(new)ויקטורי
ליל הפורענות שלא שמעתם עליו

ליל הפורענות שלא שמעתם עליו

מסמך פנימי שהגיע לידי "מודיעין News" חושף את מה שהרשויות ביקשו להסתיר: עשרות נערים ששתו לשוכרה בלילה האחרון של החופש הגדול, נערים שנמצאו בגילופין בבוקר היום הראשון ללימודים, נערה שפונתה לבית חולים באותו יום ותפיסות רבות של סמים. אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הצעירים במועצת העיר: "אנחנו לא מגיעים לאפס מקרים, אך ביחס לשנים קודמות ובטח למקומות אחרים בארץ - רמת האלימות בקרב בני הנוער כאן נמוכה משמעותית". בתמונה נוער מקומי בחופש הגדול (צילום מתוך הפייסבוק)

עד כמה רחוקה המציאות מהדימוי של מודיעין כעיר "נקייה"? מסמך פנימי שהגיע לידי "מודיעין News", שהוא פרוטוקול ישיבה שהתקיימה לפני שבועיים בוועדת האכיפה של "עיר ללא אלימות", חושף מציאות שונה לחלוטין. למעשה – הוא חושף תופעות ואירועים שהתרחשו כאן ממש בסוף החופש הגדול, אך הרשויות החליטו שלא לשתף בהם את הציבור. כנראה מתוך בושה.

מסתבר שהיממה האחרונה של החופש הגדול במודיעין היתה גדושה במיוחד. המסמך המופיע כאן אומר את הכל: בלילה האחרון של החופש בני נוער רבים השתכרו וגורמי מקצוע איתרו חלק מהמקרים ושפכו לא פחות מ-35 בקבוקי שתיה. בבוקר יום הלימודים עצמו נתפסו במודיעין בני נוער שתויים. במהלך יום הלימודים הראשון פונתה לבית חולים נערה (שככל הנראה שתתה לשכרה בלילה הקודם). ולקינוח – באירועים האלה נתפסו גם סמים בקנה מידה גדול.

אין זו הפעם הראשונה שהמשטרה מעדיפה שלא לשתף את הציבור באירועים כאלה. בעבר הלא רחוק המדיניות היתה הפוכה. למערכת "מודיעין News" היו מגיעים דיווחים שוטפים על מפגשי השוטרים עם בני נוער במצב כזה, כולל דיווח מספרי מדוייק של מספק הבקבוקים שתכולתם נשפכה. המצב הזה נגמר בערך עם כניסתו לתפקיד של המפכ"ל הנוכחי רוני אלשיך. גם העיריה ו"עיר ללא אלימות" בחרו לשמור על ההתפתחויות הלא נעימות הרחק מעיני הציבור. ניתן לראות במסמך המצורף את מספר הגורמים הרשמיים שנכחו בישיבה, כדי לתהות על מדיניות ההסתרה שלהם במקרה כזה.

* * *

בהמשך מתאר הפרוטוקול את ההחלטות האופרטיביות שהתקבלו, בנסיון לצמצם את התופעות האלו: "תיבנה תוכנית כניסה לכיתות להסברה ושיח מול התלמידים בנושא פעילות פנאי בטוח והתנהגויות סיכון בשיתוף מחלקת הנוער, 'עיר ללא אלימות', הרשות למלחמה בסמים והשיטור העירוני. תיבדק האפשרות להציב מצלמות נוספות בפארקים במרחב הציבורי ע"י המשטרה שישודרו ישירות אל המשטרה במידה שתהייה התקהלות נוער ושתיית אלכוהול... תישלח ניידת מיידית. תתבצע אכיפת החוק על הפיצוציות לשעת הסגירה 23:00" .

בהמשך מציין הפרוטוקול כי "היתה ירידה משמעותית של כ-50% בהקמות הרעש יחסית לשנה קודמת בתקופה הקיץ. פעולות המניעה המשותפות לפני ובמהלך הקיץ היו משמעותיות וגרם לירידה באחוזי הקמות הרעש ושפיכות האלכוהול".

