועדה. התכנית חלה על כל מגרש בתום חמש שנים מיום אכלוס המבנה שבתחומו.

עם אישורה הסופי של התכנית יוכלו בעלי דירות העומדים בקריטריונים שנקבעו בה להגיש באופן עצמאי בקשה להיתר ונספח אדריכלי לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, ללא צורך בהגשת בקשה לשינוי התב"ע (תכנית בניין עיר).

התכנית הוכנה על ידי משרד האדריכלים נעמה מליס בשיתוף עם אגף ההנדסה של העירייה. במליאת הוועדה הציגה האדריכלית נעמה מליס, ראש צוות תכנון תכנית המתאר של העיר, את תהליך העבודה שנעשה לגיבוש התכנית ואת המבנה שלה. הנחיות העיצוב האדריכלי המוטמעות בתכנית מאפשרות ניצול חללים כלואים, הרחבות בקונטור המבנה והוספת חדרים על גגות המבנים, בהתאם להוראות התכנית. חשוב להדגיש כי התכנית אינה מוסיפה יחידות דיור וכי לא כל יחידת דיור בעיר ניתנת להרחבה במסגרתה.

התכנית מחלקת את העיר לטיפוסי בינוי שקיימים בה: צמוד קרקע, צמוד קרקע טורי, גן-גג, "רגיל", עמק, פינתי, מדורג, קשתי-"כתר" ורב קומות. התכנית מפרטת עבור כל טיפוס את מגוון ההרחבות המותרות בו. מסמכי התכנית המלאים לעדכון תכניות המתאר השכונתיות ומצגת הבהרות בנושא יעלו לאתר העירייה לעיון הציבור בשבועות הקרובים, למשך תקופת ההפקדה.

* * *

בקרב המתווכים בעיר יש כבר הערכות על עומק הפגיעה הצפויה בהיקף העבודה, שכן התוכנית תאפשר לתושבים רבים יותר לוותר על הליך מכירת דירתם וקניית דירה גדולה יותר, אלא פשוט לבצע את תוספת הבניה הנדרשת להתאמת צרכי המשפחה. יחד עם זאת, יו"ר לשכת המתווכים זאב שומכר מעריך כי הפגיעה בהיקף עיסקאות הנדל"ן תהיה שולית: "יש במודיעין כ-500-600 עסקאות יד שניה בשנה ואני מעריך שנאבד כשלושים ארבעים עיסקאות, כך שהפגיעה לא תהיה משמעותית".

אז המצב לא נורא...

"מדובר בצעד מבורך שהמתווכים בעיר מאמצים ויש לו גם יתרון גדול עבורנו, כי ייכנסו לשוק יד שניה הרבה דירות גדולות יותר אחרי תוספות בניה של חדר או מחסן. אלה יימכרו במחירים נמוכים יותר לעומת דירות בגדלים אלה שנבנו במקור, כך שהמתווכים ייחשפו לסוג חדש של דירות".

* * *

"תכנית המתאר לשלב הראשון של מודיעין מהווה מסגרת תכנונית שקופה לתוספות והשלמות בניה, במטרה לאפשר התאמות לצרכי האוכלוסייה", אמר ראש העיריה חיים ביבס. "תהליך מקצועי זה, שנעשה במהלך השנתיים וחצי האחרונות, נועד לשפר את המשך תכנון עתידה של העיר שלנו. מודיעין היא העיר המתוכננת ביותר בישראל, עובדה המאפשרת לנו לפעול לטובת עתיד ילדינו ואנחנו נעשה הכל כדי לאפשר לתושבי העיר להמשיך וליהנות מהעיר שלנו".

מחזיק תיק הבינוי מיכאל חרל"פ אמר: "אני שמח שבמשמרת שלי כמחזיק תיק הבינוי מקדמים תכנית חשובה כל כך להתפתחות העיר. בשנים האחרונות גברה בקשתם של תושבי העיר להרחיב את דירתם עקב הגדלת המשפחה, ובכך אנחנו יכולים לאפשר להם להישאר בדירה מבלי לעבור לדיור אחר אשר עלותו רבה מאוד.

"אחרי חשיבה רבה בנושא החליטה העירייה לבוא לכיוון התושבים וחיפשה את הדרך כיצד להקל עליהם בתחומי הבנייה בעיר והרחבות הבנייה. אחרי מאמצים רבים, עשרות פגישות ועבודת צוות של גורמים רבים הגענו לתכנית מצוינת, שמצד אחד מאפשרת לתושבי העיר לשפר את איכות ורווחת בתיהם, אך מנגד אינה פוגעת בחזות פני העיר. התוכנית שאושרה קובעת עקרונות לתוספות בינוי וקריטריונים להרחבה ושיטת ההרחבה, והיא תופקד לעיון הציבור. זו הזדמנות נהדרת להודות לאגף ההנדסה בראשות צחי כץ על העבודה המאומצת בליווי התוכנית".

לכתבה זאת התפרסמו 3 תגובות תגובה חדשה
1. מותנה בקבלת אישור כל בעלי הדירות בבניין ומהווה ירידה מאחריות הקבלן רלוונטי למעט דירות ורק לבניינים בני 7 שנים ומעלה וכפוף לאישורים מתאימים, ‏(18.07.17)

1. לאחר בירור,עלול לסבך משפטית מול הקבלן, 2. לא רלוונטי לדירות למשתכן .

2. האם זה כולל גם את השכונות החדשות נופים וציפורים? (לת) NMOSHE ‏(19.07.17)
3. כל הכבוד לראש העיר , זו עזרה ענקית למשפחות מתרחבות עופר ‏(19.07.17)

שינוי מרענן