(new)ויקטורי
שולט בחומר

שולט בחומר

שלומי סנדק ממודיעין, המכונה גם "גורו הקנאביס הישראלי", מרוצה מהמהפיכה שעוברת על התחום בארץ, גם אם היא איטית מדי לטעמו . הוא מתפרנס מייעוץ לחולים המבקשים לקבל את הקנאביס במרשם. דוחק במשרד הבריאות לממש את התחיבויותיו . מכשיר חקלאים לחוות הגידול העתידיות.  ומבהיר: המטרה אינה רק קידום המריחואנה הרפואית אלא ליגליזציה מלאה. בתמונה שלומי סנדק . צילום אינגריד מולר

בימים בהם מהפיכת הלגליזציה של הקנאביס שוטפת את העולם, וגם בישראל מתחילים לראות ניצני שינוי, נדמה כי נשכח מעט האיש שהוביל את המאבק הציבורי והתודעתי מימיו הראשונים. בעולם הקנאביס הישראלי שלומי סנדק ממודיעין הוא לא פחות מהאב המייסד, הרצל של הקנאביס אם תרצו.

הוא נחשף לתכונותיו הרפואיות של הצמח כבר בתחילת שנות התשעים, ולאחר מפגש עם חוקר הקנאביס הישראלי פרופסור אבי משולם החל סנדק בניסיונותיו לשנות סדרי עולם. בניגוד לאווירה הציבורית כיום, בה עישון קנאביס נתפס כעניין נורמטיבי למדי, שנות התשעים היו שונות לגמרי. היו אלה הימים בהם הרשות למלחמה בסמים עדיין הפיקה קמפיינים מאיימים ועל מסכי הטלוויזיה לא נראה מעולם ג'וינט בשעות הפריים טיים. בשנת 1994 סנדק הוציא לאור את הספר "עשב השדה" ולאחר מכן הקים יחד עם בועז וכטל את מפלגת "עלה ירוק", שמכל ניסיונותיה להיכנס לכנסת נותר בזיכרון הציבורי בעיקר הסלוגן "עלה ירוק או עלה לניידת".

בשנת 2009 עזב סנדק סופית את המפלגה ואת הפוליטיקה ומאז הוא עוסק במאבק מול משרד הבריאות בנושא מריחואנה רפואית והאישורים הניתנים למבקשי המרשם. שנים ארוכות הוא נאבק מול ראשי המשרד בניסיונות, שחלקם העלו פרי, להביא לפתיחות מחשבתית של הממסד הרפואי בישראל מול סגולות הצמח והדרכים השונות בהן השימוש בו – לפחות באופן תיאורטי – הוא יכול לסייע לחולים במגוון מחלות, מאפליפסיה ועד לפוסט טראומה. בשנות מאבקו לא היסס סנדק גם לעורר מיני פרובוקציה, כאשר במהלך דיון בעניין בכנסת שלף ג'וינט והגיש אותו לחולה שבא לדבר מול חברי הכנסת.

באמצע 2017, נראה כי נושא המריחואנה הרפואית בפרט ובכלל עמדת המדינה בנוגע להתמודדות עם נושא השימוש בקנאביס, נמצא בנקודה הכי מתקדמת בה היה אי פעם. לאחרונה הודיעה המדינה כי תאפשר הקמת ארבעים חוות גידול קנאביס נוספות, השר ארדן הכריז על קידום מדיניות "אי הפללה" וגם מספר הרישיונות לקבלת מריחואנה רפואית נמצא בעלייה.

* * *

מדי שבוע נוסע סנדק, 58, לנתניה, שם הוא ושותפו מלווים מטופלים בדרכם אל הרישיון הנכסף. "אחרי שאנחנו בודקים שהם עומדים בקריטריונים מתחיל הטיפול. אם מתקשר מישהו שמספר שהוא סובל מגלוקומה או פיברומיאלגיה או דיכאון, דברים שקנאביס בנוי כמו כפפה ליד עבורם אבל הם לא מוכרים מצד משרד הבריאות, אז מטופלים כאלה לא אפגוש. אנחנו לומדים את התיק ומפנים אותם אל הרופאים המתאימים ולאחר מכן מלווים אותם לאורך התהליך, כולל ערעורים אם צריך, עד לסיומו".

לכמה מטופלים כאלה כבר סייעתם עד היום?

