(new)ויקטורי
תורת המשחקים של מזר

תורת המשחקים של מזר

ד"ר יובל מזר, כלכלן בכיר שכותב בשגרה ניירות עמדה ומחקרים על כלכלת ישראל, הוציא לאור את "דילמה בשחקים" ספר על דילמה קשה ומסקרנת שמתעוררת במהלך טיסה סדירה לדרום אמריקה. מה אתם הייתם עושים? צילום אינגריד מולר

כמעט לפני שאני מסיימת את הריאיון עם ד"ר יובל מזר, (39) כלכלן בכיר במחלקת המחקר של בנק ישראל הוא מזכיר עיסוק נוסף שחביב עליו: בנייה בלגו.  ברצינות?! אני שואלת –ברצינות - הוא משיב ומביא דגם של משאית שבנה לא מזמן במשך כמה שבועות, של  יותר מאלפיים קוביות.

מתבודד בגבעות

מזר נשוי ואב לארבע בנות בגילאי בית ספר יסודי וגן, גדל במכבים. אביו חיים, הוא איש צבא לשעבר וכיום עצמאי ואמו ניצה לימדה בבן שמן. הוא עצמו זוכר היטב את השנים בו השדות שממול היישוב מכבים היו עדיין ריקים עם גבעות שהצמחייה הסבוכה עליהן השתנתה עם עונות השנה.  "הדרך ב- 443 היתה כביש צר שבקושי נסעו עליו. מכבים היה ישוב נידח ממש, אבל אני, בתור אחד שאוהב  טבע, מאוד אהבתי לשוטט בשדות. נעלמתי בגבעות וחיפשתי נחשים ועקרבים. את בית ספר יסודי למדנו בבית חשמונאי ובכיתה ח' למדתי במו"ר שרק הוקם. היינו כעשרים בני מחזור.    

יובל מזר: "כלכלה זו השקפת עולם"

כיום הוא ומשפחתו הם תושבי שכונת מוריה במודיעין והוא מעיד שהם אוהבים מאוד את החיים בעיר, הם חברים בקהילת אלעד, שמזר גם פעיל בה ואחראי על הרצאות חודשיות בנושאים שונים. "אני מרגיש שהמרקם הדתי והחילוני מתנהל יפה בעיר. יש כבוד הדדי בין הקהילות. אני חושב שמודיעין היא דוגמא יפה לזה".

דוקטור לכלכלה

מזר התגייס לשריון, היה מט"ק ואחרי השחרור פנה ללימודים באוניברסיטה העברית. "עשיתי תואר ראשון ושני בכלכלה ולפני מספר שנים סיימתי גם דוקטורט".

הדוקטורט של מזר עוסק בפערי שכר בין המגזר הציבורי לפרטי. מאז הוא פרסם מחקרים רבים גם בנוגע לפערי השכר בין גברים לנשים. "בכל העולם גברים מרוויחים יותר מנשים. ועדיין : חשוב לציין כי פערי שכר מגדריים אינם מלמדים בהכרח על אפליית שכר לטובת גברים, כשם שהסבר פערי השכר באמצעות משתנים שונים אינו מלמד על העדר אפליה. וזה משום שישנם גורמים נוספים, שאינם נמדדים במחקרים השונים, אשר יכולים לגרום פערי שכר מגדריים. בעבר עיקר הפער בשכר לטובת גברים יוחס להבדלים בין המינים בהשכלה ובניסיון התעסוקתי, אולם ההבדלים המגדריים במאפיינים הללו הצטמצמו. כיום ההשערות העיקריות שנבדקות בספרות עוסקות בהבדלים בתכונות שאינן נצפות ישירות – כמו שנאת סיכון, אהבה לתחרותיות וכדומה".

כלכלן בבנק ישראל

במקביל ללימודיו באוניברסיטה, החל מ-2001 לעבוד בבנק ישראל. כיום הוא כאמור כלכלן בכיר בחטיבת המחקר.

מה תפקידה של חטיבת המחקר?

" בנק ישראל משמש גם כאחראי על המדיניות המוניטרית של ישראל וגם מפקח על הבנקים וגם יועץ לממשלה בעניינים כלכליים. כל דבר שקשור למדיניות הכלכלית במדינה בנק ישראל חוקר. למשל ההשקעות הכלכליות. הוא מייעץ - לא קובע. מי שמביא את הנתונים לנגידת הבנק זו חטיבת המחקר. אנחנו כותבים ניירות עמדה ודוחות על הכלכלה בישראל. כל זאת כמובן מנקודת מבט כלכלית בלבד.

