(new)דיור מוגן 1/7/18
לא רק בגלל היופי

לא רק בגלל היופי

בתחרות מיס פרוגרס הבינלאומית היופי הוא בונוס כי האופי קובע. קורל דוידיאן ממודיעין צריכה את קולכם כדי גם לנצח. צילום אינגריד מולר

קורל דוידיאן (22), תושבת העיר, לא חשבה מעולם להשתתף בתחרות יופי, למרות העניין שגילתה בתחום מאז ומעולם. כשחושבים על תחרות יופי, האסוציאציה הראשונה שעולה היא צילומים, בגדי ים ושמלות נשף. לא במקרה של תחרות "מיס פרוגרס" בעלת הניחוח האיטלקי, שמתקיימת השנה בפעם השנייה בישראל ומופעלת על ידי סוכנות זנטי מודל מנג'מנט". כשדוידיאן הבינה שלא מדובר בתחרות יופי רגילה, החליטה מיד להירשם. "בשנה שעברה יצא לי במקרה להכיר את התחרות שהתקיים אז לראשונה בישראל", נזכרת דוידיאן תוך לגימת משקה מהסוג ש"לא סופרים את הקלוריות". "מהרגע הראשון אהבתי את זה שתחרות היא לא רק סביב נושא היופי".

במה מדובר?

"בתחרות, כל מועמדת בוחרת איזשהו ערך מתוך רשימה: בריאות, העצמה נשית, זכויות אדם, איכות הסביבה, שוויון הזדמנויות ומיזוג תרבויות ועליה לקדם אותו כמועמדת ובמסגרת התחרות. מאוד התחברתי לרעיון הזה שמאפשר להראות גם את האישיות של המועמדת ועולם התוכן שלה. השנה החלטתי להירשם והסביבה מאוד פרגנה".

מיזוג תרבויות

קורל דוידיאן נטולת מניירות של מועמדת לתחרות יופי. היא מספרת על עצמה בצניעות, תמיד עם חיוך ומוכיחה שאופי הוא לגמרי חלק חשוב גם בתחרות יופי. היא מגיל שנתיים במודיעין, מהמשפחות הראשונות שהגיעו לעיר ("אני לא זוכרת את עצמי במקום אחר"), אחות צעירה מבין שלוש בנות במשפחה חמה ומפרגנת, למדה בבית הספר "היובל", בעירוני א' וסיימה תיכון בעירוני ג 'במגמת אומנות.  "גם היום אני מתעסקת בזה", היא אומרת. "אני מתחילה ללמוד לתואר הנדסאי אדריכלות ועיצוב בשנקר. תמיד סיקרנו אותי בתים של אנשים, אני בוחנת דברים מההיבט האסטטי".

קורל דוידיאן. באה לתחרות במטרה לנצח

בצבא שירתה דוידיאן בתפקידי הדרכה ופיקוד ומעידה: "הצבא מאוד שינה אותי ופיתח אצל המון דברים. ברמה האישית זה היה מאוד מבגר".

בשנתיים שעברו מאז השחרור עובדת דוידיאן כשוקולטיירית ומעבירה סדנאות שוקולד.תחרות מיס פרוגרס מתקיימת באיטליה משנת 2010 והמארגנים טוענים שמדובר בתחרות מסוג אחר, בעלת מסר וערך מוסף המעבירה את הפוקוס ממראה חיצוני בלבד ומאפשרת העלאת מודעות לעוד תחומים. ב-2016 זכתה בתחרות טל בן חיים שייצגה את ישראל בגמר הבינלאומי באיטליה וחזרה לאר עם התואר "מיס אלגנט".

איזה ערך בחרת לתחרות?

"בחרתי במיזוג תרבויות. אנחנו חיים במדינה שהיא קיבוץ גלויות, יש כאן אינספור תרבויות, עדות, דתות. כולנו כאן מעורבים וחשוב להעלות את זה למודעות. מפריע לי שאנחנו לא מספיק מכירים מנהגים של אחרים לעומק, זה יכול להפחית את השנאת חינם. אני עושה מה שאפשר כדי לשנות את זה, מספיק מישהו אחד שזה ישנה אצלו משהו, זה עולם ומלואו".

