מעכשיו – הסברים לשופט בלבד

רמי כהן מרעות, לשעבר מנכ"ל משרד החקלאות, מואשם יחד עם אשתו בתיה בשורה של עבירות של שוחד, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט

פורסם ב: 15:58 8/8/17 | מאת: יהודה גולן, צילום ארכיון | פלילים, חדשות


רמי כהן מרעות, שכיהן כמנכ"ל משרד החקלאות והיה ממקימי מפלגת ישראל ביתנו, נכלל (לצד אשתו בתיה) בכתב אישום שהוגש השבוע ב"פרשת קירשנבאום" (על שם סגנית השר לשעבר מהיישוב ניל"י). כהן מואשם בעבירות חמורות של לקיחת ומתן שוחד במספר מקרים וכן בעבירת הלבנת הון. בתיה כהן מואשמת בשיבוש מהלכי משפט .

רמי כהן. מתכונן למאבק קשה (צילום ארכיון, סיגל שגב)

על פי כתב האישום, כהן (באמצעות חברת "ברק רעות" שבבעלותו) קיבל שוחד מפאינה קירשנבאום בהיקף של עשרות אלפי שקלים: "בתקופה הרלוונטית ועד לחודש מאי 2013, עסק נאשם 3 (רמי כהן) במתן ייעוץ עסקי לגופים שונים במשק. בת-זוגו, נאשמת 5, (בתיה כהן) סייעה לו בעניינים טכניים".

בכתב האישום מתוארת הסיטואציה שבה בינואר 2011 שילם רמי כהן לפאינה קירשנבאום 34,800 שקלים, שהוגדרו כמתן שוחד, בקשר עם חברת דון טבק, חברה שהיתה אמורה לייבא ארצה סיגריות בטעמים ושקירשנבאום היתה אחת מבעליה. קירשנבאום ושותפיה התחייבו להשקיע בהקמת החברה והיא קיבלה את הכספים להשקעתה בהקמת החברה מכמה גורמים, ביניהם מרמי כהן באמצעות חברת "ברק רעות".

הפרקליטות מאשימה בסעיף זה את קירשנבאום בקבלת שוחד ואת כהן במתן השוחד: "זאת ביודעין כי השוחד ניתן לנאשמת בעד פעולות הקשורות בתפקידה כעובדת ציבור".

בסעיף אחר כהן מואשם בלקיחת שוחד בצורת קבלת עמלה בגובה 98 אלף שקלים, על מנת שקירשנבאום תפעל להעברת תקציב של מיליון שקלים לאיגוד הכדורסל: "קירשנבאום היתה מודעת לכך כי פניה זו נעשית במסגרת עסקיו של כהן וכי העברת התקציב לאיגוד הכדורסל תיטיב עימו".

על פי כתב האישום התקיימו מספר פגישות בין ראשי איגוד הכדורסל ורמי כהן ובסופו של דבר הושגה הסכמה שכהן יקבל על העברת מיליון שקלים כתקציב לאיגוד הכדורסל עמלה בגובה 10%. לפי כתב האישום, הכספים עשו את הדרך ממשרד התרבות והספורט למכון ויינגייט: "ביום 19.6.2012, הוציאה חברת ב.כ. עומר, אשר כפי שפורט בתיה כהן רשומה כבעליה, חשבונית לאיגוד הכדורסל על-סך של 98,600 שקל כולל מע"מ, סכום המהווה כ-10% מהתקציב שהתקבל באקדמיה. בהמשך, כנגד החשבונית, משך האיגוד שיק לטובת ב.כ. עומר על סך של 98,000 שקל אשר זמן פירעונו תוארך ליום 1.7.2012. ביום 24.6.2012, בתיווך של רמי כהן הגיעה קירשנבאום לביקור באקדמיה. ביום 25.7.2012 הועבר התקציב למכון וינגייט. בו ביום הופקד השיק בחשבונו של נאשם 3 (רמי כהן)".

בסעיף אחר מואשם כהן בכך שלאחר שדלפה לתקשורת הידיעה על מתן העמלה הוא "ייצר" מסמכים שמציגים מצג שווא כאילו התשלום היה לא עבור גיוס כספים אלא עבור מתן שירותי ייעוץ לאיגוד הכדורסל בפרוייקט ספורט. לגבי בתיה כהן טענה הפרקליטת בכתב האישום כי שיתפה פעולה ביצירת המסמכים ובכך שיבשה מהלכי משפט.

אין תגובות תגובה חדשה