"כולם רוצים בטובת המדינה אבל כשכל אחד לוקח את המונופול על האמת - הצודק הוא החזק ולא החזק הוא הצודק"

בישראל רמת החיים גבוהה ואנו נמצאים מבחינה זו (התוצר לנפש) כמעט במרכז של יתר מדינות ה-  OECD אלא ששיעור העוני ואי השוויון בישראל גבוהים. מפתיע אולי לדעת כי לפני התערבות הממשלה על ידי מסים ותשלומי העברה – מה שנקרא אי השוויון הכלכלי (שנוצר על ידי השוק) וגם שיעור העוני – שניהם – אפילו נמוכים בהשוואה ליתר המדינות המפותחות. אולם בישראל הממשלה מקטינה מעט יחסית את שניהם, ובפרט תשלומי העברה בישראל נמוכים מאוד, דבר שמביא לכך שאי השוויון של ההכנסות נטו כמו גם שיעור העוני בישראל גבוהים".

כיצד נמדד שיעור העוני?

"הוא נמדד באופן יחסי, כך שאם נכפיל את ההכנסה של כל משקי הבית בישראל, שום דבר לא צפוי להשתנות במספר העניים, מי שהיה עני יישאר עני. אבל זוהי האמידה הנכונה והיא זו שמקובלת בשאר העולם. בין השאר, כי האושר שלנו מושפע מאוד מהסביבה שלנו, כמו גם שוויון ההזדמנויות, הזכות לחינוך ראוי וכדומה"

למה בחרת בכלכלה? מה מרתק אותך בתחום?

"כלכלה נוגעת לכל תחום בחיים.  הבסיס של הכלכלה זה לדעת שאנחנו חיים במחסור וכל החלטה שאנחנו עושים זו גם החלטה שאנחנו לא עושים. אני רואה סרט אחד אז אני לא רואה שלושה אחרים. בשיעור הראשון של הכלכלה אתה לומד שאתה חי בעולם של מגבלת ייצור ואנחנו וצריכים לעשות רציונליזציה לבחירות שלנו. כלכלה זו השקפת עולם. מרתקת אותי הבחירה באלטרנטיבות. לכל פתרון יש חסרון. גם כיום הכלכלה מרתקת את העולם".

אז איך אתה מגיע לכתוב ספר שמתרחש בשחקים?

הוא מחייך ואומר "השאלה הנכונה היא איך התחלתי לכתוב בפייסבוק. התחברתי לרשת הזו לפני חמש שנים וראיתי בה פלטפורמה לכתוב על דברים שמעסיקים אותי. אני כותב שם בעיקר דברים שיש בהם עניין ציבורי. יש לי דחף להגיד את הדברים. התחלתי לכתוב סדרות על פרשת השבוע על ספר משלי ועוד. דבר הוביל לדבר ופתאום מצאתי את עצמי מתחיל לכתוב ספר שנקרא 'סיפורה של טיסה' לא היה לי מושג ברור מראש מה אני הולך לכתוב אבל פרק התווסף לפרק ונוצרה מסה של כמה פרקים. זה התחיל כספר שהפצתי בין חברים ואז באמזון. בסופו של דבר הוצאתי אותו בהוצאה עצמית". הספר, "דילמה בשחקים"  מופיע עכשיו בחנויות מקוונות בגרסה דיגיטלית וניתן גם להשיג אותו בספריות העירוניות במודיעין וברעות".

במה עוסק הספר?

"הספר מתעסק בדילמה שלא אני המצאתי. קברניט של מטוס בטיסה לברזיל מכריז כי אם לא יירדו 20 נוסעים המטוס יתרסק על מאה נוסעיו. התחלתי לכתוב על הדילמה מוסרית בכל שצריך להגיע להחלטה בזמן מסוים עם הכי פחות נפגעים. על הדרך, כמו שאומרים, מצאתי את עצמי שוטח את האג'נדה החברתית ערכית שלי דרך שורת דמויות שמייצגות את החברה הישראלית".

מה היה לך חשוב להעביר דרך הסיפור?