עניין החשיפה לתרבויות אחרות התחיל אצל דוידיאן בכיתה י"ב כשהייתה חלק מצוות תלמידים בבית ספרה שאירח בני נוער מבוסניה. "אני עדיין בקשר אתם. הם הגיעו לכאן וסיפרו לנו על התרבות, ההיסטוריה והדת שלהם. נחשפתי לדברים חדשים. אירחתי בביתי נערה שגם היא נחשפה למנהגים שלנו, עשינו איתה קידוש והלכנו לבית כנסת. בנוסף, נחשפתי לחיים שלהם כבני נוער, לתחביבים ותחומי העניין שלהם. הופתעתי שרוב העיסוקים שלהם הם נורא 'חינוכיים' כאלה, גם בגיל צעיר. זה ממש פתח לי את העיניים".

גן ילדים רב תרבותי

על פי נהלי התחרות, על המועמדות לשלוח תמונות, בלווי הערך שהן בחרו ולענות על מספר שאלות. לפני כשלושה שבועות הודיעו לדוידיאן שהתקבלה לאחר סינון ראשוני כשנבחרו 100 מועמדות מתוך כל מי שהגיש מועמדות.

מה השלבים הבאים?

"השלב הבא הוא לבחור מבין ה100, חמש עשרה מועמדות לשלב הסופי שיתקיים כטקס רגיל. כרגע הן ייבחרו על פי הצבעות בפייסבוק כפי שהיה גם בשלב הקודם. ההצבעות יתקיימו עד ה14 בספטמבר באתר של התחרות 'מיס פרוגרס'. הזוכה תייצג את ישראל בתחרות באיטליה".

מה שאלו אותך למשל?

"אחת השאלות הייתה מה היינו עושים עם 5,000 ₪ על מנת לקדם את הערך שלנו. למרות שאני די בטוחה שהסכום לא היה מספיק, עניתי שהייתי מקימה גן ילדים שמשלב ילדים מכל מיני תרבויות. מאוד חשוב לדעתי להשריש אצל ילדים את ההכרה באחר, במנהגים אחרים, שיכירו עולמות נוספים. חשוב שזה יחלחל מגיל קטן. לא מספיק לדעתי לקחת אותם לכל מיני פעילויות, הם ממש צריכים לחיות אחד עם השני, לחיות את זה. יהודים וערבים זה טריוויאלי. יש עוד מגזרים שאפשר לשלב. רק דרך ילדים ניתן יהיה לעשות שינוי".

מה דעתך על תחרויות יופי באופן כללי?

"אין לי בעיה עם תחרויות כאלה. יחד עם זאת, זה לא עניין אותי להשתתף בתחרות רגילה. אני אוהבת את כל מה שקשור למראה, סטיילינג ואופנה ואני עוקבת אחרי זה, אבל אישית זה לא עניין אותי להשתתף. כשראיתי שיש תחרות עם ערך מוסף, שיש בה יותר עניין, מיד נמשכתי לזה".

אין שום בעיה לדעתך עם מסר לבנות נוער לגבי סטנדרטים של יופי?

"לא. בעיניי הכל מתחיל ונגמר בחינוך. אני עוקבת אחרי תחרויות יופי ולמרות זאת לא מתעסקת במשקל, לא מקפידה על כמה אני אוכלת ומה אני אוכלת. כמובן בגבולות הטעם הטוב. יש לי חברות שכל הזמן אומרות 'אני שמנה וצריך להוריד במשקל' וכאלה דברים. אני לא מבינה את זה. אני באמת בעד שצריך לאכול כמה שבא לך כל עוד אתה מרגיש טוב עם עצמך וזה לא יוצר כמובן בעיות בריאותיות. הכי חשוב שנהיה שלמים עם עצמנו. לא מסכימה עם אידיאל יופי של רזון, בתחרות שלנו לא כולן רזות מאוד. הקריטריונים הם לא רק גובה ומשקל".

