(new)דיור מוגן 1/7/18
האם בכיפת ברזל ערוכים לסבב הבא?

האם בכיפת ברזל ערוכים לסבב הבא?

רס"ן שי קוגניצקי ממודיעין, מפקד בכיר במערך "כיפת ברזל", מבצע הערכת מוכנות של השמיים הישראלים למתקפה נוספת של טילים. הוא סבור שיהיה סבב לחימה נוסף עם החמאס בעזה. מתגאה בשיעור יירוט של כמעט מאה אחוז . ומפתיע באשר לזהות החיילים הטובים ביותר בסוללות – החיילות! צילום ארכיון. כיפת ברזל

למרות שרס"ן שי קוגניצקי (37) עסוק כל היום באיומים על מדינת ישראל ובסכנה המוחשית מטילים, רקטות וכל מיני דברים מעופפים ומסוכנים אחרים שעלולים בכל רגע ליפול על ראשנו, הראיון הזה הוא די במפתיע ראיון אופטימי מאד. הוא ישן טוב מאד בלילה ואין לו חלומות ביעותים, וכשברקורד שלך פיקוד על סוללת כיפת ברזל, והצלחה של הרבה מעבר לתשעים אחוז ביירוט מטרות אוייב, אתה פשוט יודע מה החיילים שלך יכולים לעשות, וזה די ב"הפוך על הפוך" מרגיע, לפחות אותו, הרבה יותר.

אבל אל תתנו לשקט הנפשי שלו להטעות. שלוש שנים בדיוק לאחר מבצע צוק איתן, שי קוגניצקי לגמרי מודע לסכנות שגם חיזבאללה וגם חמאס וכמובן גם גורמים רחוקים יותר, כמו איראן למשל, מסוגלים לייצר ולאיים עלינו די במהירות וכנראה גם די בהפתעה. "מכאן אנחנו גוזרים התעסקות בכל יום ובכל שעה באיומים האלה, בונים תרחישים ולא מפסיקים להתאמן אפילו לרגע", הוא אומר.

שי קוזניצקי. "אנחנו מאמינים שסבב הלחימה הבא יהיה קשה יותר מאשר היה בצוק איתן"

הוא נשוי ליעל, ילידת רעות, ולהם תינוק (יהונתן) בן ארבעה חודשים. הוא עשה את כל שירותו הצבאי - מאז התגייס במרץ 1999 - במסלול ההגנה האווירית, מה שפעם קראו נ.מ. הוא עבר את מסלול הקצונה ושירת במערך טילי הכתף סטינגר (קרקע-אוויר), שם עבר שורת תפקידים עד שמונה למפקד גדוד. לפני מבצע "עמוד ענן", בשנת 2012, הוא ביצע הסבה לפרוייקט כיפת ברזל שנכנס אז לשירות נרחב בצה"ל. הוא קיבל את הפיקוד על סוללה ושבועיים אחר כך החל המבצע. "זו היתה למעשה טבילת האש הראשונה של כיפת ברזל", הוא מספר.

מאז "עמוד ענן", כשהסוללה שעליה פיקד קוגניצקי היתה אחראית להגנת מרחב עוטף עזה (כלומר אשקלון, אשדוד והסביבה) הספיק קוזניצקי גם לעבור את "צוק איתן", שלדבריו "היה אופרה אחרת מבחינת כמות הירי, היקף האש והפעילות בכלל". ב"צוק איתן" הוא פיקד על הסוללה באזור המרכז, כלומר הגן על הבית ממש והיישובים שנכללו במרחב ההגנה של הסוללה "שלו" בהם מודיעין, נס ציונה, רחובות, ראשון לציון ויישובי הסביבה עד לקריית גת בדרום.

מה מבנה הסוללה?

"בסוללה יש מספר משגרים. אני לא יכול לומר כמה אבל למשל מה שהיה כאן במודיעין, על הגבעה שכולם ראו ליד כביש 431, הוא משגר אחד מתוך כמה שמרכיבים את הסוללה. בנקודה מרכזית בגזרה שבה פרושים משגרי הסוללה נמצאת נקודת הפיקוד, ממנה אני שולט בסוללה".

זו תחושה מוזרה להגן על הבית שלך ממש?

