(new)דיור מוגן 1/7/18
ביבס: "אנחנו בוחנים איך להביא כשרות אלטרנטיבית"

ביבס: "אנחנו בוחנים איך להביא כשרות אלטרנטיבית"

בעיר שבה רבע מהאוכלוסיה שלה מוגדרת כדתית, הדבר האחרון שאפשר לצפות לו הוא מערכי כשרות שאינם מתוצרת הרבנות הראשית. אבל זהו בדיוק הכיוון שאליו צועדת מודיעין, כאשר עוד ועוד מסעדות מגלות את השוק החילוני ואת צמאונו למקומות שפתוחים בשבת. כאלף בני אדם הפתיעו בשבת האחרונה את בעלי הגלידריה החדשה שנפתחה במרכז קייזר, שבעצמה נחנכה יומיים קודם ללא תעודת כשרות וללא נוכחות רבנים. אז מי קבע את המזוזה? (רמז: האיש שגם מצוטט בכותרת). בתמונה: גלידריית גולדה בשבת האחרונה. צילום יהודה גולן

בשבת האחרונה התרחש במודיעין אירוע בלתי צפוי. מה שהיה אמור להיות פתיחה שגרתית של גלידריה שכונתית התגלה כאמירה ציבורית, כאשר בסביבות אלף (!!!) בני אדם נעמדו בתור ארוך ב"מרכז קייזר" ומחוצה לו כדי לטעום מהפלא. עם כל הכבוד לטעמה המשובח של "גולדה" – לא זו הסיבה שהביאה את ההמונים לכאן, אלא צמא המוני ואמיתי לגלידה כלשהי, שאפשר ללקק בשבת בלי להיכנס למכונית ולנסוע למקומות רחוקים כמו "פרוזנברג" ברעות או "חינוואי" במתחם עינב.

אופיר שטוייאר, הזכיין המקומי של הגלידיריה, מודה שלא חלם על פתיחה שכזו. "זה היה מהמם והוכיח שכל האזהרות שקיבלתי היו שגויות".

אילו אזהרות קיבלת?

"אמרו לי שהאזור, בעיקר בשכונת אבני חן, רווי בדתיים ושהעסק לא יצליח. והנה התברר ההיפך המוחלט, שאנשים במודיעין מאוד רוצים עסקים שפתוחים בשבת".

"הזהירו אותי לא לפתוח בשבת"

פתיחת הגלידריה מביאה שינוי מרענן למרכז המסחרי השומם בדרך כלל בשבתות (להוציא פיצריה אחת שפועלת בשבת וגם בעיקר מייצרת פיצות למשלוחים). מה שקרה במרכז המסחרי הזה בשבת האחרונה היה סוג של היסטוריה, כשלראשונה הוא נצבע בהמולה צבעונית חדשה ומרעננת של מאות ילדים והוריהם.

שטוייאר, שציפה לנוכחות מסויימת של קהל אבל לא להתנפלות, מסביר מה קדם לפתיחה ומפרטאת האזהרות שקיבל: "אמרו לי שלא אעז לפתוח בשבת, כי חצי מתושבי השכונה הם דתיים. אני יודע שהממוצע במודיעין הוא ששליש מהאוכלוסייה דתית ולכן חשבתי 'רבאק – יש גם שני שליש חילונים וברור שהם רוצים לקנות בשבת ומגיע להם".

אז החלטת לקחת סיכון וללכת נגד הזרם.

"זה לא ממש ללכת נגד הזרם וזה לא סיכון שלקחתי. קודם כל התעורר צורך אמיתי בגלידריה במרכז העיר מבלי שההורים יצטרכו בשבת להיכנס לאוטו ולהסיע את הילדים לישפרו או רעות. דבר שני זה לא סיכון כשאתה מכוון לפלח שוק של שבעים אחוז מהאוכלוסיה. והתוצאה היתה בהתאם. במהלך השבת הגיעו אלף איש לגלידריה. התור השתרך מחוץ לגלידריה לאורך כל הרחבה. זה דבר שלא רואים בכל עסק, וזה רק מוכיח שההחלטה שלי לפתוח בשבת היא החלטה נכונה ומוצדקת".

אם אתה פתוח בשבת זה אומר שאין לך תעודת כשרות.

"נכון ואני לא זקוק לזה. כל המוצרים בגלידריה הם כשרים מהמפעל והעובדה היא שבימי חול כבר קונים אצלי אנשים דתיים".

באמת? איך זה קורה?

