(new)ויקטורי
ניפגש על הלוח

ניפגש על הלוח

הספר שכתב תורגם לאנגלית ולסינית. השיטה שפיתח למשחקי שחמט מאומצת על ידי הורים כגישה חינוכית. ומה שנשאר לאילן כהן ממודיעין לעשות הוא רק להפיץ את הבשורה. בתמונה אילן כהן במצבו הטבעי, עם המלך והמלכה (צילום פרטי)

קשה לעצור את שטף הדיבור של אילן כהן כשהוא מספר על ספר הילדים "המלך הוא אני", שכתב והוציא לאור לפני שנתיים ומאז קיבל חיים משלו. מה שהחל בסטודיו השחמט שהקים במודיעין והתפתח להוצאת ספר ילדים, גדל וצמח ולא רק שתורגם לאחרונה לאנגלית ולסינית, אלא גם הפך להצגת ילדים שרצה על הבמות בימים אלה.

כהן, תושב מודיעין המוכר לציבור בעיקר מהתקופה בה יזם את השיירות לשדרות המופגזת, הוא בעלי סטודיו ללימודי שחמט בעיר. "שני הדברים בעצם קשורים האחד לשני", הוא מדגיש. "לימודי השחמט הם לא לימודים טכניים של משחק אלא כוללים עולם ומלואו של תחושת ביטחון, יוזמה, הישגים, הצלחות. תוכנית הלימודים שבניתי - 'המלך הוא אני' - נולדה בעיקר כדי לעבוד על העולם הפנימי והיכולות של הילדים, לכן היא מופיעה בתוכנית הלימודים של עשרה בתי ספר במודיעין".

איך זה קרה?

"כמו שהתחלתי עם בית הספר לשחמט, בעזרת יוזמה אישית ובשתי ידיים. בניתי תוכנית לימודים, מודפסת ומאויירת, ניגשתי למנהלי בתי הספר, ביקשתי פגישה ושכנעתי אותם להכניס את התוכנית למערכת השעות. 'נתיב זבולון' היו הראשונים שהרימו את הכפפה והבינו ששחמט זה לא ל'מורמים מעם' אלא לכולם. אחריהם הגיעו 'עמית', 'היובל', 'דרכי יהודה', 'אריאל', חילונים ודתיים כאחד. שמונה שנים שהתוכנית הזו כבר נלמדת בבתי הספר תחת הכותרת 'כישורי חיים'. היא נכנסה ממש בדלת הצדדית בעזרת המנהלים והנהגת ההורים, ובשיתוף מתנ"ס מודיעין ובמסגרת התל"ן".

* * *

לתוך עולם המלחמות המדומות על לוח המשחק נכנסה לפני שמונה שנים מלחמה אמיתית שעוררה את כהן לפעולה. "לילה אחד ראיתי מבזק חדשות", הוא נזכר, "סיפרו שעוד טיל נורה על שדרות, הקריין דיבר על ילדים שבוכים וחווים טראומות, ופשוט לא הצלחתי להירדם. אחרי לילה קשה מאוד קמתי עם החלטה, שאני הולך להוביל את עם ישראל לשדרות. על זה גם הספר שאני כותב עכשיו - 'אחד מהעם' - ספר שמוקדש לעם ישראל ומתאר את הימים הקשים האלה".

המהלך של כהן עורר גל שיירות ענק לעיר המותקפת, "ארבע שיירות הוצאתי לשדרות", הוא מספר. "בראשונה היו 1,500 איש, בשלישית היו 5,000, וברביעית נטלו חלק כבר 15,000 אזרחים. בין לבין יצאו מדי יום אלפי רכבים לשדרות, ובסך הכל הוזרמו כך לעיר כעשרים מיליון שקלים במהלך שנה וחודשיים".

שש שנים לאחר שהוציא את השיירה האחרונה לשדרות, יצא לאור הספר "אחד מהעם" (הוצאת "מדיה 10") שכתב כהן ובו גולל את סיפור השיירות. "רק כשראיתי שהנה כלום לא השתנה, ושהממשלה ממשיכה באזלת ידה להפקיר את תושבי הדרום שממשיכים לספוג טילים, החלטתי לכתוב את הספר הזה, שהוא מעין תראפיה שבשבילי, כמו פריקת משא כבד שישב לי כמו אבן על הלב".

* * *

לפני שנתיים יצא ספר הילדים לאור ולמרות שכהן התמקד בשוק המודיעיני ולא בארצי, הוא מספר כי עד כה נמכרו אלפי עותקים. הישג לא טריוויאלי במציאות שוק הספרים בישראל של ימינו. "תקופת השיירות הייתה 'וואו' אבל הספר הזה הוא יצירה אישית והתגובות כל כך חזקות ואמיתיות. אני יכול ללכת לישון ולקבל בשעה שתיים בלילה הודעה בפלאפון על כמה הספר נגע בקורא. וכל יום אני מקבל הודעות כאלה. הפידבק הזה, של אלפי העותקים שנמכרו, ההודעות והפוסטים בפייסבוק של הורים שהקריאו לילדיהם ואהבו, ההתעניינות גם מצד התקשרות, על כל זה אני מודה לאל שעשיתי את זה ולא פחדתי ללכת עם האמת שלי".

(newשלומי תבלינים חדש 13.10.21