עם האינדיאנים באמזונס

בהקשר עניין התרבויות, מספרת דוידיאן על הטיול בן השלושה חודשים שעשתה בדרום אמריקה יחד עם החבר, ממנו חזרה לא מזמן. הם טיילו בברזיל, קולומביה, פרו, מקסיקו וקובה. דוידיאן מעידה שהייתה מוקסמת מהצבעוניות של רב התרבותיות והתעניינה בכל מקום לגבי האנשים והמנהגים שלהם. "כל הזמן חיפשתי את ההתנהלות היום יומית של התושבים", היא מספרת בחיוך. "היינו בקובה שם הזמן עצר מלכת. זאת חוויה מטורפת. אנשים יושבים ברחוב, כולם ביחד, עם מניפות. חיפשתי את הייחודיות של המקומות בדברים הקטנים. בקולומביה המליצו לנו להגיע לעיירה שמיוחדת בפשטות שלה. ואכן, אין שם מדרכות, הכל חול. באמת חיים פשוטים ובסיסיים, ללא קדמה. ישנו בהוסטל והתקלחנו עם מים קפואים כי אין שם אפשרות לחמם".

בכפר האינדיאני עם ילידי המקום

"בטיול הכי עניין אותי לדבר עם אנשים, לדעת כמה שיותר על אורח החיים שלהם. כל בן אדם שהצלחנו לתקשר אתו באנגלית, תיחקרנו אותו", היא מחייכת. "היינו בפבלות, נתקלנו במאפיה שעמדו ברחוב עם נשקים. מדובר בשכונות עוני קיצוני שנמצאות בשולי הערים הגדולות בברזיל. פעם גרו שם עבדים שהורחקו על ידי החברה. הילדים שם רצים מאושרים ברחובות, הביוב זורם חופשי ושאלתי את עצמי 'איך ילדים יכולים להיות ככה מאושרים במקום כזה?' אחרי דרום אמריקה היינו גם באוקראינה וגם שם נחשפתי לתרבות אחרת, למשל נכנסנו לכנסיה, ראינו הטבלה וטקס חתונה. נחשפתי להמון דברים בחצי השנה האחרונה".

נתקלתם בחוויות אותנטיות מיוחדות?

"באמזונס היינו בכפר אינדיאני והתארחנו אצלם. ביקרנו בכפר עם הבתים הישנים. הם עשו אתנו מעגל ושרו שירים מסורתיים. כמו בסרטים, רואים את הילדים יושבים ליד הבתים ושיחקנו אתם. בית הספר הוא מקום פתוח ובין הכיתות מפרידות רק מחיצות. היה מאוד מיוחד".

נתקלתם גם בדברים פחות חיוביים?

"כן, בברזיל היו הרבה קטעים שלא נהניתי. התרשמתי שהרוב שם לא ממש משכילים, יש הרבה בורות. הם לא מדברים אנגלית ולכן קשה לתקשר אתם וקשה ללמוד עליהם. בכל מקום ניסיתי ליצור קשר עם המקומיים כדי ללמוד על החיים שלהם ושם היה מאוד קשה. למרבה ההפתעה יש המון מקומות בהם מדברים עברית שוטפת בגלל התרמילאים שמגיעים לשם, אבל הם לא מגדילים ראש ולא מנסים ללמוד מעבר".

בחרה בערך מיזוג גלויות."חשוב להעלות את זה למודעות" 

דוידיאן נחושה ובאה לתחרות במטרה לנצח. אבל גם ללא ניצחון, לא התחרות היא זאת שתעצור אותה מלפעול בתחום הזה: "הבאתי ערך חשוב מאוד ואעשה הכל כדי להעלות אותו לשיח הציבורי ואנשים ייחשפו אליו. במידה ולא אנצח, אצטער שלא תהיה לי הזדמנות לייצג את הערך שלי בצורה רחבה כל כך. אבל תמיד אעסוק בזה, אני כל הזמן מדברת על זה ביום יום עם אנשים שסובבים אותי. בהזדמנות הראשונה שתהיה לי, אנסה להוציא לפועל את רעיון גן הילדים, במיוחד כשאסיים ללמוד ותהיה לי יכולת מוחשית יותר".

ההצבעה תיסגר ב-14 בספטמבר בחצות. עד אז תוכלו להצביע באתר התחרות (מיס פרוגרס ישראל 2017) ואם ברצונכם לקדם את קורל, היא מועמדת מספר 62. 

קישור לההצבעה:

http://missisrael.net/%D7%9E%D7%99%D7%A1-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%92%D7%A8%D7%A1-%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C-2017?contest=photo-detail&photo_id=9811

יאיר דנון