בהקשר לעימותים בין חברי הצופים ומכבי במכבים ורעות נאמר בישיבה כי "תעשה בדיקה מבחינה משפטית ע"י המשטרה שבאירוע הבא שיקרה באחד מהתנועות הנוער בסניפים – תהייה סגירה מנהלתית ל-30 יום ע"י המשטרה. הטיפול בתנועות יהיה יותר אכיפתי. תתקיים פגישה בין מנהלת בית הספר מו"ר שברעות ובין מפקד המשטרה סגן ניצב אלעד קליין, לגבי ההתנהלות בתוך שטח בית הספר במה שקשור לתנועות הנוער מכבי  והצופים. בנוסף תיבחן האפשרות להכניס מדריך מוגנות נוסף לתוך תנועות הנוער הצופים ומכבי".

* * *

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "האירוע בין חניכי תנועות הנוער עדיין מצוי בחקירה  ובמקביל מבוצעת פעולת הסברה למניעת אירועים דומים בעתיד. משטרת ישראל פועלת בעיר לאורך כל השנה נגד תופעת צריכת האלכוהול בקרב בני הנוער, כך גם היה ביום הראשון של שנת הלימודים. סוגיית תוספת מצלמות תתבצע בהמשך להערכת מצב מבצעית ולהיבטים התקציביים הרלוונטיים".

ביקשנו מדובר העיריה את תגובתם של הגורמים המקצועיים שנכחו בישיבה (ובראשם טוני חי – מנהלת "עיר ללא אלימות" במודיעין, ומיטל אשור – המנהלת המקומית של הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול). תגובות השתיים לא התקבלו, ובמקומן קיבלנו את תגובת  ראש העיריה חיים ביבס: "בדיוק כדי לטפל בבעיות מסוג זה הוקמה המשטרה העירונית. זהו כוח שיטור מיומן שמורכב מפקחים ומשוטרים, שיעבור בפארקים ובמרכזים העירוניים וידאג לשמור מפני עבירות של הקמת רעש ושל ונדליזם. אני בטוח שהמשטרה העירונית תהווה כוח משמעותי בטיפול בעבירות אלה".

חבר המועצה אלעד שמעונוביץ, מחזיק תיק הנוער, מסר בתגובה: "בוועדת האכיפה אנחנו מייחסים חשיבות רבה לכל אירוע אלימות, אך לדעתי רוח הדברים והתייחסות מפקד התחנה אינה משקפת את המציאות בשטח. עברנו קיץ מוצלח מאוד עם הרבה פעילויות ואירועים לנוער, שהביאו להפחתה משמעותית של הקמות הרעש, מקרי הוונדליזם והאלימות בעיר. הגרף ברור: ככל שאנחנו מייצרים יותר פעילות ותעסוקה לנוער - כך רמת האלימות יורדת. אנחנו לא מגיעים לאפס מקרים ודף חלק, אך ביחס לשנים קודמות, ובטח מקומות אחרים בארץ, רמת האלימות בקרב בני הנוער נמוכה משמעותית".


האמנם "עיר ללא אלימות"?

בינואר 2010 הצטרפה מודיעין לתוכנית "עיר ללא אלימות". המוטו המוצהר של התוכנית נמסר לנו כדלהלן: "התוכנית מקיימת ושותפה לפרויקטים רבים בתחומים שונים על מנת לצמצם את תופעות האלימות בעיר, להגביר את מעורבות הורית, לחזק את תחושת הביטחון האישי של התושבים ולשפר את איכות החיים. התוכנית מובלת תוך שותפות בין כל הארגונים והמנגנונים הפועלים בעיר בתחום: אכיפה, רווחה, חינוך, פנאי קליטה ועוד.

תוכנית 'עיר ללא אלימות' כוללת סל של תכניות ליבה, ויוזמות המותאמות לצרכים הייחודיים של היישוב בהן נכללות תכניות בתחום החינוך: מדריכי מוגנות בבתי הספר, מנחה חינוכי, תכניות מניעה בגני ילדים, תכניות בתחום הפנאי כולל פעילות ספורט במגרשים מוארים, קידום מנהיגות נוער והתנדבות המגויסות לטובת מאבק באלימות, והיערכות עירונית לקיץ, תוכניות בתחום האכיפה: מצלמות אבטחה ומוקד רואה, סיירת הורים, "קירור" קהילתי של נקודות חמות, מודלים קהילתיים של אכיפה ותוכניות בתחום הרווחה".

(new)בשר בכפר, מוזל בכפר 26.8.20