"הם מבקשים ואני מראה להם את תעודת הכשרות של המוצרים עצמם שמגיעים מהמפעל ברעננה. יש גם דתיים שאכלו ואמרו לי 'אין לנו בעייה עם גלידה' וזה בסדר. צריך להבין שהשבת היא צורך של העיר ושל התושבים".

ההחלטה לפתוח בשבת היתה על רקע אידיאולוגי?

"ממש לא. אני לא מתריס ולא עושה דווקא וההחלטה לפתוח בשבת היתה עסקית לגמרי כי כמו שאמרתי – יש שבעים אחוז חילונים בעיר וזה השוק שלי".

"פיחות זוחל" של מגמה ליברלית

כדי להמחיש עד כמה מדובר במגמה שמתבססת במודיעין נלך יומיים אחורה, לטקס הפתיחה הרשמי שבו כמובן גם נקבעה המזוזה. מכיוון שמדובר בעסק שוויתר מיוזמתו על תעודת כשרות של הרבנות המקומית ועל השגחתה – רב העיר אליהו אלחרר אפילו לא הוזמן לטקס. לא מפני שלא מכבדים אותו אלא כדי שלא להעמידו במבוכה. אז מי קבע את המזוזה? לא אחר מאשר חיים ביבס עצמו, ששלף כיפה מהכיס והניחה על ראשו, בירך מהזיכרון את הפסוקים המתאימים, סיים ב"שהחיינו וקיימנו והגענו לזמן הזה" והדביק את המזוזה לדלת הזכוכית.

נראה כי מדובר בסוג של "פיחות זוחל", שמתרחש בעיר כבר כמה שנים ועומד להפוך לעובדה כאשר ייפתח המע"ר, שלגביו כבר הוחלט בחקיקה כי העסקים בו יהיו פתוחים בשבת. בדיקה שטחית מגלה כי בשנים האחרונות הולכים ומתרבים עסקי האוכל שפתוחים בשבת, למרות שיש גם כאלה שהולכים מיוזמתם לכיוון ההפוך (כמו למשל מסעדת "גריל 443" בשילת).

את קיום המגמה הזו מאשר יותם לגזיאל, מסעדן שמחזיק כמה מסעדות בעיר ובאחרונה פתח את מסעדת "גסטון" במתחם פארק המים ברעות (במקום פעלה קודם מסעדת "דיאבלו"), שפתוחה כמובן בשבתות וחגים. בנוסף מחזיק לגזיאל (יחד עם שותפים נוספים) גם במסעדת "פפינו" החלבית הצמודה להיכל התרבות ובמסעדת "פדריק" שבמרכז עינב. המסעדות שבהן יש מוצרי בשר וחלב פתוחות בשבת כחלק מהקו הרעיוני של תפריט המזונות. לגזיאל: "אם בתפריט יש לי מנות גם בשריות וגם חלביות אז ברור שלא תהיה לי כשרות. לכן מדוע להפסיד את ימי שבת כימי עסקים"?

אבל אתה מפסיד שם את הקהל הדתי...

"מבחינתי זה בסדר גמור. אני חי עם זה בשלום".

גילו את 70 האחוז החילונים

באחרונה נפתח (בהצלחה רבה) בר הבירה "אלכסנדר בירגארדן" בפארק הטכנולוגי, כשחלק מהתוכנית העסקית שלו הוא היותו פתוח בשבתות. אדם קשמה, הבעלים: "יש עוד אוכלוסיה בעיר והיא מונה שבעים אחוז ואלה החילוניים. מבחינתי הם קהל היעד שלי ולכן ההחלטה האסטרטגית שלנו היתה לפתוח בשבת".

איך מסתדרים בלי 30 אחוז פוטנציאלים מהלקוחות?

"אנחנו נשענים על אזור בן שמן שהוא יעד מועדף לטיולי משפחות בשבתות וחלק מהטיול היא ארוחת צהריים משפחתית. חלק מהמטיילים מגיעים אלינו. עסקית זה משתלם לנו לפתוח בשבת ולמרות שהמשפחה נפגעת, הם יודעים שעסק בצמיחה צריך גם להשקיע ואני אישית כבעל העסק נמצא בימי שישי בערב ובשבתות בעסק".

בצמוד לבירגארדן פועלת מסעדת "בופה" של עמיחי רוזנברג, שאינה פתוחה בשבת וזאת לדברי הבעלים לא מסיבות דתיות אלא מסיבה משפחתית: "אני רוצה שבת שקטה עם הילדים והמשפחה. כשפתחתי את העסק החלטתי מראש שנהיה סגורים בשבתות. העסק כמובן כשר, אבל זה גם נובע מכך שאצלנו בבופה אין חלב ואין גבינות והתפריט מבוסס על בשרים".