"עברנו כבר את התשעת אלפים, שזה אומר שבערך אחד מכל שלושה אנשים בארץ שיש להם רישיון לקנאביס עבר דרכי".

עם התגברות זרם בקשות הרישיונות והפתיחות היחסית שמתחילה לנשוב ממסדרונות משרד הבריאות, החלו רבים נוספים לעשות את מה שסנדק עושה, רק שבתעריפים אחרים לגמרי. "כולם מנסים לסחוט מהם כסף והם כל כך מיואשים שהם גם מוכנים לשלם לכולם. מחולים אונקולגיים אני לא לוקח כסף, גם אם זה שרי אריסון. אני ישר מפנה אותם אל הרופא המתאים. יש היום חברות שמציעות את אותו שירות שאני נותן, כשהן גובות על זה בין 6,000-12,000 שקל. אני לוקח 450 שקל, שמממנים את הפעילות שלי, שכוללת להגיע לוועדות בכנסת, לשכנע רופאים ולענות לכל הפונים אלי. בוא נגיד שמשמונה בבוקר עד שש בערב אני כל הזמן בזה".

בעוד סנדק מספר על לוח הזמנים העמוס, על מסך המחשב שלו ממשיכות להגיע בכל כמה דקות עוד ועוד הודעות במייל ובפייסבוק. כשאני שואל אותו כיצד הוא מתפרנס לנוכח הסכומים הקטנים שהוא גובה עבור שירותיו, סנדק פוצח בתשובה שיכלה בקלות להגיע גם מצעיר היפי אמריקאי בשנות ה-60.

סנדק. גם בקרב הנוער נרשמה ירידה בשימוש (צילום אינגריד מולר)

"בגילי אתה מבין כבר שכסף זה לא הכל בחיים. לחשוב שכל הבריאה המושלמת הזאת מסביב, המרחק הבדיוק מדוייק שלנו מהשמש ומחזור החיים, שכל זה נברא רק כדי שנעשה עוד כסף? כסף לא יעשה אותך מאושר. לבת הזוגי שלי יש את המשכורת שלה מרשות העתיקות ויש לנו כבר בית. כמה סטייקים כבר יכול בן אדם לאכול? יש לי מכונית סיטרואן C1 וגם אם ארוויח מחר מיליונים לא אחליף אותה למשהו מנקר עיניים. אולי זה קשור גם לעבר הסוציאליסטי שלי, יש לי שורשים שוויונים. בסופו של דבר אני מאמין שצריך לצמצם פערים ושכל בני האדם נולדו שווים".

מה המצב היום בתחום הקנאביס הרפואי?

"יש התקדמות. נוספו התוויות שעבורן מקבלים קנאביס כמו טורט, פרקינסון ופוסט טראומה. אלו מחלות שבעבר לא אישרו. עדיין הדרך עד ארוכה. מצד אחד עדים להבטחות של משרד הבריאות כמו לפני שבועיים, שזמן ההמתנה הארוך ביחידה לקנאביס רפואי יקוצר ומספר הטלפניות יוכפל. בפועל זה עוד לא קרה. אני מקבל צילומי מסך מאנשים שממתינים שלוש וארבע שעות בטלפון. ומדובר על אנשים שעבורם קנאביס יכול להיות ההבדל בין איכות חיים נורמלית לחוסר מוחלט באיכות חיים. חולה פרקינסון בלי קנאביס לא יכול לחתום את השם שלו, שלא לדבר על לצאת לעבוד. אז בעיניי הסחבת הזאת היא בלתי נסבלת. הדרך לקבלת רישיון לקנאביס רפואי עדיין מייגעת הרבה יותר ממה שצריכה להיות. עדיין צריך לעבור דרך מרפאות כאב וטיפולים תרופתיים והמון בירוקרטיה לאחר מכן. חלק גדול מהעבודה שלי זה לעודד אותם לא להתייאש".

יכול להיות שהמגמה תתהפך?

"אין דרך חזרה ממה שקורה פה, אבל עדיין עושים מה שאפשר כדי לעכב את ההתקדמות. בסך הכל לראשי משרד הבריאות יש כוונות טובות ואני לא אומר את זה כדי להתחנף למישהו. אף אחד לא יושב במשרד הבריאות ואומר 'מה נעשה כדי להקשות על החולים'. אבל גם הם צריכים להתמודד עם כל מיני גורמים כמו המשרד לביטחון פנים שלא ממש תומך בקנאביס, ככה שזה יותר מורכב ממה שנראה בחוץ. יש פה אינטרסים ופוליטיקה".

