דיור מוגן 2
כיצד תנסחו הסכם ממון חוקי והוגן?

כיצד תנסחו הסכם ממון חוקי והוגן?

אם אתם מעוניינים לנסח הסכם ממון עם בן או בת הזוג, חשוב שתעשו זאת בחוכמה! במאמר זה תוכלו ללמוד על מה שחשוב לדעת על ניסוח הסכמי ממון.

קצת מידע כללי על הסכמי ממון

לשלבים השונים של מערכות יחסים בין בני זוג יש חוקים שונים הן לגבי ירושות והן לגבי חלוקת הרכוש המשותף במקרה של פרידה. פעמים רבות, בני הזוג היו מעדיפים לקבל החלטות לגבי אופן חלוקת הרכוש ביניהם מראש ובהסכמה ולא לאפשר לחוק להתערב ולשם כך, הם פונים לעורך דין ומנסחים ביחד את הסכם הממון המתאים להם והמוסכם עליהם באופן אישי. הסכם זה הוא בעל תוקף משפטי מלא והוא מחייב את שני בני הזוג.

לשם מה צריך אותו?

אנשים רבים, ובעיקר הצעירים יותר שבהם, לא מבינים את החשיבות ואת הצורך בהסכמי ממון. לעתים, הם אף חוששים להציע לבן או בת הזוג שלהם לנסח אחד, מפני שהסכמי ממון עוסקים בשאלה, מה יקרה לאחר הפרידה? והרי אף זוג לא מעוניין לחשוב על מצב זה. יחד עם זאת, הסכם ממון הוא הדרך הטובה ביותר להבטיח, שבמידה והזוג אכן יחליט להיפרד, לא יהיו מאבקים בכל הנוגע לרכוש המשותף.

עדיף מוקדם מאשר מאוחר!

כשזוג מחליט למסד את יחסיו, הוא עושה זאת במטרה להישאר ביחד למשך שנים ארוכות ולמעשה, למשך שארית חייו. זוהי הסיבה לכך, שמחשבות על פרידה אפשרית כלל לא עומדות על הפרק. יחד עם זאת, זהו הזמן האידיאלי לניסוח הסכם ממון, משום שזוהי התקופה, בה שני בני הזוג אוהבים האחד את השני יותר מתמיד.

למה דווקא כשאוהבים?

היתרון הגדול בניסוח הסכמי ממון דווקא בתקופה, שבה בני הזוג אוהבים ולא רוצים לחשוב על מקרה של פרידה הוא, שאז שני בני הזוג נוטים להיות יותר אדיבים ונדיבים ואז אין רגשות של כעס וטינה האחד כלפי השני, כפי שיש בתקופה שלקראת פרידה. אז קל יותר לנסח הסכם הוגן לשני הצדדים בהסכמה מלאה.

אז איך עושים את זה?

כאמור, הסכם ממון הוא מסמך משפטי והיות שכך, חשוב לנסח אותו בעזרת עורך דין. עורכי הדין המתמחים בניסוח הסכמי ממון הם מתחום דיני המשפחה וכאשר אתם בוחרים לעצמכם עורך דין לניסוח ההסכם, חשוב לבחור אותו על סמך המקצועיות והניסיון שלו. דבר נוסף שחשוב לדעת הוא, שבאפשרותכם לשנות ולנסח מחדש את ההסכם שלכם וההסכם האחרון הוא יהיה זה שקובע במקרה הצורך.

יאיר דנון