(new)ויקטורי
כתום עולה

כתום עולה

רב סרן אסף דילר ממודיעין, הגולנצ'יק מגדוד 51, שהגיע כקצין צעיר לגדוד החי"ר של פיקוד העורף ומאז לא מוכן להחליף את הכומתה הכתומה, התמנה לאחרונה לסמג"ד גדוד החי"ר רם שמבצע תעסוקה מבצעית ביהודה ושומרון.בראיון הוא מדבר על המשימה העיקרית בהצלת חיים, וגאה בחיילות הקרביות המהוות כחמישים אחוז מהגדוד "הן הערך המוסף הכי טוב שיש לנו". צילומים דובר צה"ל

כל המשפחה של אסף דילר הם גולנצ'יקים בעברם. גם אסף היה כזה עד שסיים את קורס הקצינים ובמקום לחזור לכור מחצבתו גדוד 51 של גולני, התגלגל איכשהו לפיקוד העורף והוצב בחטיבה החילוץ הסדירה של הפיקוד.

אסף דילר בן 29 נשוי ואב לשניים והשלישי בדרך מתגורר בשכונת המגינים בעיר. הוא בוגר תואר ראשון בלימודי תקשורת. לצה"ל התגייס בשנת 2007 ולאחר שעבר את מסלול החיילות והפיקוד הזוטר בגולני, הוא עבר הסבה לחילוץ, הוכשר כקצין חילוץ לכל דבר והוצב בחטיבה הסדירה שרבים מחייליה ומפקדיה מתגוררים במודיעין והסביבה: "היום אני יכול לומר בביטחון מלא שהשינוי הזה עשה לי רק טוב" הוא אומר.

זה הבית שלי

תעסוקות מבצעיות ביהודה ושומרון הוא הלחם של חטיבת החילוץ שאסף משמש כיום כסמג"ד של אחד מגדודיה, גדוד רם, שיושב באזור חברון. החבר'ה של גדוד רם הם חיילי חי"ר לכל דבר "אין הבדל מבצעי ביננו לבין חיילי הצנחנים או גולני" מבהיר אסף בשיחה שקיימנו לרגל מינויו כסמג"ד לפני חודש ימים.

אסף דילר. "אני כאן בגדוד רם יודע ובטוח שאם חלילה נצטרך לרוץ להציל, נעשה את זה בצורה הכי טובה שניתן". צילום דובר צה"ל

ובכל זאת באת מגולני. לא מדגדג לך לחזור לכומתה החומה של גולני?

"ממש לא. אני כאן בפיקוד העורף וזה הבית שלי, עם יד על הלב, פה אני אשאר לעוד הרבה שנים".

מה מושך אותך דווקא לחטיבת החילוץ? הרי לגולני ולצנחנים יש יותר תהילה וזוהר ואתם עושים בסופו של דבר את אותה העבודה של חייל חי"ר.

"נכון אבל יש הבדל גדול מאד והוא משמעותי מאד – אני בגדוד רם משמש גם כקצין חי"ר לכל דבר אבל יש לי גם משימה מאד מאד חשובה והיא חילוץ והצלת חיים ואת זה אין לצנחנים לגולני""

זה עושה את ההבדל?

"עבורי כן. במסורת היהודית הצלת חיים היא ערך עליון וחשוב מאין כמוהו והתחושה שלי לגבי היכולת להציל חיים ולחלץ נפגעים במקרה של אסון, מעניקה לתפקיד שלי מימד נוסף וחשיבות הרבה יותר גדולה. חיילים במלחמה לוקחים חיים של אחרים ולי ניתנה ההזדמנות גם להציל חיים ולכן בהשוואה של זה מול זה, אני כאן בגדוד רם יודע ובטוח שאם חלילה נצטרך לרוץ להציל, נעשה את זה בצורה הכי טובה שניתן".

יצא לכם כבר להתנסות בזה בשטח?

"בטח. הייתי במשלחת ההצלה של פיקוד העורף שיצאה בשנת 2013 לפיליפינים לאחר רעידת האדמה הגדולה, הגדוד עצמו הוקפץ לאירועים בארץ כמו למשל בקריסת החניון ברמת החיל, שם עבדנו וחילצנו נפגעים ובעוד אירועים"

ואיך עושים את הסוויץ' במוח מעבודת חי"ר בשטח לעבודת חילוץ?

