הקרם של הקרום
ביבס חינוך 2.8.18
הקרם של הקרום

הקרם של הקרום

דמויותיו של חנוך לוין מתאימות עצמן לדור הסלפי. עיבוד מוצלח, מהנה ומשעשע המוכיח שמחומרים טובים ניתן להכין מטעמים. צילום מתוך ההצגה, יח"צ

אחרי לא מעט העלאות מחודשות ממחזות חנוך לוין, מגיע עיבוד מרענן למחזה "קרום" שעלה לראשונה ב-1975 (בבימוי של לוין), המעביר את העלילה והדמויות - לימינו אנו ולדור הדיגיטלי הצמוד למסכים ולרשתות חברתיות. הקומדיה העדכנית אמנם מתרחקת מהשפה הפיוטית של לוין, אבל כן מצליחה לשמור על הרוח ולהעביר את תחושת הריק, החידלון, האכזבה, והשאיפה לחיים אחרים במקום אחר בלתי מושג.

השמות הבלתי שגרתיים של הדמויות: קרום, תוגתי, דופה, פליציה, צוויצי ועוד, נשמעים זרים לדמויות העכשוויות אך הן תזכורת חשובה לכך שעדיין בחנוך לוין עסקינן. אילן רונן שביים את ההצגה הופך אותן לריאליסטיות ועדכניות: המרדף הבלתי פוסק אחרי הישגים ואושר המלווים בהחמצות ואכזבות עוברים דרך חיים תזזיתיים ברשתות חברתיות שמציגות פוזה של חיים טובים אצל האחרים, ובחדר כושר. הדשא של השכן מעולם לא היה ירוק יותר.

בעלילת המחזה: קרום (אודי רוטשילד) הוא צעיר תל-אביבי שחוזר לשכונת ילדותו לאחר שניסה את מזלו בחו"ל ולא הצליח. הוא שב אל בית אמו (ענת וקסמן) הפולניה שמנג'סת שיתחתן ויביא לה נכד, ופוגש את חבריו הנושנים: חברתו לשעבר טרודה (דנה מיינרט) שיש לה כבר חבר חדש בשם תכטיך (ערן מור) גבר שרירי בלי עמוד שדרה, ואל חברו תוגתי (אלון דהן המעולה) היפוכנדר מכור לספורט שמתחתן עם דופה (כנרת לימוני) העליזה שמחפשת נואשות זוגיות ("החוכמה לא חשובה, העיקר שיהיה עליז"). דופה עצמה מתאהבת בברטולדו (גיא מסיקה) המאהב האיטלקי של חברתה צוויצי (ירדן ברכה) שהיא דוגמנית זוהרת שעשתה זאת בחו"ל ושקרום חולם לברוח איתה לאמריקה. ויש גם את זוג השכנים המבוגרים פילציה (שרה פון שוורצה) ודולצ'ה (ערן שראל) שעוברים משמחה ללוויה, עסוקים בזלילה, ולא שוכחים לזנב איזה משקה אלכוהלי מהאירוע.

העיבוד המחודש לחומרים של לוין, שאף פעם לא נס ליחם, מצליח להציג גרסה עכשווית, משעשעת ומהנה לאותו אידיאל בלתי מושג, חיפוש אחר אושר במקום אחר ותחושת ההחמצה מהחיים. הפעם הדמויות של דור הסלפי שחייהן ברשתות החברתיות הן פחות פומפוזיות ותיאטראליות, אבל הרבה יותר חסרות מנוחה. החלומות שלהם אחרי הצלחה והגשמה הם חלק מעולם וירטואלי המושפע מרשתות חברתיות, הקובעות מוסכמות של יופי והצלחה.

במחזה צוות מעולה של שחקנים כדוגמת ענת וקסמן האמא האסרטיבית והמרירה שעוקצת את בנה קרום על כשלונותיו, אודי רוטשילד כקרום שרודף אחרי החלום האמריקאי וסובל מאמו שתולה בו תקוות, אלון דהאן בעל מימקות פנים נפלאות המכמיר את הלב כתוגתי, כנרת לימוני כדופה – הרווקה המיואשת שמוכנה להתפשר על הכל ובלבד שיהיה לה בן זוג, דנה מיינרט כטרודה המאוהבת בקרום, ועוד שלל שחקנים שכל אחד מהם מצליח לעורר הזדהות ולהזכיר דמויות מוכרות מהחיים של כולנו.

שורה תחתונה: הצגה אנושית ומשעשעת עם דמויות נפלאות, המעוררות הזדהות, ומחשבות על החיים. העיבוד התיאטרלי מוכיח שוב שהחומרים של חנוך לוין הם אלמותיים: אז וגם היום.

קרום

מאת: חנוך לוין, בימוי אילן רונן, שחקנים: אודי רוטשילד, ענת וקסמן, אלון דהן, דנה מיינרט, כנרת לימוני, ערן מור, דייויד בילנקה, שרה ון שוורצה, ערן שראל, ירדן ברכה, גיא מסיקה, אלי גורנשטיין, ישי בן משה, הראל ליסמן, רוני גורנשטיין. הפקה תיאטרון הקאמרי

יאיר דנון