ההחלטה: של בעל העסק בלבד

כדי לקבל תמונה אמיתית של הדרך אליה צועדת מודיעין לא מספיק לדבר עם מסעדנים ולכן הכתובת היא ראש העיריה עצמו. ביבס, שמגיע מבית מסורתי, יודע היטב כי עתיד מודיעין תלוי בחופש החילוני שלה. לא בכדי הוא התעקש שהמע"ר העתידי יהנה ממטריה חוקית שמאפשרת (ואף מעודדת) פתיחת מסעדות ובתי קפה בשבתות. לא במקרה אין במודיעין מועצה דתית. לא במקרה במודיעין יש רק רב עירוני אחד ולא שניים– דבר שהתאפשר עם פרישתו של דוד לאו מהתפקיד ה"אשכנזי" לטובת הרב (האשכנזי) והשארת המשבצת המקומית ריקה. כראש עיריה שגם יודע לקבוע מזוזות כשצריך, הוא מוביל את מודיעין בדרך ברורה מאוד בתחום זה.

התור שהפתיע את בעלי "גולדה" בשבת האחרונה, בניגוד לכל הלחזיות ( צילום יהודה גולן)

משיחה שקיימנו השבוע עם ביבס עולה כי לא זו בלבד שהוא אינו חסיד גדול של מערך הכשרות המרכזי בישראל (זה של הרבנות הראשית), אלא שהוא גם תומך בהבאה למודיעין של מערכי כשרות אחרים. "אני בעד כשרות אלטרנטיבית", הוא מפתיע. "פונים אלי לא מעט מתושבי העיר בהם דתיים רבים שמבחינתם כשרות אלטרנטיבית זה בסדר. הם מבקשים שנקיים כאן כשרות אלטרנטיבית כפי שזה קיים בירושלים, בתל אביב ובעוד ערים. אין סיבה שבעיר ליברלית כמו מודיעין לא תהיה כשרות אלטרנטיבית".

איך אתה מקדם את הנושא?

"אנחנו כעירייה בודקים את העניין כבר מספר שבועות. לנו אין כמובן מה לבצע אבל ללא ספק בקשתם של אותם תושבים היא בקשה נכונה ולכן אני, כמי שצריך לפעול למען תושבי העיר, מחוייב לנסות ולהביא לכאן את הכשרות האלטרנטיבית. כמובן שזה חייב לבוא מלמטה. מבעלי העסקים מול הגופים שעושים את זה".

וברמה העירונית?

"השבוע דיברנו על כך בישיבת הנהלת העיר והבדיקה שלנו עדיין בחיתוליה, אבל אני בטוח שזה יתבצע כי זה צורך שקיים כאן. אנחנו נגיע לאיזון בין עסקים שפתוחים בשבת לבין עסקים סגורים. הכל לפי צרכי האוכלוסיה שהולכת וגדלה בעיר. צריך לזכור שההחלטה לפתוח עסק בשבת היא החלטה של בעל העסק ולא שלנו, אבל אנחנו בהחלט תומכים בכל מה שנעשה כאן כדי להגיע לאיזון".

תמיכה בעסקים לא כשרים וכאלה שעובדים בשבת עלולה לפגוע בך אלקטורלית. בכל זאת – רבע מתושבי העיר חובשי כיפות...

"אני לא חושש, כי תפקידי וחובתי היא קודם כל לדאוג לתושבי העיר ומה לעשות שרוב תושבי מודיעין הם חילוניים. הם צריכים את העסקים האלה שפתוחים בשבת. לכן כשרות אלטרנטיבית, שבה למעשה המוצרים יהיו בעלי תעודת כשרות אבל העסק לא יקבל תעודת כשרות מהרבנות כי הוא פתוח בשבת – זה יאפשר גם לדתיים להיכנס לשם ולקנות".

גם האלטרנטיבה – לא למי שפותח בשבת

במדינת ישראל פועלים מספר גופים שמציעים "השגחה הלכתית" למסעדות, בדרגות חופשיות שונות. המשותף לכולם הוא המאבק המשפטי שהרבנות הראשית מנהלת נגדם על הזכות להשתמש במילה "כשר". נכון לעכשיו, החוק אכן רואה במילה קניין של הרבנות הראשית ואוסר על מי שלא השתמש בשירותי הרבנות להצהיר על עצמו כ"כשר". מתוך כלל האירגונים של הכשרות האלטרנטיבית נראה כי "השגחה פרטית" הוא היחיד שבאמת מאיים על ההגמוניה של הרבנות הראשית בתחום. בעיקר משום שהוא מעסיק בעצמו שומרי תורה ומצוות ובעיקר – מצליח שלא לעבור על החוק היבש ואינו משתמש במילה "כשר" באופן מפורש.