"יש קושי מנטלי לעבור בשבריר שניה בהקפצה לאירוע אסון שדורש חילוץ, מעבודת חי"ר קסדות, אפוד ונשק, לקסדות צהובות של מחלצים ובלי לירות בנשק אלא עם כלי עבודה מכניים לחילוץ נפגעים מתחת ההריסות. הדבר הזה פוגש אותנו על בסיס קבוע והחיילים שלי יודעים שבשבריר שניה הם צריכים לשנות MODE והם עושים את זה".

כוח נשי - יתרון

ביום יום אתם עושים תעסוקות ביהודה ושומרון. זה לא מתסכל להיות שוטרים בשטח?

"לא. כי היום עיקר העבודה של צה"ל היא בגזרה מול הפלסטינים ביהודה ושומרון ובעזה אז אנחנו לא מרגישים שוטרים, למרות שאנחנו עושים עבודת מעצרים, ומחסומים וגם החיילים מבינים את חשיבות המשימה להגן על תושבי המדינה פשוטו כמשמעו ולכן יש לחיילי הגדוד והחטיבה מוטיווציה עצומה".

אבל לכן בניגוד לגולני ולצנחנים יש גם בנות לוחמות.

"וזה אולי הערך המוסף הכי טוב שיש לנו".

תסביר.

"הלוחמות הן מכפיל כוח עבורנו. הן יעילות בצורה בלתי רגילה, אינטליגנטיות יותר, מקצועיות יותר ומייצרות תפוקה גבוהה יותר מהרבה לוחמים. הן ממוקדות ועושות את התפקיד הכי טוב שיש ואני רגוע מאד שהבנות נמצאות בקו הראשון ותחת אש. חוץ מזה אל תשכח שהן עושות שלוש שנים כך שמבחירה הן באו למקום שמשרתים עוד שנה וברור שבלי איכות ומוטיווציה זה לא היה קיים"

אבל אתה כמפקד באזור חברון לא חושש יותר כשחיילות נמצאות בגזרה בפעילות?

"50% מהלוחמים בגדוד הן בנות הרבה מהן קצינות. יש לי שתי מפ"יות בגדוד ועוד מפ"ית בהכשרה. בפיגוע הדריסה האחרון באזור היו במחסום לוחמות שתיפקדו מצויין בעת הדריסה"

אבל הרבנים לא אוהבים את העירוב הזה?

"אני לא אכנס לסוגיות כאלה, אני רק יכול לומר לך שכסמג"ד בשטח לא נתקלתי בבעיות כאלה, ולא ברבנים צבאיים שמנסים לטרפד את זה. יש בצה"ל פקודות ברורות והנחיות וצה"ל עשה הכל כדי להבטיח שלא יהיו תקלות במגע ובשירות של בנים ובנות ביחד, ומה שקשור לרבנים אני משאיר לדרגים למעלה. אני נשאל הרבה פעמים מחוץ לחטיבה איך זה עובד בנים בנות ביחד ואני מסביר לכל שואל שזה הדבר הכי טבעי ואצלנו הבנות הן חלק בלתי נפרד מהגדוד".

ומה לגבי היכולת הטכנית? הרי בעבודת חילוץ החיילים נדרשים לתפעל כלים כבדים מקדחות גדולות, קונגו וציודים נוספים, בנות יכולות להתמודד עם כל אלה?

"נכון שיש הבדל פיזי בין החיילים והחיילות אבל בהכשרה כולם עוברים את אותו מסלול אם כי סרגל המאמצים שונה בין הלוחמים ללוחמות. אלא שבסוף ההכשרה כולם מגיעים לאותה נקודת יכולת מעשית".

במשלחת ההצלה לאחר רעידת האדמה בפיליפינים (צילום דובר צה"ל)

גאוות יחידה

בוא נדבר קצת על המוטיווציה של החיילים. מה מושך אותם דווקא לחטיבת החילוץ?

" כמו אצל המפקדים, גם הלוחמים שלנו מבינים את הערך המוסף של עבודתם ושהם לא רק חיילי חי"ר אלא ממש מצילים חיים. בפיקוד העורף אני מבין טוב יותר עד כמה החשיבות שלנו עולה בכפל התפקידים הזה ואנחנו מצליחים להחדיר את זה ללוחמים שיש להם גאוות יחידה אדירה".