"הרעיון המרכזי של הספר, מעבר לזה שאני רוצה להעביר מסר של אכפתיות למה שקורה כאן וכמה חשובה הנהגה, הוא שגם אם יש כוונות טובות אפשר להידרדר די במהירות למקום שאנחנו לא רוצים להגיע אליו וזה בגלל שאין לנו מה שמאחד אותנו תחת מטרה מסוימת ובטח אם אין מנהיגות שמכוונת אותנו ולמשהו שמאחד. כל אחד בשבט שלו. כולם רוצים בטובת המדינה אבל כשכל אחד לוקח את המונופול על האמת - הצודק הוא החזק ולא החזק הוא הצודק.  על הטיסה שמתוארת בספר יש את הכלכלן שמייצג את העולם הרצוי. הכלכלן מנסה לתת פתרון רציונלי טוב. אבל בגלל שהמוסר מדרדר במהלך השעות שעוברות עד שהמטוס יתרסק (או לא) נעשים על הטיסה גם דברים לא פשוטים.

על הטיסה נמצא גם משורר שהסיטואציה הזו גורמת לו לפרץ יצירה. השירים שהוא כותב במהלך הטיסה משובצים בין הפרקים ונותנים נופך נוסף להתרחשות שנקראת כספר מתח". 

מה לדעתך הדבר הכי מסוכן לחברה אנושית?

"שלא יהיה משהו שמאחד. שאנשים ייקחו את האינדיבידואליזם לאקסטרים. אמנם המדינה נועדה לשפר את הרווחה של הפרט אבל יש מטרות מסוימות משותפות. צריך לזכור למה באנו  לכאן. כרגע מה שמאחד אותנו זה המאבק, ההישרדות אבל גם כשטוב אסור לשכוח את הייעוד. אם כל אחד ינסה למקסם את הרווחה של עצמו לא נגיע למקומות טובים. יש גם משהו מעבר".

בספר מתוארות דמויות שונות מהחברה הישראלית. איזו דמות מנוסעי הטיסה הכי קרובה ללבך ולמה?

"בכל אחת מהדמויות יש אולי משהו בי.  אני לא בטוח שיש פתרון לבעיה שאני מציג בסיפור. אמרו הסטטיסטיקאים שלכל פתרון יש פתרון יותר טוב. יכול להיות שמה מדרדר מוסרית את החברה היא העובדה שאין פתרון ברור לבעיה אקוטית. לסביבה שאנחנו חיים בה יש דינמיקה ולא הכל בשליטתנו. וזה מייצר קרעים ואנשים לא מוכנים לדבר ולהידבר. בספר אתה נכנס לדינמיקה של ההתנהגות האנושית במצבים כאלה. אני לא מתיימר להציג פתרון. אני מתיימר להציג משהו טבעי שקורה לאנשים כאשר הם נמצאים במצבים מלחיצים".

האם תוך כדי ניסית לדמיין את עצמך בסיטואציה כזו כמו על הטיסה ומה הייתה עושה?

"ברור. ואני לא יודע מה הייתי מציע במצב כזה סביר להניח שמה שהציע המוסכניק בהתחלה והוא הגרלה. אבל הפתרון הזה נדחה על הסף על ידי הנוסעים... "

הספר באמת מעלה שאלות על מנהיגות ואני שואלת אותך עם איזה מנהיג היה מסקרן אותך להיפגש לו יכולת?

"עם אריק שרון. כי הוא היה מנהיג לטוב ולרע. הוא דוגמא לאיש שהוביל. הוא היה מצביא דגול. אי אפשר לקחת ממנו מה שהוא עשה בששת הימים וביום כיפור. בנה יחידות דיור בזמן העלייה הרוסית. ידע להזיז דברים. מהעבר היותר רחוק הייתי רוצה לפגוש את יהושע למשל שהראה מנהיגות מתוך ענווה מתוך צניעות מתוך שליחות".

לטענתו כבר אנשים רבים הורידו את הגרסה הדיגטלית והתגובות שהוא מקבל הן טובות מאוד כולל מאשת חינוך שאמרה לו שהיא הייתה מכניסה את הספר לתכנית הלימודים בתיכון. בינתיים מזר כבר כותב את הספר השני ש"יעסוק בוויכוח בשיח בין יובל שחזר בתשובה בין יובל שנשאר שם. (מזר לא גדל בבית דתי אבל כיום מנהל אורח חיים דתי,  י.ב) התחושה היא שאנחנו פוחדים מהשיח. הדמויות שם מסירות את המסכות ומדברות על דברים עמוקים שמגיעים בנסיבות טרגיות. זה בעצם דיאלוג שלי עם עצמי שאין אמת אחת ושרצוי שנדע להקשיב. הכתיבה חשובה לי גם כדי לנסות להשאיר משהו בעולם שבו אנחנו חיים  - חיים ארעיים וקצרים. לבנות ולנכדים שיהיו. זה לא היה חלום להיות סופר. זו הייתה דינמיקה שהתפתחה"

מה מרתק אותך בעולם המחקר?