"הרבנות הראשית רואה בנו מתחרה", מסביר יונתן פלג, דובר האירגון. "האמת היא שהם מנסים לשים לנו רגליים"

מדוע?

"ברחבי העולם יש מערכי כשרות רבים שפועלים זה לצד זה. ישראל היא המקום היחיד שבו לרבנות יש מונופול על הכשרות. מטבע הדברים הם רוצים לשמור על המונופול לעצמם ולכן מנסים לשים לנו רגליים".

מה ההבדל מבחינת הכשרות ביניכם ובין הרבנות?

"אין הבדל. אנחנו אורתודוקסים בדיוק כמוהם. אנחנו פועלים על פי ההלכה בדיוק כמוהם. ההבדל הוא שהמשגיחים שלנו - ויש לנו אגב גם משגיחות כשרות מוסמכות - הם באים לעבוד בכשרות ולא רק באים בסוף החודש לקחת את הצ'ק. אנחנו שקופים. הכל גלוי ואנחנו ממש עובדים. המשגיחים שלנו עושים הפרשת חלה, מנקים את הירק מהתולעים, בודקים, משגיחים על הכל".

זה מספיק כדי לעשות אתכם אטרקטיביים בעיני בעלי עסקים?

"זה לא הכל. העיקר הוא שבניגוד לרבנות, שם המשגיחים מקבלים שכר מבעל העסק, אצלנו אין יחסי עובד-מעביד עם בעל העסק. את השכר האירגון משלם למשגיחים, כך שאין מרות של בעל העסק על המשגיח שיעגל פינות".

אם לעסק יש כשרות על המוצרים אבל הוא פתוח בשבת, אתם תעניקו לו כשרות?

"לא".

* * *

פניית "מודיעין News" לרב הראשי של מודיעין, אליהו אלחרר, לבקשת תגובה לא נענתה.


שאלות ותשובות עם הרב אלעזר בן שלמה:

מדוע לדעתך בעלי מסעדות מחפשים אלטרנטיבה לכשרות של הרבנות?

"ראשית, לא כולם מחפשים אלטרנטיבה. ראש העיר מינה שני פקחי כשרות חדשים ומצוינים שמנסים להוביל שינוי לטובה ולעשות קצת סדר. הקושי המרכזי של העסקים מתבטא באופן קביעת עלויות ההשגחה. בתחום זה נדרש ליצור נהלים קבועים, ברורים, אחידים ומדידים כגון מה גודל העסק, הגדרתו כמייצר או משווק, סוגי המצרכים (פירות, ירקות, מבושל, סגור, בשרי, חלבי וכו') הגדרת העסק אולם /מסעדה/קייטרינג / חנות, ועוד פרמטרים רבים. מדובר במערכת ארצית. המצב בו המשגיח מקבל תשלום מבעלי העסקים ע"פ משא ומתן הוא לא בריא ולא ראוי. 

צורך נוסף הזועק מהשטח הוא הפיכת מערכת הכשרות לממוחשבת ובעלת יכולת בקרה ופיקוח בכל רגע נתון, ובכך תתאפשר השגחה ראויה. כך עשה רב העיר פתח תקווה לדוגמה. הרי עם כל הרצון הטוב, משגיח אחד לא באמת יכול להשגיח על כעשרים עסקים בו זמנית.

נושא המיחשוב מהווה צורך הכרחי והתנגדות ליוזמה זו מצד מערכת ההשגחה תמוהה מאוד".

האם לדעתך, מצב שבו כל המסעדות ובתי המזון במודיעין סגורים בשבת הוא חיובי ורצוי?

"אני אמנם נשאל בכובע של רב אבל אשיב ברמה האנושית: יום המנוחה מגיע גם לעסקים הקטנים ולעובדים הזוטרים. לא רק לטייקונים שיכולים לנוח ולהשאיר רשת פועלת תחתם".

כיצד לדעתך צריך לנהוג כעת?

"צריך להפריט את מערכת הכשרות תחת פיקוח הרבנות. צריך שהרבנות תספק כשרות אך תאפשר לגופים פרטיים לספק זאת תחת הפיקוח שלה. אפשרי להוסיף פיקוח במצלמות 24/7. (בדומה למשרד הבריאות המספק מערכות בריאות וגם מפקח על רשתות בריאות פרטיות).  ברור לי שהדבר ייצור תחרות בריאה ואיכותית לטובת הצרכן כמו בכל מישור אחר".

יאיר דנון