וגם מורשת קרב?

"ודאי. כל לוחם שמתגייס לגדוד ולחטיבה מקבל את כל המידע על ההיסטוריה של הגדוד. אתה יודע שגדוד רם בגלגולו הרחוק כגדוד 66 היה בחטיבת הצנחנים וזה הגדוד שלחם וכבש את גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים. כך שיש גאווה ויש הרבה מורשת קרב והיא חשובה מאד. אני דוגל באמירה שאדם חייב להכיר את עברו אחרת לא יהיה לו עתיד".

מעבר לתעסוקה ביהודה ושומרון הרי המשימה הגדולה שלכם היא בעצם להתמודד עם אסון לאומי, רעידת אדמה גדולה, הרס רב, מלחמה שתכלול מאות מטחי טילים וקריסת בניינים מסיבית, איך אתם מתכוננים לזה?

"אתה צודק. החשש מרעידת אדמה חזקה שתפקוד את ישראל עומד במרכז המשימות שלנו. לפי מחקרים יודעים שתהיה רעידה כזאת, רק לא יודעים מתי. היום פיקוד העורף מכשיר הרבה מאד יחידות מתנדבים ברשויות המקומיות שאמורים לעסוק בעת אסון לאומי בעבודת חילוץ ליד הבית, הם יהיו הראשונים שיגיעו לבניינים שיקרסו כי הם הכי קרובים, הפיקוד עצמו מבין שיהיה צורך בהרבה מתנדים כאלה, כי יחידות צה"ל לא יוכלו להיות בכל מקום".

להתחיל לדאוג?

"אני יכול לומר בביטחון מלא וחד משמעית, כי עם ישראל יכול לישון בשקט שגם אם תהיה רעידת אדמה, וכולנו מתכוננים לתרחיש הזה, אנחנו בחטיבת החילוץ ובגדוד רם מוכנים למצב בכל רגע נתון".

אתם מוכנים מבחינה מקצועית?

"חטיבת החילוץ וגדוד רם מתכוננים כל הזמן למשימה. מעבר לתעסוקות המבצעיות בשטחים, אנחנו מתאמנים בחילוץ כל הזמן, משפרים את היכולות בתיפעול הציוד המקצועי, מתאמנים במשימות חילוץ מורכבות, ממש כמו שחטיבות החי"ר יוצאות לאימון קיץ ואימון חורף. מבחינתנו אנחנו לא מניחים בצד אף פעם את משימת החילוץ, שהיא ליבת העבודה שלנו בסופו של דבר. בכל שבוע משמרים כשירות של צוות אחר בעבודות חילוץ וכגדודים אנחנו מקיימים כוננות מיידית להקפצות, לכן אין לנו בעיה כפי שציינתי קודם לעבור מתפקיד חייל חי"ר למחלץ פיקוד העורף בחלקיק שניה".

כשיש ממשק עם אוכלוסייה אזרחית מעורבת בזה תקשורת אבל לפעמים הצבא והתקשורת לא הולכים ביחד...

"כמי שלמד תקשורת באוניברסיטה אני מבין היטב את תפקידה של התקשורת ויודע שבסופו של דבר המדיה היא הכלי הטוב ביותר להעביר את התחושות ואת המסרים לשטח ומהשטח וזה כלי חשוב מאד גם לצבא".

איפה אתה רואה את עצמך בעתיד?

"בחטיבת החילוץ ללא ספק. השאיפה שלי היא להיות מג"ד באחד הגדודים של החטיבה וכמובן להתקדם למעלה בתוך החטיבה. מה הלאה, נראה כבר".

לסיום יש לך מסר להעביר?

"מבחינתו חשוב שהציבור יידע שמעבר להגנת הגבולות ושמירה על תושבי המדינה, גדוד רם מעניק לתושבי המדינה מסגרת בטוחה גם במקרה של רעידת אדמה או הרס כתוצאה ממלחמה או מאסון אחר, וחשוב שכולם ידעו שהם בידיים טובות ומקצועיות".

(new)שלומי תבלינים 18.5.20