(new)דיור מוגן 1/7/18
המפתח לדירה  רק בעוד 4-5 שנים

המפתח לדירה רק בעוד 4-5 שנים

ראשוני הזוכים בהגרלות לדירות בשכונת מורשת קיבלו את הבשורה ברגשות מעורבים. בעיריה מבהירים: "לדירות שעלו בהגרלות אין בכלל היתרי בניה והזוכים לא יודעים בעצם במה זכו"

"ביום ההכרזה על הזוכים בהגרלות לשכונת מורשת קיבלתי עשרות טלפונים ואסמאסים של צעירים מהעיר, חלקם חנוקים עם דמעות של אושר והתרגשות גדולה, שהם סוף סוף הצליחו לזכות בדירה", סיפר אלעד שמעונוביץ - חבר מועצת העיר שהוביל את מהלך הדיור בר השגה בעיר בשנים האחרונות.

לדברי שמעונוביץ, "גל השאלות והפניות אלי כבר החל: כרגע אמנם כולם באופוריה, שמחים ומרוצים מהזכייה בדירה. אבל יש שאלות בעיקר סביב לוחות הזמנים של הפרויקט, כשהזוכים מבקשים לדעת בעיקר מתי הדירה תהיה מוכנה - והם בעצם לא יודעים באיזה גודל דירה ומחיר הם זכו. אנחנו מובילים במרכז הצעירים העירוני את תחום דיור בר השגה כבר למעלה משלוש שנים וזו בהחלט סגירת מעגל. קיימנו כנסי הסברה גדולים, ימי רישום מרוכזים ועזרנו למאות זוגות צעירים בתוך סבך הבירוקרטיה על מנת לסייע ולהנגיש עבורם את המידע והשלבים בדרך לזכייה בדירה".

מה יהיה בעתיד שלא קרה קודם?

"כולנו זוכרים איך בגלל קריטריונים לקויים וחוסר מודעות של התהליך השתלטו חרדים על הדירות המוזלות בשכונת הכרמים ומכרו אותן ברווח גדול לפני כחמש שנים. עכשיו המצב השתנה ומאות זוגות צעירים תושבי העיר זכו בהגרלה. המהלך הזה חשוב לי גם ברמה האישית, כי לקחתי אותו כפרויקט אישי. כשהחלטתי להתמודד למועצת העיר כדי לסייע לצעירים בעיקר בנושא הדיור".

* * *

בקרב הזוכים יש שמחה מהולה באי ודאות וחששות. למשל נטלי ויניב, הורים לזוג תאומים, שלא ממש חגגו. "זכינו בחוב" אמר יניב לנטלי כשנודע להם על הזכיה. לדבריה, "אני תושבת מודיעין מגיל 12 ושמחנו מאד על הזכיה, אבל יש לנו הרבה חששות, כי אנחנו לא יודעים במה בעצם זכינו, מה מחיר הדירה? מה יהיה גודלה? ואם הבנק בכלל יאשר את המשכנתא בגובה הסכום שנצטרך, גם טווח הזמן מעיק כי נמשיך לשלם שכירות עוד חמש שנים, וזה מצב מורכב מאד ומתגנבות מחשבות שאם לא נצליח לגייס את הכסף, ניאלץ לותר על הדירה".

הגרלה קודמת במודיעין. "זכינו בחוב" (צילום ארכיון)

"בהגרלה הזו זכו מי שמגיע להם לזכות", אמר השבוע ראש העירייה חיים ביבס. "בשנים האחרונות מודיעין תרמה כמות לא מבוטלת של דירות מוזלות ויש לכך השלכות לא פשוטות. אבל תמיד עמד בראש סדר העדיפויות שלנו, הרצון להחזיר את הצעירים שגדלו בעיר הביתה. אני יודע שיש עוד זוגות וזכאים שלא זכו בהגרלה הזו, ואנחנו ממשיכים לפעול מול משרד השיכון לפתיחת עוד הגרלות".

לפני שלושה שבועות הודה שמעונוביץ כי "אנחנו מנהלים את ההגרלה הזו ברגשות מעורבים. יש כאן שתי בעיות מרכזיות. הראשונה היא שאנשים נרשמים להגרלה בחוסר ידיעה מוחלטת. הם לא יודעים איזה גודל דירה הם יקבלו, כמה חדרים יהיו בה, מה המיקום או המפרט ולא מתי הם יקבלו אותה. כד היום ההגרלות החלו לאחר מתן היתר בנייה. בהיתר כבר יודעים איזה דירות יש, כמה חדרים והגודל המתאים - שלפיו גם נקבע מחיר הדירה כי הוא מחושב לפי מ"ר. כבר היו מקרים שזוגות צעירים נאלצו לוותר על הדירה כי היא הייתה גדולה מידי והם לא יכלו לעמוד במחיר למרות ההנחה".

* * *

  • בנייה צפויים להינתן בעוד כשנה וחצי- שנתיים מהיום, ויחד עם תהליך בנייה של שנתיים נוספות לערך הזוכים הראשונים צפויים לקבל את הדירות בעוד ארבע שנים לפחות. לאחר סיום התכנון המפורט של הבניינים וקבלת היתרי הבנייה יפנו היזמים אל הזוכים, ויציעו להם לבחור את הדירות בכל פרויקט לפי סדר הזכייה.

שכונת מורשת כוללת 3,607 יחידות דיור, מהן 2,520 יחידות ב"מחיר למשתכן", ומתוכן 540 יחידות דיור המיועדות לזוגות צעירים ומשפחות תושבי העיר.

בהגרלה הנוכחית יצאו לשיווק 1289 יחידות דיור מוזלות, מתוכן 256 יחידות דיור לתושבי מודיעין . מהנתונים עולה כי להגרלות במודיעין נרשמו 11,515 משקי בית, המתמודדים על 1289 יחידות דיור מוזלות – מה שנותן יחס לא רע של סיכויי זכייה העומדים על 8.9 מתמודדים על כל דירה.

מחירי הזכייה של הזוגות הצעירים בפרויקטים במודיעין נעים בין 8,585 שקלים למ"ר לבין 10,373 שקלים למ"ר. ההערכה היא כי הדירות המוזלות במורשת יעלו סביב מיליון שקלים עבור דירת שלושה חדרים, 1.2 מיליון שקלים לדירת ארבעה חדרים ו-1.4 מיליון שקלים עבור דירת חמישה חדרים - עלות המשקפת הנחה של מעל 600 אלף שקלים ממחיר דירות דומות בשוק החופשי בעיר כיום.

יאיר דנון