"עולם המחקר זה ליצור יש מאין. לוקחים נתונים ועל ידי זה שאתה בונה אותם ומריץ את המשוואות הנכונות ויודע  לפקח על המשתנים הנכונים אתה מוצא תשובות לשאלות. אתה יוצר תובנות. אני מרגיש שלמחקרים שלנו בבנק ישראל יש משמעות ויש למחקרים שלנו  מוניטין טוב". מזר גם מרצה לכלכלה בפורומים שונים ומדריך במרכז המבקרים בבנק ישראל.

מה אתה אוהב לקרוא?

"בעיקר ספרי עיון את מיכה גודמן למשל או חיים שפירא. בפרוזה אני קורא בשמחה את סארמאגו, מאיר שלו."

ספר שהשפיע עליך?

"הנסיך הקטן".

מה אתה אוהב לעשות בשעות הפנאי?

"אני אוהד מכבי יפו ומשחק כדורגל מיום היוולדי כמעט! וגם היום -  יש לנו כבר שנים קבוצה שנפגשת במגרש בשמשוני למשחק מידי שבוע" אני אוהב  גם מאוד לראות ספורט. וגם טיולים בעיקר טיולי מעיינות וגם את הים".

נחשים ועקרבים

טיולי השדות במקומות שבהם נמצאים היום שדרות עמק החולה ודותן הניבו אצל מזר עוד אהבה שהשתמרה עד היום: נחשים ועקרבים. "זה התחיל למעשה בעקרבים, הייתי מגדל ומשחרר חלק ברחו בתוך הבית. היו עקרבים שברחו באמצע שיעור בכיתה. כל הילדות שלנו הייתה מלאה בעקרבים, נדלים, ראשנים ונחשים. ואני עדיין מגדיר את עצמי כחובב ומבין בנחשים". 

אתה מוצא כיום הרבה כאלה בגבעות מסביב לעיר?

"כן. אני כמובן לא תופס אותם רק מוצא ומתבונן. אחי הוא צפר אנחנו משפחה של חובבי טבע. אבא שלי פעיל בחוגים ירוקים והוא גם ארכיאולוג חובב""

ובסוף כפי שהוזכר בהתחלה הגענו גם ללגו: למזר יש כמה דגמים מורכבים של אלפי חלקים שבנה במשך שבועות.

"אני בונה המון בלגו והוא מלווה אותי מאז הילדות ממש חיידק שתפס אותי מגיל צעיר מאוד,  שעות על שעות. אני אוהב  בעיקר לבנות מכוניות ומטוסים. דווקא בעידן של היום, של אין סוף גירויים ומחסור חמור בריכוז - הלגו מתגלה בשיאו. יש בו גם יצירתיות גם דמיון גם סבלנות למצוא את החלקים וגם גאווה שיוצא משהו יפה. ומעבר לכל זו חתיכת זמן איכות עם הילדים. הבכורה שלי עשתה עבודה ומצגת לכיתה על הבובות שלה בלגו. אני בונה הרבה עם בנותיי וההנאה מגיעה למקסימום כשהאתגר משותף וזה גם עיסוק טוב לשבתות, כשאנחנו נמצאים הרבה בבית".


שיר של הנוסע המשורר מתוך "דילמה בשחקים" 

כשכולם

כשכולם מדברים, אני שותק;

כשכולם אוכלים, אני מוטרד ממה שייזרק;

כשכולם תומכים, אני מטיל ספק;

וכשכולם חוששים, אני מתחזק;

כשכולם רצים, אני לאטי הולך;

כשכולם עובדים, אני ממש מתעייף;

כשכולם שמחים, אני דומע;

וכשכולם בוכים, אני כמעט משתגע;

כשכולם מברכים, אני שואל;

ומחוץ לבית הכנסת, אני בתוכי מ

(new)שלומי תבלינים 18.5.20