* * *

כאמור, במקביל למאבקו של סנדק בנושא המריחואנה הרפואית, ישראל מתקדמת לכיוון לגליזציה. בין אם ביוזמת המדינה (כמו במקרה של חוק "אי ההפללה" שיזמה חברת הכנסת מהליכוד שרן השכל) או ביוזמות פרטיות. אבל עד שזה יקרה, כבר פועלים בישראל גורמי הפצת קנאביס באופן בלתי חוקי. הבולט בהם בשנה האחרונה הוא "טלגראס" - פלטפורמת ממכר קנאביס באפליקציית הטלגראם, אותה הקים פעיל הלגליזציה עמוס דב סילבר והוא מפעיל אותה מארה"ב בה הוא מתגורר. סילבר עזב את הארץ לאחר שהורשע באחזקת קנאביס וריצה עונש מאסר. ככל הידוע, מאות סוחרים משתמשים ב"טלגראס" כדי להביא את מרכלתם לעשרות אלפי לקוחות. החוק אינו יכול לאסור על השימוש באפליקציה, אבל המשטרה כבר הצליחה להחדיר לארגון סוחר סמוי, שהביא להפללת כמה עשרות סוחרים.

כאחד החלוצים בתחום, איך אתה רואה את מה שקורה עכשיו?

"הטכנולוגיה התפתחה בשנים האחרונות ואותם שקרים של הרשות למלחמה בסמים כבר לא תופסים. היום בכל פעם שהם אומרים 'מחקרים מראים' אני מחפש את המחקר ומפריך את הטענות שלהם. הם כבר הודו בכישלון ובדיונים האחרונים בכנסת בנושא, הביטוי 'נזקים הקנאביס' כבר לא הוזכר אפילו פעם אחת. הרפורמה נתקעה בדרך למרות הבטחות, אז בא הטלגראס והזיז את העניין קדימה. הלגליזציה כאן על אפם וחמתם. בעולם מקביל אמנם, אבל היא כאן. היום יותר קל מאי פעם לקנות מריחואנה. אני מקווה שבאיזשהו שלב הם יבינו שמה שקורה עכשיו הוא טיפשי, מפני שמי שמרוויח בינתיים זה כולם חוץ מהמדינה".

אז מה השלב הבא לדעתך?

"מה עשו באמסטרדם? לקחו את כל סוחרי הסמים ונתנו רק להם לפתוח את הקופי שופז, עם הגבלה שמותר להם למכור אך ורק קנאביס. למה שלא ניקח היום את כל מי שסוחר בטלגראס וניתן לו לפתוח איזו חנות קטנה ושישלם מיסים למדינה?. המדינה תרוויח והסוחר יפסיק להיות עבריין".

אתה באמת סבור שתהיה לגליזציה בישראל?

"כן, בטח. זה התחיל בארצות הברית, שם זה כמו קוביות דומינו שנופלות אחת אחרי השנייה. משם זה כבר זולג עד לישראל. בהתחלה הפחידו אותנו שאם תהיה לגליזציה יהיו יותר תאונות דרכים וכולי. הנה, יש לגלזציה בקולורדו ומה קרה? תאונות הדרכים התמעטו. עוד לא מצאו השפעה שלילית ללגליזציה. גם בקרב בני נוער נרשמה בסופו של דבר ירידה בשימוש. אחרי הכל, איזה נער ירצה להתחיל עם מישהי ויציע לה לבוא אליו הביתה ולעשן את התרופה של סבא שלו לפרקינסון".

* * *

למול העולם החדש שמתהווה לנגד עיניו, סנדק פונה לאחרונה גם למסדרונות האקדמיה. בקרוב יערוך יום עיון בנושא גידול קנאביס בסמינר הקיבוצים, וברזומה שלו גם ימי עיון וקורסים שהעביר לרופאי משפחה.