"בזמן הלחימה אין לך זמן לחשוב על זה במושגים כאלה. אבל זה ברור לך ולחיילים, במיוחד לאלה שגרים בשפלה ובמרכז, שכאן אנחנו מדברים על ממש הגנה על הבית. הרי אשתי יעל והוריה נמצאים במודיעין וכשזיהינו ירי לכיוון מודיעין והסביבה, אז אתה לא יכול להתחמק מהמחשבה על הבית".

ומה? מפחדים יותר? מתרגשים יותר כשהירי הוא לכיוון העיר מודיעין?

"אין זמן לפחד יותר או להתרגש יותר, כשאנחנו מזהים ירי כולם תוך חלקיק שניה בעבודה מלאה להפיל את האיום שמתקרב לעברנו", הוא אומר ומספר כי לאחר סיום תפקידו כמפקד סוללת כיפת ברזל עבר לתפקיד מטה בקריה כראש מדור מבצעים, ובעוד זמן מה ישובץ שוב במערך הקרבי בתפקיד חדש.

אז איך עבר עליך מבצע "צוק איתן"?

"אם ב'עמוד ענן' התחילה ההיסטוריה של כיפת ברזל מבחינה מבצעית, הרי שהטווחים היו קצרים יחסית ולגוש דן בוצע ירי של שתי מטרות בלבד. אבל ב'צוק איתן' זה כבר היה אחרת והירי לגוש דן היה משמעותי ביותר".

למשל?

"מבצע 'צוק איתן' נפתח ב־7 ביולי והסתיים לאחר 51 ימי לחימה, ב-26 באוגוסט. המבצע התאפיין בהיקף נרחב ביותר של ירי תלול מסלול הן מבחינת כמות הירי שבוצעה והן מבחינת הטווח שהתרחב מאד לעבר העורף הישראלי. אלפי רקטות נורו לעבר מדינת ישראל, כשמתוכן יורטו 754 מטרות תלויות מסלול, כלומר היו לנו 89 אחוז הצלחה".

לכל רקטה שירו על ישראל ירית טיל מיירט?

"לא. רק לאלה שהמערכת סימנה לנו שהרקטה או הטיל מסכנים חיים והם במסלול פגיעה בריכוז אוכלוסיה. אבל בכללי לגבי גילוי והתרעה, הרי שנתגלו על-ידי המערכת שלנו 3,389 מתוך 3,393 מטרות 'תלולות מסלול' שנורו על מדינת ישראל. זה 99.8 הצלחה. בנוסף בוצע ירוט מוצלח של שני כלי טייס בלתי מאוישים שניסו לחדור לשטח ישראל".

נשמע שעבדתם ב"טורים" משוגעים.

"ועוד איך. מאפייני המבצע הכתיבו הערכות מוגברת של מערך ההגנה האווירית כולו, כולל הקמה מהירה של ארבע סוללות נוספות של כיפת ברזל, תוך כדי המבצע עצמו. בנוסף, במהלך המבצע התמודד המערך עם מגוון אתגרים ייחודיים ועם יירוטים ראשונים של מספר סוללות. המערך התמודד גם עם ניסיונות של חדירת כלי טייס בלתי מאוישים לשטח ישראל".

* * *

בצה"ל אישרו לפרסם כי "ערב היציאה למבצע צוק איתן, ב-7 ביולי 2014, עמד מספר הסוללות של כיפת ברזל על חמש סוללות סדירות וסוללת מילואים אחת. נוכח אירועי 'שובו אחים' וההסלמה שהגיעה בעקבותיהם, נקלטה ב-5 ביולי הסוללה השביעית של "כיפת ברזל" בנוהל מזורז וב-7 ביולי היא נפרשה בשטח. כעבור יומיים בלבד כבר ביצעה הסוללה יירוט ראשון מוצלח ב-9.7.14.

עם היציאה למבצע הוחלט להאיץ את הקמת הסוללות הנוספות שהן סוללות מילואים, וב-8 יולי, עם פתיחת מבצע 'צוק איתן' הוחלט על הקמת מיידית של סוללה שמינית של 'כיפת ברזל'. נוכח דחיפות המשימה ומורכבותה הופעלה המשימה בנוהל מזורז, כולל אישור עבודה בשבת. הסוללה נקלטה ביום שבת, 12.7.14, ונפרשה במרחב השרון כסוללת מילואים. ב-12 ביולי (יום שבת), יומו הרביעי של מבצע 'צוק איתן', ולאחר שיגורי טילים מרובים לעבר מרבית שטחי הארץ, הוחלט על הקמת סוללה תשיעית בנוהל מזורז. ב-15 ביולי הוחלט על הקמת סוללת כיפת ברול עשירית".