"אנחנו עכשיו מכשירים אנשים איך לגדל קנאביס ואיך להשתלב בתעשייה המתפתחת. עכשיו יוקמו ארבעים חוות גידול נוספות בהן יעבדו אלף אנשים. מי יעבוד שם? אפשרות אחת היא להעסיק חבר'ה שגידלו בצורה לא חוקית, אבל בתור בעל חווה אתה לא תוכל לסמוך עליו שלא ייקח מעט לעצמו. האפשרות השנייה היא אנשים שאנחנו עכשיו מכשירים. שאלו אותי 'רגע, תגיד את האמת – אתם בעצם מכשירים עכשיו אנשים לעבוד בטלגראס?' אם אלמד אותך לגדל ואתה יכול אחר כך להרוויח אלף-אלפיים שקל בסחר בטלגראס, זאת בחירה שלך. המטרה שלנו היא ללמד אנשים איך להשתלב בתעשייה".

איך הנושא בכלל נכנס לאקדמיה?

"בינואר פתחנו - אני והיועץ המיוחד למשרד הבריאות בנושא הקנאביס הרפואי - קורס מיוחד במכללת הדסה בירושלים. זהו קורס יזמות בו דיברנו יותר על הצדדים הרפואיים של העניין. היה כנס בכפר המכבייה וגם קורס דומה שהיה בטכניון בתל אביב, בו השתתפו רופאים ועורכי דין שדיברו על ההיבטים השונים של התחום והביקוש היה עצום למרות המחיר הגבוה. מבחינתי המהפך הורגש שם בצורה המוחשית ביותר. בעבר רופאים חששו להיראות אתי. היו אומרים להם 'מה, אתה מסתובב עם שלומי סנדק?' והיום הם קיבלו אותי במחיאות כפיים. הרגשתי קצת כמו צ'יף אינדיאני שבא לדבר לפני המתיישבים הלבנים".

* * *

סנדק הוא איש שקל לחבב. בעל דיבור רך ונעים, מלא באהבה לחתולים בגילאים שונים שגודשים את ביתו וחצרו. למרות שעת הבוקר המוקדמת, הג'וינט בחדר העבודה של סנדק כבר בוער, אבל גורו הקנאביס הישראלי מקפיד להפריך את סטיגמת הסטלן המצוי. אם זה בעזרת שליטה מוחלטת במחקרים ובנתונים ואם זאת בהפרכת המיתוס שהקנאביס פוגע בזיכרון. כדי להמחיש זאת הוא מזכיר את התאריך בו התראיין לעיתון זה לפני מספר שנים ואף נוקב בשם המקום בו התקיים הראיון.

מה דעתך על סילבר, מקים הטלגראס? הדור הבא של סנדק?

"אני מכיר אותו, בוודאי. לא הייתי שמח להחליף אותו בחקירות שיעבור אם יחזור לארץ, אבל אני כבר הצעתי אותו להדלקת המשואה בהר הרצל".

אומרים שאם תהיה לגליזציה אתה זה שצריך להדליק את המשואה...

"אה... תראה. עזוב, שעמוס ידליק. מגיע לו".

אין לך פנטזיה שיתנו לך את הכבוד המגיע למי שהתחיל?

"לא. אני עוד מסוגל להגיד להם את האמת, במחאה על המצב אליו הבאתם את המדינה ואת הכנסת, שהפכתם אותה לבית בושת. אני לא מוכן לקבל מהם כבוד ולשחק את המשחק שלהם".

אז שלומי סנדק אף פעם לא יקבל ג'וב מהממסד?

"לא (צוחק), לפחות לא עד שאסיים את כל המשימות שיש".

איזה עוד משימות יש לך ביומן?

"שלום, להביא שלום. הרי אותם אנשים שסיפרו לך פעם שאם תיקח שאכטה אז תהפוך לנרקומן, הם בדיוק אלה שעכשיו מספרים לנו על האיום האיראני ועל זה שאין עם מי לדבר ושהערבים לא רוצים שלום. ואתה שוב מאמין להם. אני לא מאמין בזה. אני מאמין שבני האדם בסופו של דבר נולדו טובים. אני מאמין שאין אמא יהודיה או ערביה שרוצה להיות אם שכולה ושלא יספרו לנו בולשיט. ומה שכולנו רוצים זה בסך הכל לחיות. על מה אנחנו רבים? כשאתה נוסע לירושלים אתה רואה שהעיר מחולקת עם הגדרות משני הצדדים, על כביש 6 צפון אתה רואה את דגל פלסטין צמוד אלינו. אז למה כל כך מפחדים להפוך את זה לרשמי? זה בעצם כמו שמפחדים להפוך את הלגליזציה לרשמית למרות שהיא בעצם כבר כאן. זה עצוב".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21