שי, ההצלחה של כיפת ברזל איננה מוטלת בספק. היתרון הזה יישמר גם בעתיד?

"ללא ספק, כי יש לנו יתרון טכנולוגי גדול מאד, אבל יחד עם זאת אני מאד מודאג מכך שהאזרחים סומכים יותר מדי על כיפת ברזל וחשוב מאד שאנשים יתמגנו ולא רק יסמכו על כיפת ברזל. אנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם פיקוד העורף, אבל ראינו בצוק איתן שהיו אנשים שבזמן ירי ואזעקות המשיכו לשבת בבתי הקפה ולא מיהרו למקלטים וזה לא בסדר".

למרות שמערכות ההגנה האוירית יעילות מאד?

" יש למדינת ישראל את המערכות המתקדמות ביותר בעולם, כמו חץ ושרביט קסמים וכיפת ברזל. אין את זה בשום מקום אחר והמערכות הללו גם משתפרות ועוברות שינויים טכנולוגים כל הזמן על פי דרישות שלנו. ובכל זאת, אי אפשר לסמוך במאה אחוז על כך שבכל ירי נפיל את הרקטה".

דבר קצת על המוטיווציה של החיילים שלך בכיפת ברזל. הרי הם לא הולכים לגולני או לצנחנים.

"אבל הם לוחמים לכל דבר והמוטיווציה שלהם בשמיים. הביקוש לשרת במערך כיפת ברזל עולה מאד, ממש כמו בחטיבות החי"ר. כל חייל בסוללת כיפת ברזל מבין בדיוק מה המשמעות של תפקידו ומה מצפים ממנו ובעיקר מה ההשלכות אם הוא לא ימלא את תפקידו ואם היירוט ייכשל. וזה קשה, כי לשבת עירני מול מסך המכ"מ 24/7 זה לא פשוט ויש שעות קשות, וכשיש ירי רקטה לעבר ישראל, אין לסוללה יותר מדי זמן להגיב. לפעמים זה חמש שניות לא יותר, אז העירנות היא מקסימלית בכל רגע".

איך מתבצעים האימונים שלכם?

"הכל בסימולטור. לא יורים טיל אמיתי כי זה יקר מדי. אנחנו מתאמנים כל הזמן ונמצאים בדריכות כל הזמן, כי אנחנו יודעים שסבב הלחימה הבא מתקרב ויפרוץ גם הפעם בהפתעה".

ואיך מתכוננים להפתעה הזאת?

"חיל האוויר וצה"ל בכלל לומדים כל הזמן את האוייב מבחינת מודיעין, מה יש להם ומה אין להם ולמה הם מסוגלים. לכן אנחנו גם מתאמנים לתרחיש הכי חמור של ירי מסיבי מאד, ואנחנו מאמינים שסבב הלחימה הבא יהיה קשה יותר מאשר היה בצוק איתן".

מי הכי טובים אצלכם?

"הבנות. ללא ספק. הבנות הלוחמות שלנו מגלות רמה מקצועית אדירה, כולל יכולת ריכוז הרבה יותר גבוהה מבנים. הן מסוגלות להתמקד במטרה בצורה הרבה יותר יעילה, ולכן אני מאד אשמח שיגיעו אלינו לסוללות כמה שיותר בנות".

אתה אופטימי?

"כן, כי אני יודע מהי המוטיווציה של החיילים שלנו ואני מכיר את רמת הטכנולוגיה של הכלים שעומדים לרשותנו. אני יודע שהחיילים בסוללות כיפת ברזל מבינים היטב את המשמעות של המשימה שעומדת בפניהם, ואת האתגר המקצועי שעימו הם צריכים להתמודד ושבאמת הם מגינים על הבית שלהם. זאת לא סתם סיסמה. חיילי סוללות כיפת ברזל מגינים על המשפחות שלהם".

יאיר דנון